גישור זוגי

כאשר בני זוג מודעים לבעיות בניהם ושוקלים אף להתגרש, הם נדרשים לשאול את עצמם האם יש סיכוי לשקם את הקשר. גישור זוגי היא דרך מקובלת להגיע לפתרון בכל נושא המחלוקות והסכסוכים במשפחות. גישור זה נועד לבני זוג נשואים אשר נמצאים במשבר זוגי וקשה להם לתקשר זה עם זה. מה זה גישור זוגי? מה זה גישור גירושין ומתי צריך את זה?

למרבה הצער לעיתים הדרך להתגרש יכולה להיות מסע ארוך, מייגע, מורכב ורוב הפעמים גם מאוד יקר. בסיום ההליך הזה היחסים של בין הצדדים לעולם לא יחזרו להיות אותו דבר והם ימצאו את עצמם מותשים ועייפים מאוד. למרות זאת, כיום יש פתרון ובמקום למהר לבית משפט אפשר לנסות למצוא את העמק השווה גם כשיש מחלקות קשות על ידי גישור זוגי לגירושין.

מהו גישור זוגי?

נכון, יכול להיות שאת הנישואין כבר לא תצליחו להציל, אך יחד עם זאת אין זו המטרה של גישור זוגי לגירושין. הרציונל שעומד מאחורי הליך זה הוא להגיע להסכמות והבנות ובכך להימנע מלנהל מאבקים משפטיים ארוכים ויקרים שכמעט אף פעם לא מועילים לצדדים ולשאר המשפחה בפרט. גישור כשמו הוא – הוא למעשה ניסיון לייצר גשר בין הצדדים, תהליך זה נערך על ידי גורם מקצועי מוסמך – מגשר משפחה שהוא גם עורך דין בהכשרה שלו עם התמחות בדיני משפחה שעבר הכשרה מיוחדת בהליכי גישור.

כדאי לדעת שבשנים האחרונות מערכת המשפט נוטה לעודד זוגות שרוצים להתגרש לפנות לגישור זוגי על מנת להחליף את הדיונים והמאבקים בבית המשפט בגלל היתרונות הרבים הגלומים בתהליך עליהם נפרט בהמשך. מה שבטוח – גישור זוגי הוא משמעותית זול יותר מהליכים משפטיים ויקל על הצדדים מאוד בהמשך הדרך.

יחד עם זאת, חשוב להבין כי מגשר זוגי הוא לא שופט ולכן אין לו את הסמכות לקבוע או להכריע בין הטענות של הצדדים, תפקידו הוא רק לגשר בניהם. כך שלמעשה התהליך לא בא להכריע מי צודק ומי טועה אלא להביא את כולם להסכמה ופשרה מוסכמת.

כיצד מתנהל הליך גישור לגירושין?

הליך הגישור ייערוך בדרך כלל במשרד של המגשר הזוגי ויתקיים בהתאם ללוח הזמנים של שני הצדדים. הפגישה הראשונה תהיה פגישה היכרות מול הזוג המתגרש, המגשר יעבור על כל התיק וישמע את כל אחד מבני הזוג. לאחר מכן תיערך הסדרת הליך הגישור ועלות כספית. בהמשך יתקיימו מספר פגישות בהתאם לצורך וההתקדמות של בני הזוג. חשוב לציין כי הליך גישור זוגי הוא לא משפטי, בני הזוג לא צריכים להגיע עם ליווי של עורך דין. הדבר היחידי שבני הזוג צריכים לעשות במסגרת הגישור הוא להביא לידי המגשר את הטענות והוא צריך לגבש אותן לידי פשרה שתהיה נוחה לכל הצדדים.

מה היתרונות להליך גישור גירושין?

להלן מספר יתרונות להליך גישור זוגי

  • אווירה נינוחה – כולנו יודעים שבית המשפט הוא מקום לא ידידותי לאנשים וקצת מלחיץ לאנשים שלא עורכי דין. במיוחד שזה מגיע להליכי גירושין שם האווירה עלולה להיות מאוד מתוחה ושלילית. במסגרת הליך גישור שנערך במשרדו של המגשר תוכלו ליהנות מאווירה רגועה, נעימה במשרד ממוזג עם ישיבה שלרוב כוללת כיבוד, ללא צורך בגינונים משפטיים והגבלת זמן. הליך הגישור נערך בצורה נעימה עם יחס אישי, בלי חקירות ושאלות מעיקות. המטרה לתהליך זה היא ליצור שלום בין בני הזוג ולהגיע להסכמות שיוכלו להקל עליהם בהמשך.
  • תקציב שנגיש לכולם: כפי שבטח כבר בדקתם – הליכי גירושים והעלויות המשפטיות אשר כרוכות הם יקרים מאוד. הליך גירושין לרוב כולל תביעת גירושין, תביעה של משמורת, מזונות וכן חלוקת רכוש. בסופו של דבר הסכומים יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ובמקרים מסוימים אף יותר. הליך גישור זוגי לעומת זאת, מסתכם בכמה אלפי שקלים לכל אחד מבני הזוג, מדובר בסכומים סבירים לעומת הסכומים הצפויים לכם עם תביעות בבית משפט.
  • שמירה על קשר בריא – כאמור, בכל הנוגע למאבקים משפטיים יהיה צד כלשהוא שמפסיד. לעומת תהליכי גישור בהם ניתן להגיע לפשרות והסכמים שיוכלו לסייע לבני הזוג למצוא את העמק השווה, להגיע להבנות ובכך לא להרוס את הקשר שלהם בהמשך. שמירה על קשר בריא במסגרת הליכי גירושין היא דבר חשוב מאוד ובעל השלכות גדולות על חיי המשפחה והילדים בהמשך.
  • מהירות ויעילות – כפי שידוע מערכת המשפט בישראל מאוד עמוסה בדיונים שיכולים להימשך שנים ארוכות. לעומת זאת, גישור זוגי הוא תהליך שמתנהל בדרך מהר שכן בני הזוג הם אלה שקובעים את הפגישות ואת התדירות שלהם ובכך יש סיכוי להגיע לפשרה והסכם תוך במהרה ולהשאיר את כל הפרשה הזו מאחור.
  • פשרה – במסגרת גישור זוגי אין שום צד מפסיד. המטרה היא להוציא את כולם "מרוצים" כמה שניתן או לפחות לדאוג שההכרעה לא תהיה טובה רק כלפי צד אחד.
  • ההליך בידי בני הזוג – כאמור, בניגוד להליכים משפטיים שאינם תלויים בזוג, גישור הוא הליך בהם בני הזוג יוזמים ומחליטים על תדירות המפגשים ובאיזה נושא תעסוק כל פגישה.

 

גירושין מול גישור גירושין

בעבר גישור זוגי היה דרך אלטרנטיבית לפתרון מחלוקות בין בני הזוג, אך כיום המצב הוא שונה ובתי המשפט אך נעזרים בשירותים הללו על מנת ליישב מחלוקות ללא דיונים בבתי משפט. הליך גישור יוכל לסייע להציל את המשפחה שלכם מפירוק מוחלט ובמקרים מסוימים להביא שלום לביתכם. כדאי לדעת שהיום בטרם הגשת תביעת גירושין בני הזוג יהיו מחויבים על פי חוק לנסות ליישב את הסכסכוך בניהם, לכן – אנו ממליצים להניח את האגו ואת מאבק הכוחות בצד ולנסות להגיע לעמק השווה על ידי תהליך גישור מקצועי שיוכל לסייע לכם להתנהל בהמשך ללא לחצים ולהרגיש שאתם פעילים בקבלת החלטות על המשך החיים שלכם. כמו כן, כדאי לדעת שגישור זוגי לגירושין הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

אם כך, מדוע לא מתנהלים כל תיקי הגירושין בהליכי גישור זוגי?

אין ספק שהחקיקה בהחלט בדרך וכאמור בתי המשפט מעודדים זוגות שרוצים להתגרש לעבור גישור זוגי. יחד עם זאת, ישנם סיבות בהם גישור זוגי לא יכול להיות פתרון מושלם וזה יכול לנבוע כתוצאה מהעילה לגירושין. לדוגמה, במקרים בהם אחד מבניה זוג מואשם בבגידה אז סביר להניח שיהיה צורך לנהל מאבק על המזונות. כמו כן, במקרים בהם מעורבים התמכרויות שונות, התנהגות לא ישרה של אחד הצדדים – גישור לא תמיד יוכל להיות הפתרון ויהיה צורך ליישב את הסכסכוך במשפט.

ליווי מקצועי לגישור גירושין

משרדנו עוסק בכל הנוגע לשירותי גישור והסכמים. אנו מאמינים כי כדאי לסיים את הליך הגירושין בדרך החיובית ביותר שניתן, תוך דאגה לאינטרסים של כל אחד מהצדדים ובמטרה להמעיט בהליכים משפטיים יקרים. צוות עורכי הדין שלנו פועל במומחיות רבה בכל הנוגע לניהול תיקי משפחה ותוכלו להיות בטוחים שהם יעשו את כל מה שניתן על מנת לערוך לכם גישור זוגי מקצועי שיסייע לכם לצלוח את תהליך ולהגיע להסכם הוגן.

לפרטים נוספים השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות