פוטרתם או התפטרתם מהעבודה שלכם? בשוק העבודה של היום, מדובר בתופעה יחסית נפוצה שהרי נהוג להחליף יחסית הרבה מקומות עבודה. פיצויי פיטורים והתפטרות מיועדים להגן עליכם ככל הניתן מהנזקים שכרוכים בשינוי. למי מגיע פיצויי פיטורים? באילו מקרים מגיע גם למתפטרים פיצויים? ומתי יש צורך בתביעה? כל התשובות במאמר הבא שלפניכם.

חוק פיצויי פיטורין בישראל (1964) מחייב כל מעסיק לשלם כספי פיצויים לעובד שהוא החליט לפטר מסיבות כאלה ואחרות. פיצויי הפיטורים ישולמו לעובד מיד לאחר פיטוריו והם למעשה פיצוי על אובדן מקור הכנסתו העיקרי.

כאמור פיצויים הם למעשה סכום כספי שמגיע לכל עובד אשר פוטר ובמקרים מסוימים גם התפטר מהעבודה. גובה הפיצויים הללו יהיו בהתאם לפרמטרים שונים וכן הם יהיו מותנים בקיומם של התנאים הבאים: תקופת עבודה רצופה מינימאלית וכן סיום יחסי עבודה.

התנאים לקבלת פיצויי פיטורים והתפטרות

למעשה כל עובד אשר פוטר מכל סיבה לאחר שנה עבודה רצופה אצל אותו מעסיק ואצל אותו מקום עבודה יהיה זכאי לפיצויים. הנה עוד מספר תנאים לקבלת פיצויי פיטורים והתפטרות:

  1. תקופת עבודה מינימאלית רצופה: עובדים שיהיו זכאים לפיצויי פיטורים הם עובדים אשר עבדו אצל אותו מעסיק או אותו מקום במשך שנה אחת ברציפות, כמו כן גם עובדים עונתיים שעבדו אצל אותו מעסיק או באותו עבודה במשך 2 עונות לפחות (במהלך שנתיים).
  2. סיום יחסי עבודה בנסיבות שמכורות בחוק – עובדים שפוטרו יהיו זכאים ברוב המקרים לקבל פיצויי פיטורים.
  3. במקרים בהם המעסיק נפטר.
  4. במקרים בהם המעסיק פשט רגל.
  5. במקרים בהם העובד נפטר – אז פיצויי הפיטורים של העובד יועברו לבן זוג ולילדים.

 

האם עובד שהתפטר זכאי לפיצויי פיטורים?

​בעיקרון עובד שהתפטר לא יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים. יחד עם זאת יש נסיבות מיוחדות בהם גם עובד שהתפטר דינו יהיה כעובד שפוטר – כלומר יקבל גם פיצויים. הנה כמה מהנסיבות בהם עובדים שהתפטרו יהיו זכאים לפיצויים:

 

>> דברים שכדאי לדעת – פיצויי פיטורים והתפטרות: הפסקות שאינן קוטעות את רצף העבודה-

התקופות המפורטות מטה לא יפגעו בזכות לפיצויי פיטורים:

 

הגשת תביעה בגין פיצויי פיטורים והתפטרות

למרות שבדרך כלל כל הצדדים ירצו לסיים את ההתקשרות בניהם יפה, לצערנו לעיתים קרובות אנו נתקלים במקרים בהם האדם שפוטר לא מקבל את כל הפיצויים אשר מגיעים לו על פי חוק. זה יכול לקרות כתוצאה מטעות ותום לב של המעסיק, חוסר תשומת לב ולעיתים גם מתוך כוונה של עיגול פינות, חוסר רצון לשלם לעובד ועוד. חשוב להדגיש כי יהיו מעסיקים שיגרמו לכם להרגיש שהפיצויים לא מגיעים לכם בכלל אך פיצויי פיטורים והתפטרות היא זכות בסיסית שאתם זכאים למצוא על מנת להתחיל בדרך החדשה. לכן, חשוב לא לוותר ובמידת הצורך להיעזר בעורך דין שמתמחה בדיני עבודה.

עובד אשר התפטר או פוטר בתנאים שצוינו לעיל ומעסיקו בכל זאת לא שילם לו את הפיצויים אשר מגיעים לו לפי חוק תוך חמישה עשר ימים מהמועד לתשלום – אז העובד יוכל להגיש נגדו תביעה בגין הלנת פיצויים. על מנת להגיש את התביעה ךבית הדין האזורי אשר אליו משויך מקום העבודה של עובד, יש למלא טופס "טופס 175" וכן להתייעץ עם עורך דין מקצועי. דיני עבודה במיוחד אלה שנוגעים לפיצויי פיטורים והתפטרות הם מורכבים מאוד ובנוסף מעסיקים רבים מנסים להתחמק מתשלום מלא, תוך ניצול העבודה שעובדים רבים אינם מודעים לכל דיני העבודה והזכויות המגיעות להם. בדיוק מסיבות אלו מומלץ לפנות לייעוץ משפטי שיוכל לסייע לכם להתמודד מול המעסיק שלכם ולעזור לכם לממש את כל הזכויות שמגיעות לכם על פי החוק.

>> כדאי לדעת – תביעת בגין פיצויי פיטורים 2 נקודות חשובות:

 

משרדנו בעל ניסיון עשיר בכל הנוגע לדיני עבודה וכן פיצויי פיטורים והתפטרות, נשמח לעמוד לשירותכם ולייצג אתכם לאורך כל התהליך תוך הגנה מלאה על האינטרסים שלכם וחתירה בלתי מתפשרת לניצחון וכן עד לשביעות רצונכם. אם פיטרו אתכם ולא קיבלתם פיצויי פיטורים שמגיעים לכם על פי החוק או במידה ואתם אלה שהתפטרתם אך עדיין סבורים כי מגיע לכם פיצויים – אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי עם פתרונות מתואמים אישית.

לפרטים נוספים השאירו את הפרטים שלכם ונציגנו ידאגו לחזור אליכם בהקדם.