השגות שומה

בדיני מיסים הנישום – אדם פרטי או עסקי מחויב להגיש לרשות המיסים דו"ח שנתי שכולל מסמכים ונתונים וזאת כדי שרשות המיסים תוכל לקבוע את שומת המס שעל הנישום לשלם. אולם, בפועל יש מקרים הם פקידי השומה מגישים שומת מס לא נכונה לדעתו של הנישום. במקרים הללו ניתנת הזכות ערעור על קביעת השומה ותהליך זה נקרא השגות שומה.

מה זה השגות שומה ובאילו מקרים יש צורך?

בישראל יש מצב שמכונה הגשת שומה – במהלכה כל נישום מחויב להגיש מסמכים רלוונטיים כדי לחשב את המס שהוא נדרש לשלם. רשות המיסים מבצעת את הרישום בהתאם למסמכים שהוגשו והיא קובעת מה סכום המס השנתי שהנישום נדרש לשלם. נדרש להגיש השגות שומה במקרים בהם אין התאמה בין הנתונים במסמכים שהגיש הנישום לסכום שנקבה רשות המיסים. במקרה זה הנישום רשאי לדרוש מרשות המיסים לבצע בדיקה חוזרת ולקבל החזרים אם הוא צדק.

מקרים נוספים שבהם עולה צורך להשיג השגות שומה זה במצב שמכונה "שומה לפי מיטב השפיטה". במקרה זה פקיד השומה דוחה את השומה שהנישום הגיש והוא קובע את גובה השומה. במצב זה תצטרכו ככל הנראה סכום מס גבוה הרבה יותר לעומת סכום המס שאתם אמורים לשלם בפועל.

הגשת הגשות שומה הן משימה מורכבת למדי וברוב הפעמים מדובר בתהליך בירוקרטי ארוך ומסורבל שיכול לגזול מכם זמן רב. בדיוק מהסיבה הזו חשוב להעמיד לרשותכם ידע מקצועי כדי שתוכלו לדעת מה הוא הסכום המדויק שאותו נדרשים לשלם לרשות המיסים.

מובן שאתם צריכים להעמיד לרשותכם את הידע המקצועי, כדי שתוכלו לדעת מהו סכום המס המדויק שאותו אתם נדרשים לשלם על השנה החולפת. רק כך תוכלו לדעת האם המס השנתי שהוטל עליכם נכון או רשות המיסים הטילה עליכם הוא נכון או לא נכון. הגשת השגות שומה מחייבות לפנות לעו"ד מיסים כדי שיוכל שייצג אתכם, להקל ולעזור לכם בתהליך המסורבל.

כיצד מתבצעת השגות שומה?

 1. השגת שומה צריכה להתבצע על ידי הגשת בקשה מסודרת, כתוב ומפורטת שמציגה את כל הנתונים ונימוקים למה השומה שנקבעה לא נכונה. הבקשה צריכה להיות כתובה ברמה הגבוהה ביותר ורצוי להתייעץ לפני עו"ד מיסים שיוכל לסייע לכם לנסח בקשה בהתאם להיכרותו עם הגורמים השונים. גם במקרים שבהם פקיד השומה קבע את גובה השומה הבקשה צריכה להיות מפורטת ואתם צריכים להסביר מדוע השומה נדחתה. כדאי לדעת שבקשות שהוגשו בסיוע עו"ד מיסים מתקבלות בקלות על ידי רשות המיסים.
 2. אל תתמהמהו – ניתן להגיש בקשה להשגות שומה עד 30 יום מהיום שבו השומה ניתנה לנישום. רק במקרים מיוחדים תתאפשר דחייה ועיכוב בהגשת השומה.
 3. לאחר הגשת הבקשה יתקיים הדיון בנושא. יש לציין כי יש איסור לפקיד שבחן את השומה ושלל אותה לנכוח בדיון על ערעור ההחלטה.
 4. במקרים בהם גם השגת השומה נדחית, פקיד השומה יהיה רשאי לקבוע את שומת המס בין אם זה בהסכמה של הנישום או בלעדיה. כדאי לדעת שגם במקרים אלו ניתן לערער על החלטה על ידי ערעור משפטי שיש להגיש לבית משפט מחוזי.

 

פירוט של תהליך שומת מס

 • שלב א
  • הנישום מגיש דו"ח מס שנתי שהוא כתב לפקיד השומה.
  • פקיד השומה רשאי לאשר את השומה העצמית או לקבוע לפי ראות עיניו את סכום ההכנסה והמס שהנישום צריך לשלם.
  • במקרים שבהם פקיד השומה קובע את סכום המס, הוא יהיה רשאי להוציא שומה חדשה תוך הגעה להסכם פשרה עם הנישום.
 • שלב ב
  • במקרים שבהם פקיד השומה הוציא שומה על פי ראות עיניו, ללא הסכם מול הנישום – הנישום יוכל להגיש השגה על השומה. הבקשה תבחן במשרדי רשות המיסים על ידי מנהל.
  • בסיום הדיון, המנהל יוציא לנישום שומת מס סופית עם הסכמות או ללא הסכמות.
 • שלב ג (אם הבקשה לא התקבלה)
  • אם לא היו הסכמות על בקשת השומה, רשאי הנישום להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי.
  • על פסיקת בית המשפט המחוזי אפשר להגיש ערעור לעליון.

אחרי כמה זמן מתקבלת החלטה על השגת שומה?

אנשים רבים רוצים לדעת תוך כמה זמן הם יקבלו תגובה בנוגע להשגות שומה שהגישו. מדובר בתהליך ארוך שיכול לקחת זמן, לכן אנו ממליצים להיות להתאזר בסבלנות עד אשר רשות המיסים תקבל את ההחלטה הסופית בנוגע לתשלום המס השנית אותו תדרשו לשלם. יש לציין כי עד שלא מתקבלת החלטה סופית, אתם לא תידרשו לשלם את המס והתהליך נכנס למצב "קיפאון". רק ברגע שרשות המיסים תקבל החלטה סופית בין אם תקבל ותאשר את הגשת או השומה או תשלול אותה, יימסר לכם אחר כך תאריך חדש לתשלום המס השנתי.

ואין שום דרך לזרז את התהליך?

ניתן לזרז מעט את ההליכים באמצעות עו"ד מיסים שיוכל לגורם לרשות המיסים לעיין בבקשתכם בהקדם. הגשת השגת שומה בליווי עוד מיסים תבטיח לכם בקשה מפורטת ושכתובה ברמה גבוהה ועל פי הפרמטרים שחשובים לרשות המיסים. כך תוכלו לקצר את התהליכים ולקבל תשובה בזמן קצר משמעותית.

השגות שומה עם עו"ד מיסים מקצועי

כאשר אנו מדברים על השדות שומה חשיבות סיוע של עו"ד מיסים היא קריטית שכן למרבית האנשים אין את הידע המקצועי שנדרש כדי להגיש בקשה לערעור באופן נכון. עו"ד מיסים מנוסה יוכל לדאוג שאתם מגישים את הדו"ח בדיוק כפי שרשות המיסים "אוהבת". הגשת דו"ח לא תקין תעכב ותסרבל את התהליך ותבזבז לכם זמן יקר. כמו כן, ישנם מקרים שבהם הגשת דו"ח שלא רשום היטב ידחה לחלוטין. דוגמאות לתפקיד של עורך דין בכל הנוגע לייצוג בשגות שומה: ייצוג של הלקוח בהליכי השגות שומה מול רשות המיסים, הפקת חוות דעת משפטית תוך תמיכה להשגת השומה. כתיבת הבקשה ומסמכים שיש להגיש לרשות המיסוי, הגשת ערעור במידה וההשגה נדחית.

מאוד לא מומלץ להגיש לבד בקשת השגת שומה. מדובר על תהליך משפטי מורכב וסבוך המחייב היכרות מעמיקה עם כל הפרמטרים הרלוונטיים – דיני מיסים, היבטים כלכליים, תהליכי עבודה של רשות המיסים ואפילו היכרות אישית עם גורמים המעורבים בתהליך.

עורך דין מיסים יוכל לחסוך לכם את כל כאב הראש, הבירוקרטיה והתמודדות מול גופים אטומים ובכך להפוך את החיים שלכם להרבה יותר פשוטים. בכל הנוגע אל השגות שומה אתם מוזמנים לפנות אלינו! משרדנו בעל ניסיון עשיר בתחום ונדאג להעניק עבורכם ייעוץ ומתן פתרונות מקצועיים ומתואמים לכם אישית.

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ לא התחייבות השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם.

לשיתוף המאמר:

נגישות