עבירות עריקות/ נפקדות

כידוע לכל שירות צבאי הינו חובה במדינת ישראל, כל אזרח (או תושב קבוע) אשר מלאו לו 18 שנים מחויב בשירות סדיר וכן חלקם גם בשירות מילואים בהמשך מלבד אנשים הקיבלו פטור. על כן כל היעדרות מביצוע חובתו הלאומית ללא אישור יכולה לגרור לעונשים רבים ואף מאסר שיכול להגיע למספר שנים בפועל. במאמר זה נביא לכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת אודות עבירות עריקות/ נפקדות מצה"ל.

עבירות עריקות/ נפקדות בפקודת החוקה הצבאית

בחוק השיפוט הצבאי מוגדרות עבירות עריקות/ נפקדות ועונשם בסעיפים 92-94 וכן מערכת המשפט מתייחסת בצורה שונה להיעדרות מן השירות ללא רשות (המוכר יותר כנפקדות) לבין עריקה ללא כוונה לחזור:

 • עריקה (סעיף 92)– ע"פ חוק השיפוט הצבאי חייל הנעדר מהשירות הצבאי ללא כוונה לחזור מוגדר כעריק וכן יכול להישפט למאסר בפועל של עד 15 שנים.
 • חזקת הכוונה לא לחזור (סעיף 93)– סעיף מגדיר שהיעדרות של חייל שעולה על 21 ימים רצופים הינה בכוונה לא לחזור לשירות ובעצם מבדיל בין עריקה לבין היעדרות ללא אישור
 • היעדרות מן השירות ללא אישור (סעיף 94)- על פי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי אי הגעה למקום בו חייל היה אמור להימצאות וזאת מבלי לספק היתר או הצדק סביר מוגדר כהעדר מן השירות ללא רשות וכן מסתכן במאסר של עד 3 שנים בכלא צבאי.

מלבד משך ההיעדרות לוקחת בחשבון מערכת המשפט עוד מספר גורמים המשפיעים על הדין במקרי עבירות עריקות/ נפקדות ויכולים להקל או להחמיר עם הענישה כשכל מקרה לגופו לדוגמא: האם זו היעדרות ראשונה, האם החייל נתפס או הסגיר את עצמו, האם יש נסיבות בריאותיות או נפשיות ואף משפחתיות שיכלו לגרום למצוקה אצל החייל וכו'.

מה קורה מהרגע שחייל עבר על עבירות עריקות או נפקדות

מהרגע בו חייל נעדר מהמקום בו היה צריך להיות כחלק משירותו הצבאי (ללא אישור או הצדקה) נפתח ביחידה אליו משויך החייל נוהל עריקות:

 • בשלב הראשון יהיו מחויבים ביחידה לנסות ליצור קשר, לחפש ואף לבקר בבית החייל לפחות פעמיים במהלך 14 הימים הראשונים להיעדרות על מנת לוודא כי אכן מודע לכך שנפתח נוהל עריק וכי הדבר מתבצע ביודעין וללא סיבה מוצדקת.
 • לאחר הביקורים הבייתים (גם אם לא פתחתם את הדלת) תקבלו מכתב לביתכם בו מודיעים לכם שמדובר בעריקות בצורה רשמית וכי זאת עבירה פלילית ועליה ניתן לקבל עונש מאסר וכי עליו להתייצב ביחידה בהקדם האפשרי.
 • לאחר 21 ימי עריקות מועבר (מהיחידה שאחראית על הטיפול ב-21 הימים הראשונים) התיק למדור עריקים ונפקדים הממוקם בתל השומר.
 • מהיום הרגע להיעדרות הטיפול מתבצע ע"י המשטרה הצבאית ומדור עריקים ששולח לוכדי עריקים וחפשים לכתובת של החייל כאשר הם מבצעים סיורים ומעקב על המקום.
 • לאחר קבלת פקודת מעצר, יגיעו שוטרי מ"צ לכתובת החייל ויבצעו מעצר (לרוב יגיעו בין חצות לשעות הבוקר המוקדמות).

 

הייתי עריק ונתפסתי, מה מצפה לי עכשיו?

החדשות הרעות אתה כנראה תלך לכלא בוודאות. השאלה היותר חשובה (והאופטימית), האם אתה צפוי להישאר עם אישום פלילי גם באזרחות?

 • דין משמעתי ללא רישום פלילי- חייל שנעדר משירותו עד 75 ימים יישפט בדין משמעתי בלבד ולא ירשם כפלילי. חשוב לציין כי במידה וזו לא ההיעדרות הראשונה של החייל בית המשפט ישכלל את כל ימי ההיעדרות של החייל כולל גם את ימי היעדרות שנרשמו בפעמים הקודמות. במקרה זה לנאשם אין את הזכות לייצוג ע"י עורך דין.
 • רישום פלילי- רישום פלילי יהיה רק במידה ומשך העריקות יעלה על 75 ימים והחייל יישפט בבית דין צבאי, הרישום הפלילי "ייגרר" יחד עם הנאשם לאזרחות ויכול מאוד לפגוע בהמשך החיים, הרישום יועבר אוטומטית למשטרת ישראל. במקרים אלה עזרה וייצוג ע"י עורך דין מקצועי המתמחה בתחום הינה הכרחית ויכולה להיות משמעותית מאוד לגזר הדין הסופי.

מה עוד חשוב לדעת?

 • מאסר על תנאי- הנאשמים בגין עבירות עריקות/ נפקדות צפויים לקבל מאסר על תנאי היכול להוביל לענישה מחמירה ביותר במקרה של עבירה חוזרת.
 • הורדת דרגה- הורדת דרגה לדרגת טוראי.
 • עיכוב השחרור- ימי ההיעדרות וכן ימי המאסר אינם נכללים כחלק מהשירות הצבאי ואותם מחויב החייל להשלים, דבר המעכב את השחרור.
 • טיפול רפואי- גם לחיילים הנפקדים יש את הזכות לטיפול רפואי. במידה ומשך היעדרות אינה עולה על 60 ימים העריק זכאי לטיפול במרפאות הכפפות לצה"ל השונות ומידה ועולה משך היעדרות על 60 ימים מתן הטיפול הרפואי יתבצע על ידי קופת החולים אליה היה שייך בטרם הגיוס.

עבירות עריקות/ נפקדות והרישום הפלילי באזרחות

כל מקרה עריקות שנידון בבית דין צבאי מחייב רישום פלילי ויכול להשפיע רבות בהמשך השירות וכן בחיים האזרחיים.
מלבד כך שימי ההיעדרות ופרק הזמן בו ריצה את המאסר אינם נספרים כחלק מהשירות ולמעשה מועד השחרור מתעכב, גם באזרחות צפוי הנאשם להיתקל בבעיות לא פעם. עיקר הפגיעה תבוא לביטוי בפרנסתו של האזרח הטרי וכי סביר שימצא קושי להתקבל לחברות ציבוריות ואף קשה יותר להתקבל למשרות ממשלתיות.
משך התקופה בה הרישום הפלילי בגין עבירות עריקות/ נפקדות ילווה את הנאשם תלוי במספר ימי המאסר אשר ריצה:

 • עד 90 ימי מאסר- רישום מופחת נמחק אוטומטית לאחר חמש שנים.
 • 90 ימי מאסר ויותר- רישום שימחק לחלוטין לאחר 17 שנים מיום ההרשעה.

>> כדאי לדעת – נפקדות/ עריקות ממילואים, מה זה?

אי התייצבות לצו המילואים עד יום 21 תיחשב לנפקדות ממילואים. עונשו יקבע בהתאם לנסיבות המקרה של הנפקדות. במקרה של עריקות – היא תיחשב לאחר 21 ימים מאי עמידה בצו מילואים. בניגוד לעריקים בשירות חובה או קבע, במקרה של מילואים הפרקליטות הצבאית תשקול נסיבות מקלות לעבירה כמו לדוגמה מצבו המשפחתי של העריק, מצב כלכלי, מצב לחימה ועוד. בהתחשב באותם נתונים תינתן החלטה האם להגיש נגד המילואימניק כתב אישום. כדאי לדעת שלרוב הגשת כתב אישום במילואים תהיה רק לאחר שחלפה שנה מיום היעדרות.

 

עורך דין צבאי – עבירות עריקות/נפקדות  

סביר להניח שכבר הבנתם כי מערכת המשפט בצבא מאוד מחמירה בהתייחסותה לעבירות שונות לעומת המערכת האזרחית. העונשים שניתנים במסגרת הצבאית נחשבים לקשים מאוד ובעלי השלכות רבות משמעות עבור חיילים צעירים, גם בצבא וגם בחייהם האזרחיים. להזכירכם, רישום פלילי יכול למנוע מבעדכם ללמוד ולעסוק במגוון רחב של מקצועות. בנוסף, במסגרת הצבאית ההשלכות הן גם לא נעימות בכלל וכוללות הורדה/עיכוב בדרגה, שלילת רישיון צבאי, הורדת סיווג ביטחוני ואף מאסרים בפועל. לכן, ייצוג משפטי מקצועי ונכון יוכל להשפיע רבות על טווחי העונש, סעיפי העבירה ובהתאם לכך על עתידכם. עורך דין צבאי מקצועי ומנוסה יהיה בעל ניסיון עשיר והיכרות מעמיקה מול המערכת והגורמים הצבאיים וידע כיצד לנתב את החקירה ואת המצב הנתון למקום הטוב ביותר עבורכם. ייעוץ מקצועי מקדים יוכל לבטל סעיפים, למצוא נסיבות מקלות ובכך להקל על הענישה ובמקרים מסוימים אף לבטל כתב אישום.

משרדנו מתמחה בדיני צבא בדגש על עבירות נפקדות/עריקות. אם אתם או ילדכם נקלעתם לסיטואציה הזו דעו שייעוץ מוקדם יוכל להשפיע רבות על עתידכם. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי, חסר פשרות שיחתור להצלחה וכן לשביעות רצונכם. לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקד.

לשיתוף המאמר: