מכשיר ינשוף הוא מכשיר אכיפה שהמשטרה משתמשת בו בכדי לבדוק את רמת האלכוהול בגופו של נהג אשר חשוד בנהיגה בשכרות. חשוב מאוד להבדיל בין מכשיר הינשוף לבין מכשיר הנשיפון. מכשיר הנשיפון הוא מכשיר אלקטרוני קטן אשר משמש את המשטרה בכדי לבדוק את רמת האלכוהול בגופו של הנהג באמצעות נשיפה. מדובר על מכשיר אשר משמש לבדיקה מקדימה לצורך בדיקה באמצעות מכשיר הינשוף. אם הנהג לא עובר את הבדיקה במכשיר הנשיפון, הוא יועבר לבדיקת ינשוף שהיא בדיקה אשר מאפשרת מדד מדויק למצב השכרות של הנהג.

בדיקת ינשוף- מה צריך לדעת?

חשוב מאוד לדעת כמה דברים חשובים על בדיקת הנשיפה אשר מהווה כאמור בדיקה מקדימה לבדיקת ינשוף. ראשית כל, שוטר רשאי לדרוש בדיקת נשיפה גם אם הוא לא חושד שהנהג שיכור. שנית, תוצאות המכשיר מהוות אינדיקציה ראשונית בלבד לגבי כמות האלכוהול בגופו של הנהג החשוד ובביצוע עבירת נהיגה בשכרות. תוצאות המכשיר המדובר אינן קבילות בבית המשפט וכן אינן מוצגות בחומר הראיות. דבר אחרון שחשוב לדעת הוא שהשוטר חייב לבקש את הסכמת הנהג לבצע את הבדיקה המדוברת ועל פי החוק הנהג לא חייב להסכים לבצע את הבדיקה.

בדיקת ינשוף

הינשוף הוא מכשיר חשמלי המשמש את המשטרה לבצע בדיקה מדויקת של רמת האלכוהול בגופו של נהג אשר חשוד בנהיגה בשכרות על ידי נשיפת אוויר. הכמויות המותרות על פי החוק הן: נהג חדש, נהג עד גיל 24 ונהגי רכב ציבורי ומשא- 50 מיקרוגם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף, עבור כל הנהגים האחרים- 240 מיקרוגם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף.

כאשר מתעורר חשד לנהיגה בשכרות על ידי נהג שעבר בדיקת נשיפון, הוא יעבור בדיקת מאפיינים ויובא לבדיקת ינשוף. הבדיקה תתבצע על ידי שוטר מוסמך והנהג יידרש לתת שתי נשיפות ארוכות לתוך המכשיר כאשר כל אחת מהנשיפות בת ליטר אוויר בלבד. חשוב לדעת כי על פי החוק אין חובה לשתף פעולה עם דרישות השוטר ולמסור דגימת נשיפה. כמו כן, תוצאות בדיקת ינשוף קבילות בבית המשפט. מרגע העצירה של הנהג ועד לבדיקת הינשוף יש צורך להמתין לפחות 15 דקות כאשר בפרק הזמן המדובר הנהג חייב להיות בהשגחה של המשטרה שמוודאת שהוא לא אוכל, לא שותה, לא מקיא, לא מעשן ולא מכניס דבר מה לפיו.

כיצד יש להתנהג בבדיקת ינשוף?

בזמן הבדיקה על השוטר המפעיל להסביר בצורה ברורה לנהג החשוד בנהיגה בשכרות את משמעות הסירוב לביצוע בדיקת ינשוף ואת אופן מתן הנשיפה לתוך המכשיר. כמו כן, על השוטר להחליף פיה לכל נשיפה. על פי החוק הנהג הנבדק צריך לשתף פעולה עם השוטר למתן נשיפה. 

חשוב לציין כי הנהג איננו יכול לדרוש בדיקת דם גם אם הוא טוען שיש לו בעיית ראות כלשהי או אסטמה שמונעים ממנו לתת נשיפה. הנהג יכול לבקש לבצע בדיקת דם והשוטר יכול להחליט האם לאפשר לו לבצע את הבדיקה או לא. יש לציין כי במרבית המקרים השוטרים לא יסכימו לבצע בדיקת דם שכן מדובר על הליך מורכב שלוקח לא מעט זמן.

 על פי החוק, נהג אשר מסרב לתת בדיקת נשיפה או מכשיל אותה בדרך כלשהי, הוא יוכר באופן אוטומטי כשיכור ובהתאם לכך הוא צפוי לעונשים של נהג החשוד בנהיגה בשכרות. 

מהי הענישה הצפויה לנהג שמסרב לתת בדיקת ינשוף?

חשוב מאוד לדעת כי נהג אשר מסרב לתת בדיקת ינשוף יכול לקבל לפחות שנתיים פסילת רישיון נהיגה ובנוסף 10 נקודות. במקרה שבו הנהג מסרב לבצע את הבדיקה השוטר חייב להסביר לו את משמעות הסירוב ולתעד את ההסבר בחומר הראיות.

ניתן לומר כי לנהג אשר חשוד בנהיגה בשכרות צפויה ענישה מחמירה עם השלכות עתידיות על רישיון הנהיגה שלו ועל כן, הדבר הטוב ביותר לעשות במידה ועברתם בדיקת ינשוף והתוצאה הייתה רמת אלכוהול גבוהה יותר מהמותר על פי החוק או אם סירבתם מראש לבצע את הבדיקה המדוברת זה פשוט לפנות לעורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה שינסה למזער עד כמה שיותר את הנזקים ואת חומרת העונש.