בניגוד לעבר שהיינו רגילים שיש רק סוג של תא משפחתי אחד, היום יש יותר ויותר מודלים של משפחות אלטרנטיביות שמגיעות במבחר סוגים, צבעים והם מעודדים הסכמי הורות משותפת. מה זה הורות משותפת? למי זה טוב? ומה הדגשים החשובים שצריך לדעת? המומחים שלנו מסבירים הכול במאמר שלפניכם.

מה זה הורות משותפת?

כיום זוגות רבים בוחרים להביא ילד לא במסגרת נישואים ואחד הדרכים לקבל את ההחלטה הזו היא על ידי חתימה על הסכם הורות משותפת. מטרת ההסכם היא להסדיר את כל הזכויות והחובות של ההורים כלפי ילדיהם וכן לקבוע הבנות שונות לגבי האופן בו ההורים יגדלו אותו. כך הוריו של הילד יוכלו להיות בראש שקט ולהקטין את הסיכוי למחלוקות ואי הבנות בעתיד שיוכלו לפגוע בתא המשפחתי שלהם.

בגלל המשמעות הרבה שיש להסכם זה, חשוב מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין אשר מתמחה בדיני משפחה ויוכל לבנות ונסח לכם הסכם שיתאים לכם ולצרכים שלכם באופן אישי ושיוכל לענות על כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות למקרה שלכם.

מי זקוק להסכם הורות משותפת?

כל זוג אשר מעוניין להקים משפחה חדשה יכול לקיים הסכם הורות משותפת – בדרך כלל מדובר בזוגות שידועים בציבור והורות משותפת של זוגות שרוצים להיות הורים ללא זוגיות, זוגות חד מיניים, חד הוריים וזאת מהסיבה הפשוטה שאוכלוסיות אלו זקוקות לעוגן משפטי שיגן עליהן בגלל שהקשר של ההורים לא ממוסד

מדוע כדאי לערוך הסכם הורות משותפת?

כאמור כיום בעולם הליברלי שלנו – הגדרות המשפחה משתנות ויותר ויותר ותבניות מיוחדות של משפחות מגיעות גם לישראל. זוגות שרוצים להביא ילד ולהקים משפחה חדשה לא תמיד מבינים את המשמעות האדירה שיש בגידול ילד במשותף ולכן לא תמיד יכולים לצפות מה העתיד יביא.

הסכם הורות משותפת הוא מסמך משפטי לכל דבר שמגדיר את הזכויות והחובות של כל הורה ביחס לילד שלהם ולמנוע סכסוכים על רקע אי הסכמה בעתיד. על מנת להימנע מסיטואציות הללו, החוק יצר מנגנון של תיאום חובות, צפיות וזכויות שמגנים על הורים וכמובן שטובת הילד נשמרת. הסכם זה מסייע לזוג שמכנן להיות הורה לקבל מושג ברור יותר לגבי מה הם הולכים לעשות ועל הדרכים בהם הם יוכלו לפתור מחלוקות במידה ויהיו כאלו.

מה כולל הסכם הורות משותפת?

הסכם הורות כמו הרבה הסכמים בדיני משפחה חייב להיות כמה שיותר מפורט, מקיף ובהיר על מנת למנוע כמה יותר אי הבנות ואי הסכמות מהותיות בין בני הזוג. לכן, נחזור ונדגיש כי חשוב שהסכם זה יהיה מנוסח על ידי עורך דין שמתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון בעריכת הסכמי הורות משותפת תוך התאמה אישית להורים.

אלו הם הנושאים העיקריים שכל הסכם הורות משותפת צריך לכלול:

 

אילו דברים נוספים חשוב לכלול בהסכם הורות משותפת?

בנוסף לכל הסעיפים שצוינו לעיל, חשוב להבין כי הסכם הורות הוא חוזה מוגדר לצורך מטרת הורות משותפת ופיתוח יכולות פתירת סוגיות מהותיות שנוגעות לגידול הילד. לכן, חשוב לגעת בכמה שיותר תחומים שנוגעים לכך ויש לפרט באופן ברור מה תהיה חלוקת התפקידים של ההורים, חלוקת הוצאות, חלוקת ימים, חוגים, שיעורים פרטיים וכו'. כמו כן, יש לציין מה קורה במקרים של הוצאת הילד לחו"ל וחופשות ומה התדירות של הקשר מול המשפחה המורחבת.

עורך דין הורות משותפת

על מנת ליצור הסכם הורות משותפת רצוי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני משפחה שיוכל להעניק לכם ייעוץ משפטי ומקצועי בתחום. משרדנו מתמחה בכל הנוגע לדינים של הורות משותפת, נשמח לעמוד לשירותכם – בין שירותנו הרבים אנו מציעים לזוגות:

 

יש חשיבות רבה להתחלת תהליכי גישור וניסוח הסכם הורות משותפת בשלבים מאוד מוקדמים ומוטב לפני ההליכים הרפואיים והכניסה להיריון. אם אתם זוג או שותפים שמתככנים להביא ילד לעולם – אתם חייבים הסכם הורות משותפת! נשמח לעמוד לשירותכם לאורך כל התהליך תוך מתן שירות מקצועי ומתן פתרונות מתואמים אישית.

לפרטים נוספים ללא התחייבות השאירו פרטים ונציגנו ידאגו לחזור אליכם בהקדם.