המדריך לתשלום חובות מס הכנסה

עסקים שהכנסותיהם עולות על סך הוצאותיהם נדרשים לשלם מס הכנסה עבור רווחים שנתיים. רווחים אלה מחושבים לסוף כל שנת כספים ומדווחים בשנה לאחר מכן. אך על אף שהסכום המדויק מתברר עם הדו"ח השנתי, יש לבצע הערכה אודות רווחים משוערים והערכה זו מאפשרת למס הכנסה לקבוע את אחוזי המקדמות לתשלום במשך השנה. 

מקדימים לשלם מס הכנסה


המקדמות מגיעות במתכונת של תשלום חודשי או דו חודשי בדוגמת פנקס הכולל את השוברים לתשלום. על פי השוברים מדווח מחזור העסקאות ובעל העסק מחויב לשלם את המקדמות על פי השיעור נקבע בפנקס.
מקדמות כשמן כן הן – מדובר במקדמה בלבד ולכן, ייתכנו שינויים משמעותיים בשיעור המס הסופי לאחר הגשת דוח המס השנתי. כלומר, יתכן שבעל העסק יצטרך להוסיף כסף למס הכנסה או להפך – מס הכנסה יזכה אותו ובצע החזר כספי, כיוון שהרווח לא היה גבוה כפי ששוער מראש. 

כיצד מחושבות המקדמות למס הכנסה?


המקדמה מבוססת על אחוז ידוע מראש שהוא נגזרת של מהות העסק אותו מכפילים בסך של ההכנסה השנתית לאחר הפחתה של סך ההוצאות.
המקדמות משתנות מעסק לעסק ומשנה לשנה לפי הפעילות העסקית והרווחים. בעל עסק צריך לשלם את המקדמות וצבירת רוח עשויה לגרור ריבית גבוהה וקנסות.
המקדמות מחושבות על פי הרווח השנתי בהתבסס על הדוח השנתי של שנה קודמת ואם מדובר בעסק בתחילת הדרך, אחוז המקדמות ייקבע לפי האחוז שנהוג בענף אליו הוא משתייך.
שינויים במקדמות אפשריים במידה והעסק חווה שינוי בפעילות ואפשר להקטין או להגדיל את גובה המקדמות על מנת להימנע מתשלום גבוה בסוף השנה או להפך, אפשר להפחית את הוצאת המקדמות החודשית ו"לספוג" את הפער אחרי הדוח השנתי.
כדאי להתייעץ עם רואה החשבון בנוגע לתחשיב ולגבי השגות שומה (במידה והסכום למס הכנסה גבוהה) באמצעות המקדמות ניתן לנהל את תקציב העסק, ההוצאות והתשלומים למס הכנסה ולא להיות מופתעים מסכום גדול שיש לשלם לפתע בסיום השנה. אפשר להגיש בקשה לרשות המיסים על עדכון הסכום של תשלום והוא כפוף לאישור מס הכנסה.
באמצעות חישוב המקדמות אפשר לתכנן את תזרים המזומנים ומבחינת האינטרס של המדינה – להבטיח תשלום מס מצד בעל העסק. 

איך מדווחים ומשלמים על מקדמות ומדוע חשוב להימנע מעיכובים?


ניתן לדווח ולבצע תשלום מאובטח מקדמות למס הכנסה דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים. מי שיכול לשדר לאתר זה בעל תיק במס הכנסה או מיוצג שלו/שלה, כשבעת התשלום יש לציין מספר תיק ודואר אלקטרוני והתשלום ניתן לביצוע כרטיס אשראי על שם בעל התיק בלבד או בהעברה בנקאית בכפוף להסדר מול הבנק או באמצעות הפקת שובר לתשלום בבנק הדואר ללא הגבלת סכום.
אם אתם חוששים שתהיו חייבים ריבית והפרשי הצמדה – חשוב שתשלמו את חבות המקדמות הנדרשת שלא ייווצר פיגור בתשלום וזאת בהקדם האפשרי ובכל מקרה, כדאי להתייעץ עם רואה חשבון ועו"ד לענייני מיסים במיוחד אם עולה ספק בכל הנוגע לתשלומי המס.
יש להימנע מאי דיוקים ולהקפיד על מילוי המקדמות והתשלום על מנת למנוע הפסדים כספיים או חלילה להסתבך עם מס הכנסה ולעבור על החוק . התייחסו גם למקדמות ששילמתם ביחס לרווחים, כדי שלא יהיה מצב ששילמתם מקדמות גבוהות מדי על אף ההחזר ממס הכנסה ומצד שני, אינכם רוצים גם לטעות בחישוב ולגלות בסיום שנה שעליכם לשלם חוב שלא בטוח שיש לכם את הכסף עבורו. היערכו מראש לאופציה של תשלומים על מקדמות למס הכנסה ודאגו לליווי פיננסי ומשפטי. 

 

 

לשיתוף המאמר:

נגישות