עבירות מס הכנסה – המדריך המלא

כחלק מהמאבק שהמדינה מנהלת נגד מעלימי המס, בתי המשפט נוקטים מדיניות אכיפה וענישה חריפה נגד עברייני מס מהסיבה הפשוטה שעבירות אלו גורמות לנזקים לקופת המדינה. מה הם עבירות מס? מה היא הענישה הצפויה בגין עבירות אלו ומה אפשר לעשות אם אתם חשודים?

עבירות מס הכנסה מוגדרות בחוק כעבירות פליליות שמבוצעות בניגוד להוראות פקודת מס הכנסה. לכן אי עמידה בחובת דיווח ותשלום לרשות המיסים עלולה להסתיים בכתב אישום פלילי ולגרור ענישה כמו מאסר בפועל וקנסות כספיים כבדים. כאמור, בגלל שעבירות אלו גורמות לנזקים לקופת המדינה – בשנים האחרונות ישראל החמירה מאוד את אכיפת חוקי המס, גם במקרים שנחשבים "עבירות מס קלות".

מה היא הגדרה של עבירות מס הכנסה?

כשמדברים על עבירות מס הכנסה מתכוונים להתחמקות מתשלום מס שבו הנאשם חייב לדווח ולתת על פי פקודת המס בישראל. ההתחמקות מתשלום יכולה להתבצע בכמה דרכים וכולן ללא יוצא מן הכלל נכנסות לקטגוריית משפט פלילי ודיני מיסים. אם זה לא ברור אנו נדגיש שנית – עבירות מס אינו עניין פעוט שאפשר לסגור בתשלום קנס. מדובר בעבירה פלילית חמורה שהמדינה רואה בה כפגיעה ציבורית, מה שגורר ענישה כבדה.

סוגי עבירות מס הכנסה וענישה

בית המשפט קבע לא אחת כי עבירות מס מחייבות נקיטת יד קשה כלפי המורשעים ותוכל לכלול תקופה ממושכת של מאסר בפועל כדי לשמש כוח הרתעה מפני ביצוע עבירות מסוג זה בעתיד. כמו כן, היבט נוסף שעומד מאחורי הענישה המחמירה היא להביא לידי ביטוי את הסלידה העמוקה של החברה מעבריינים שבוחרים לעשות "קופה" על חשבון כספי הציבור.

נהוג לחלק את עבירות המס לעבירות טכניות (בסיסיות) ולעבירות מהותיות, נסקור את הסוגים וכן את המשמעות של כל אחת מהם.

 • עבירות מס טכניות (או בסיסיות) – מדובר בעבירות מס קלות יותר בהן בד"כ לנאשם לא הייתה כוונת זדון לבצע העלמת מס. בין העבירות הטכניות אפשר למנות עבירות כגון: אי הגשת דו"ח שנתי בזמן, איחור בהגשת הצהרת הון, אי העברת כספים שנוכו בעבר, תקלה בפנקסי חשבונות ועוד. במקרים אלו, מחלקת התביעות של מס הכנסה תגיש כתב אישום ובית המשפט רשאי לגזור על נאשם שהורשע עד שנת מאסר בפועל. אולם, יש לציין כי בהתאם לנסיבות המקרה וכן נסיבות אישיות הענישה תהיה מאסר על התנאי או/ו הטלת קנס מנהלתי.
 • עבירות מס מהותיות – מדובר בעבירות מרמה שנעשו בכוונת זדון להתחמק מתשלום מס. בין העבירות מס מהותיות אפשר למנות עבירות כמו: שימוש בחשבוניות פיקטיביות, ניפוח הוצאות, דיווח כוזב לרשות המיסים, העלמת הכנסות ועוד. במקרים אלו הגורם שיגיש את כתב האישום בגין עבירות מס מהותיות הוא הפרקליטות. בית המשפט יהיה רשאי להטיל עונש מאסר של עד חמש שנים ובמקרים חמורים עד שבע שנים. כמו כן, ייתכן שבית המשפט יטיל קנס כספי כבד בהתאם להיקף העבירה.

 

חשיבות ייצוג משפטי במקרה של עבירות מס הכנסה

בדומה לחוקים אחרים, פקודת מס הכנסה לא תמיד ברורה לכל הציבור, שכן רבים מאתנו לא עוסקים בתקנות אלו בשגרה. כמו כן, יש המון תיקונים שמפעם לפעם מתווספים מה שמעלה את הסבירות שאנשים רבים לא יכירו את הסעיפים החדשים. לכן, פנייה לעו"ד מס הכנסה היא הכרחית כאשר עולה חשד להעלמת מס במסגרת העבודה. שימו לב שגם אם מדובר בעבירה של מישהו אחר אתם עלולים להימצא אשמים בעיני בית המשפט, לכן חשוב להישאר תמיד עם היד על הדופק ולדווח על כל דבר שנראה לא תקין.

כאמור דיני המיסוי הם נושא מורכב מאוד שמחייב הבנה עמוקה עם התחום ועם הגורמים השונים. יש חשיבות אדירה בכל הנוגע לייצוג משפטי מקצועי ואם אתם חשודים בביצוע עבירות מס הכנסה – אל תתמהמהו. פנו בהקדם לעו"ד פלילי שיוכל לסייע וללוות אתכם בתהליך רגיש זה.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה או מעצר בגין עבירות מס הכנסה?

במקרים בהם יש חשד לעבירת מס, החשוד נקרא לחקירה במשרדי רשות המיסים ולעיתים במשטרה. במקרים מסוימים החשוד עלול להיעצר לצורכי חקירה.

טיפים לחקירה:

 • עדיף שתשתקו – אל תענו בלי לדעת על איזו שאלה אתם משיבים. שאלות שנשמעות לכאורה תמימות טומנות פעמים רבות מלכודות שישמשו נגדכם בהמשך.
 • תגידו שאתם לא זוכרים – עדיף מאשר שייתפסו אותכם משקרים!
 • דעו את זכויותיכם – יש לכם את הזכות להגיש בקשה להגשת כתב אישום בכופר כסף. יש לכם את הזכות להתייעץ עם עו"ד בכל שלב בחקירה.
 • קראו מה נרשם לפני שאתם חותמים על מסמכים – יש לכם את הזכות לבקש תיקונים לפרטים לא נכונים.
 • הקפד לוודא שדבריך נרשמים – אם יש פרט שאינך זוכר, אל תנסה בכוח להתאים את גרסתך.
 • אם החוקר שואל על מסמכים ספציפיים – אל תענה עד שאתה לא רואה את אותם מסמכים.
 • בחקירות אין חברים – שימו לב מה יוצא לכם מהפה ולמי, היזהרו ממלכודות של סמויים.
 • במקרה של חולשה – או עייפות, תבקשו מהחוקרים שיפסיקו את החקירה.

 

מה עושים עם רשות המיסים מגיעה לחפש בבית או בעבודה?

זה קצת לא נעים ואף מלחיץ, אבל ללא ספק פרט שחשוב לדעת ולהכיר. אנשי רשויות וחוקרים יכולים להגיע לביקור פתע במקום עבודתכם או בביתכם. נדגיש שוב, לא משנה מה נאמר לכם על ידי החוקרים – דעו שיש לכם את הזכות להיפגש ולהתייעץ עם עו"ד. לצערנו, במקרים רבים של חיפוש מטעם רשות המיסים, חוקרים יכולים לנצל את עמדתכם ואת חוסר ידיעתכם בדינים וינסו אף לערער את זכויותיכם הבסיסיות. כיצד תוכלו להתגונן במקרים אלו?

 • ללא צו חיפוש – לאף אחד אין סמכות לערוך חיפוש במשרד שלכם או בביתכם. בקשו לראות את הצו.
 • אם יש צו – קראו אותו! שם רשום מה ההסבר לחיפוש.
 • אי אפשר לערוך חיפוש ללא שני עדים נוכחים במקום.
 • חיפוש במחשבים דורש צו מיוחד.
 • החוקרים צריכים להכין רשימה של כל המסמכים/חומרים/חפצים שנתפסו. דרשו העתק ממנה

 

איך להתמודד נכון מול רשויות המס

כאמור עבירות מס הכנסה נכנסות לתחום מאוד המורכב – בין אם אתם מואשמים בעבירות טכניות או מהותיות יש משמעות אדירה לזמן. כדאי לפתור את הבעיות על ידי קבלת ייעוץ וליווי של עורך דין פלילי שבקיא בעבירות מס ושמכיר את החוק הלאומי ואת כל הגורמים הרלוונטיים שיהיו מעורבים בחקירה ובמשפט.

עבירות מס הן עבירות פליליות ויש להן משמעות אדירה על עתידכם במישורים רבים – חברתיים ומקצועיים. ייצוג משפטי איכותי יוכל לשפר את הפוזיציה שלכם ובכך להפחית את הענישה ובמקרים מסוימים אף לבטל את האישומים.

לסיכום, בכל מקרה בו יש חשד/אישום בעבירת מס – התייעצו עם גורמי מקצוע בתחום. עבירות מס הכנסה הן המומחיות שלנו! נשמח להעניק לכם שירותי ייעוץ משפטי וייצוג בגין עבירות מס. אנו נדאג להציע לך פתרונות מקצועיים ומתואמים אישית לכם. הפנייה ללא התחייבות מצידכם.  לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות