בשנים האחרונות נראית החמרה משמעותית בענישה על עבירות העלמת מס באמצעות חשבוניות מזויפות ולכן חשוב מאוד לשמור על החוק ולהימנע מחיובים שומות וכן רישום פלילי. מה הם חשבוניות פיקטיביות? כיצד ניתן להימנע מהם ומה לעשות אם נתפסתם על ידי רשויות המס מוציאים חשבוניות כאלה?

משמעות האלמנט הפיקטיבי הוא מזויף, ממומצא, דבר שלא באמת קיים. בהקשר לעבירות מס, אלמנטים מזויפים או מומצאים הם התחלה של צרות גדולות ולעבירות מס שעלולות לגרור ענישה חמורה כמו מאסר בפועל. מה הם חשבוניות פיקטיביות, מה המשמעויות וההיבט והמשפטים במקרים אלו?

מה זה בכלל חשבונית פיקטיבית?

כשמה כן היא, חשבונית פיקטיבית היא למעשה חשבונית מזויפת שמצוינים בה עסקאות וסכומים בלי שום קשר למציאות. חשבוניות אלה מופקות במטרה להגדיל הוצאות לצרכי מס אך בוא זמנית להפחית/להעלים את המס מול רשות המיסים. יש כמה סוגים של חשבוניות פיקטיביות מיד נפרט לגבי כל אחת מהם.

על פי החוק, קיימים שלושה סוגים של חשבוניות מס פיקטיביות:

 

למה זה לא חוקי?

פקודת המס בישראל מחייבת כל אדם להפיק חשבונית עובר כל עסקה כספית שבוצעה בין הצדדים. אפילו במקרים כמו עסקאות "ברטר" שבהם מוחלים שירותים או מוצרים בשני הצדדים. מערכת המע"מ בישראל מבוססת על עיקרון ההקבלה, שמשמעותו – הקבלה בין תשלום מספר העסקאות לניכויי מס תשומות, לכן רק חשבוניות תקינות יכולות לשקף את העיקרון ולסייע למערכת גביית המס, זיוף חשבוניות זו תופעה שמחבלת בעקרון ההקבלה ומפירה אותו.

איך להישמר מפני חשבוניות פיקטיביות?

כדי להימנע מחשבוניות פיקטיביות וכן לאחריות הפלילית שעומדת מאחוריהן, כל בעל עסק מחויב לבצע בדיקות שגרתיות ובהן:

 

ענישה בגין שימוש והנפקת חשבוניות פיקטיביות

מגמת הענישה בגין חשבוניות פיקטיביות היא מאסר בפועל בצירוף קנסות גבוהים. יחד עם זאת, יש לציין כי הטלת סנקציות על חשוד בעבירה זו תהיה תלויה בפרמטרים משתנים לרבות כוונת המבצע העבירה, היקף המרמה, אופן התחכום וכן סכום החשבוניות הפיקטיביות. נותן שירות שדרש חשבונית פיקטיבית מסתכן בהרשעה פלילית ביודעין. העונשים שבית המשפט גוזר במקרים אלו:

 

חשוב לדעת:

במקרים מסוימים יש אפשרות להגיש בקשה להמיר את העונש בבקשה לכופר. הסיכויים לאישור בקשה זו תלויים בגורמים רבים כמו חומרת העבירה וכן עיתוי הגשת הבקשה. במקרים כאלה נדרשת מיומנות מקצועית וכדאי להיעזר בשירותיו של עו"ד מיסים שידע כיצד לגשת לבקשה זו ולהגדיל את הסיכויים שמנהל מחלקת החקירות יאשר אותה.

זומנתם לחקירה על חשבוניות פיקטיביות? כל מה שאתם צריכים לדעת

במידה וזומנתם לחקירה או לבירור בגין עבירות מס כמו הפקת חשבוניות פיקטיביות – בין בתור זה שמפיץ או משתמש בהם, חשוב מאוד להיערך לכך. לחקירה מטעם רשות המיסים יהיו השלכות אזרחיות ופליליות וכדאי לדעת שבמסגרתן הרשות להלבנת הון תהיה מעורבת והיא תאפשר לחלט כספים.

יש חשיבות קריטית להיערכות מוקדמת גם במקרים בהם מעורבים מעצרים, חיפושים וחקירות. מומלץ מאוד להיעזר בליווי משפטי של עורך דין מיסים בעל ניסיון עשיר בתחומים אלה ושמכיר היטב את הגורמים הפועלים, החקירה בתחום וההליכים המשפטיים.

שימוע לפני הגשת כתב אישום בעבירות מס

עבירות מס הכנסה מאפשרות לרשויות המס מחויבות לאפשר לחשוד לקיים שימוע לפני הגשת כתב האישום בליווי עורך דין פלילי. במסגרת השימוע העו"ד ינהל משא ומתן עם התביעה בגדי לשכנע ולהגיע לפשרה שבה לא יינתן כתב אישום או לנסות לפדות את העבירה בכופר עם הסכם טיעון שמקל על החשוד. ככל שהפניה לעו"ד פלילים תהיה מוקדמת – כך תגדילו את הסיכוי שבמסגרת השימוע התיק ייסגר ללא כתב אישום או לפחות – הקלה בעונש.

חשבוניות פיקטיביות – חשיבות עו"ד מס הכנסה

כאמור, עבירות מס הן עבירות חמורות מאוד במסגרתן הענישה החומרה מאוד, אדם שנמצא אשם שהורשע בגין עבירות אלו יכול לקבל עונשים חמורים כמו מאסר בפועל לכמה שנים וזאת כדי שרשות המיסים תייצר הרתעה לאנשים שחושבים לבצע עבירות מס בעתיד.

למרות זאת, חשוב לדעת כי ניתן לצמצם את הנזקים בהליך המשפטי וזאת על ידי קבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעו"ד פלילי שמתמחה בדיני מס. עו"ד מנוסה ידע לשפר את הפוזיציה שלכם ולסייע לכם לקבל הקלות משמעותיות בעונש, להגיע להסכמי טיעון עם התביעה ובמקרים מסוימים אף לזכות מאישומים. אל תשכחו כי הענישה תקבע בהתאם לפרמטרים שונים ועו"ד מקצועי יוכל לסייע להשתמש בהם לטובת הנאשם.

זקוקים לייצוג משפטי בגין עבירות מס? לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות מצידכם – מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.