מה נחשב למחלות מקצוע?

מחלות מקצוע מתייחסות למחלות או מצבים בריאותיים שנגרמים ישירות על ידי חשיפה מחומרים מסוכנים במקום העבודה או בעקבות תנאי העבודה. מצבים אלו מתפתחים בדרך כלל עם הזמן עקב חשיפה ממושכת לחומרים, פעילויות או סביבות עבודה ספציפיות. במאמר זה נבדוק מה נחשב למחלת מקצוע וכן נספק תובנות לגבי הגורמים להן ומניעתן.

סוגים נפוצים של מחלות מקצוע

ישנם סוגים שונים של מחלות מקצוע שעלולות לפגוע בעובדים בתעשיות שונות. להלן מספר דוגמאות למחלות מקצוע נפוצות:

  1. מחלות בדרכי הנשימה: אלה כוללים מצבים כמו אסתמה תעסוקתית, פנאומוקונוזיס (כמו, סיליקוזיס, אסבסטוזיס) ומחלת ריאות חסימתית כרונית הנגרמת מחשיפה לאבק, אדים או כימיקלים מזיקים.
  2. מחלות עור: דרמטיטיס, אקזמה ובעיות עור שונות יכולים לנבוע ממגע עם חומרים מגרים, אלרגנים או חומרים מסוכנים כמו ממיסים, חומרי ניקוי או מתכות מסוימות.
  3. אובדן שמיעה כתוצאה מרעש: חשיפה ממושכת לרמות גבוהות של רעש במקום העבודה עלולה להוביל לפגיעה קבועה בשמיעה.
  4. הפרעות שרירים ושלד: מצבים כמו תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת גידים וכאבי גב יכולים לנבוע מתנועות חוזרות ונשנות, ארגונומיה לקויה, הרמה כבדה או תנוחות לא נוחות ממושכות.
  5. סרטן תעסוקתי: חשיפה לחומרים מסרטנים מסוימים, כמו אסבסט, בנזן או ראדון, עלולה להגביר את הסיכון לפתח סוגים שונים של סרטן, כולל סרטן ריאות, שלפוחית ​​השתן או סרטן העור.

מניעה ובקרה

מניעת מחלות מקצוע מחייבת גישה מקיפה המערבת את המעסיקים מול גופים רגולטוריים רלוונטיים. 

אמצעי המניעה המרכזיים כוללים:

  1. הערכת סיכונים: על מעסיקים לערוך הערכות קבועות כדי לזהות סיכונים פוטנציאליים וליישם אמצעי בקרה מתאימים.
  2. בקרות הנדסיות: יישום פתרונות הנדסיים, כגון מערכות אוורור, אמצעים להפחתת רעש או ציוד ארגונומי, יכול למזער את החשיפה לסכנות.
  3. ציוד מגן אישי: אספקת ציוד הגנה אישי מתאימים, כגון מסיכות, כפפות או אמצעי הגנה על האוזניים והעיניים, יכולה לסייע בהגנה על העובדים מפני סכנות תעסוקתיות שונות.
  4. הכשרה וחינוך: המעסיקים אמורים לספק הכשרה מקיפה על הסכנות במקום העבודה, לחדד נהלי עבודה בטוחים ושימוש נכון בכל אמצעי ההגנה הרלוונטיים.
  5. מעקב בריאותי: בדיקות רפואיות תקופתיות יכולות לסייע באיתור סימנים מוקדמים של מחלות מקצוע, מה שמאפשר התערבות וטיפול בזמן.

החקיקה בכל מה שקשור למחלות מקצוע

במדינות רבות יש חקיקה מסודרת שנועדה לספק הגנה על העובדים מפני מחלות מקצוע. חוקים אלו מפרטים את אחריותם של המעסיקים, לרבות דאגה לסביבת עבודה בטוחה, ביצוע הערכות סיכונים ויישום אמצעי בקרה. מעבר לכך ישנן תוכניות פיצויים לעובדים שנועדו לספק תמיכה כספית לעובדים המפתחים מחלות מקצוע. עו"ד ביטוח לאומי מומחה תמיד יוכל לסייע בכל מה שקשור לכך.

לסיכום, יישום אמצעי מניעה לצד עמידה בתקנות החוק, מאפשרים למעסיקים ולעובדים לעבוד יחד בבטחה תוך יצירת סביבת עבודה בטוחה ובריאה.

לשיתוף המאמר:

נגישות