משפטים צבאיים עלולים להסתיים בעונש מאסר בכלא צבאי וחיילים רבים אינם יודעים מהן ההשלכות של כלא כזה על החייל בצאתו לאזרחות וכיצד זה משפיע על שירותו הצבאי. גם אם האישום נראה לכם פעוט וחסר סיכוי להסתיים בגזר דין של מאסר עליכם לפנות לעורך דין צבאי בכל מקרה ומיד בהתחלה. רצוי לטפל בכל מצב כזה כבר בתחילתו על מנת למנוע את המשפט עצמו כבר בשלב ההתחלתי כדי לא להידרדר לסיכוי שאכן החייל יגיע לכלא צבאי בסופו של דבר. להלן מדריך קצר על כלא צבאי.

מתי מגיעים לכלא צבאי והיכן הוא נמצא?

חיילי סדיר, קבע ומילואים נשלחים לכלא צבאי לאחר הרשעתם במשפט וזה יכול להיות משפט בבית דין או ביחידה שלהם. כלא צבאי משמש גם למעצר בזמן חקירה בדיוק כמו בהליכים אזרחיים. בעבר היו שלושה בתי כלא צבאיים – כלא 4 שמחולק לנשים ולגברים וכלא 6. היום מחליף אותם מתקן כליאה חדיש בשם כלא 22 – נווה צדק – מתקן מודרני וחדשני שנמצא בבית ליד, והוא כולל את כל המתקנים שנדרשים לכליאת חיילים וחיילות ושיקום שלהם על מנת להחזירם לחיי שגרה סדירים ככל האפשר. הכלא מחולק לפי מדרג העבירות כדי לכלוא את החיילים בהתאם וכדי שהם יוכלו להרגיש נוח יותר. המטרה בכליאה היא לא רק ענישה אלא היא גם שיקום לאחר הענישה.

השלכות הכלא על המשך השירות

חייל שנכנס לכלא צבאי מופסקת למעשה תקופת השירות שלו והוא ממשיך בה לאחר צאתו מהכלא. ההשלכות על האזרחות נובעות מחומר העבירה, האם נרשם לו רישום פלילי שעשוי להשפיע על עתידו ועל האפשרויות שלו לקבל תפקידים מסוימים או להתקבל למקומות עבודה שדורשים עבר נקי. עם זאת, ובכפוף לחומרת העבירה, יש השלכות מקילות אם באמת יש נסיבות כאלה בעבירה ולכן יש גם היום נטייה למחוק רישומים פליליים לאחר תקופת התיישנות מסוימת במקרים רבים. בנוגע להמשך השירות – יכול להיות שהעבירה תמנע מהחייל להמשיך בתפקידו או במסלול הכשרה או קורס מסוים לפי שיקול דעתם של מפקדיו ולפי החוק הצבאי הרלוונטי במקרה שלו. לשם כך רצוי לפעול כמה שיותר מוקדם בעזרת עו"ד צבאי כדי להפחית כמה שאפשר את חומרת העבירות שבהן הוא מואשם כדי להפחית את סכנת המאסר. רישום פלילי מופחת כזה נמחק לאחר חמש שנים.

עבירות שעליהן נעצרים ואופי החיים בכלא צבאי

העבירות יכולות להיות חמורות ופליליות אבל גם כאלה שייחודיות לצבא ולחוקיו, כמו עבירת עריקות ונפקדות או עבירת חריגה מסמכות וסירוב פקודה במקרים מסוימים. זה לא החלטי תמיד אלא נקבע גם בשטח לפי המקרה ותנאיו. במעצר וגם במאסר יש לחייל עדיין זכויות כמו ביקורים משפחתיים, הזכות להחזיק חפצים אישיים בכפוף לפקודות וללא שיבוש חיי הכלא וגם זכות לקבל סנגור צבאי או לפנות לקבלת ייצוג של עורך דין צבאי פרטי שמאושר על ידי הצבא. הציוד האישי מותר לפי רשימה אישית ואפשר להשלים את מה שחסר בקנייה בשקם וכמובן לקבל חבילות משפחתיות, אם כי רק מה שמותר לפי חוקי הכלא. לשם כך נעזרים במשפחה או בחברים על מנת לקבל עזרה. יש חיילים שיכולים במקרים חריגים כמו מקרה פטירה או אזכרות להגיש בקשות לחופשה, אולם זה לא מקובל לתת חופשה לעצירים לפני משפט או כאלה שכלואים לתקופות קצרות של כמה שבועות.