מהי הענישה על מהירות מופרזת?

מהירות מופרזת מעלה את הסיכון לתאונת דרכים היות והיא מסיחה את דעת הנהג מהמתרחש בכביש ומגבילה את זמן התגובה שלו ואת מרחק העצירה.
נהגים רבים מאבדים שליטה בגלל המהירות ועלולים למצוא את עצמם מעורבים בתאונת דרכים ובסכנת חיים. למעשה, מהירות מופרזת נחשבת לגורם מרכזי לתאונות קטלניות ומעלה את הסיכון בחומרת התאונה.
לפני שיוצאים לכביש, חשוב לדעת מהי המהירות המותרת בכבישים – עירוני, בין עירוני וכביש מהיר, כיצד לפעול לאחר קבלת דו"ח על מהירות מופרזת ועם מי כדאי להתייעץ במידה ובוצעה עבירת תאונה.

מהי המהירות המותרת בכבישי ישראל?

נתחיל במידע החיוני על המהירות המותרת: על פי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מהירות מרבית מותרת על פי תק' תשמ"ז-1987 תק' תשנ"ח-1997 משתנה לפי סוג הכביש.
המהירות בדרך עירונית לא תעלה על 50 קמ"ש ואילו במהירות בדרך בין עירונית לא תעלה על 80 קמ"ש אלא אם יש תמרור שמורה אחרת. מהירות הנסיעה המותרת בכביש מהיר היא 110 קמ"ש אלא אם יש תמרור שמורה אחרת.
המהירות המותרת היא על פי חוק, תמרורים וחיווי בכביש (למשל, אם יש עבודות בכביש) ולכן, יש להיות קשובים גם למערכות החיווני אפילו ב-WAZE , שוטרי תנועה ותמרורים שמורים על המהירות המותרת לאותו כביש בזמן הנסיעה הקונקרטי.

מה גובה הקנס שמקבלים על מהירות מופרזת?

ומה קורה אם עברתם על המהירות המותרת ונתפסתם? הענישה על נהיגה מופרזת נקבעת על פי סוג הדרך וגם על סמך דרגת המהירות בה בוצעה העבירה מעל המותר.
כיום מדובר על דו"ח בקנס כספי על סך 250 שקלים המוטל עד 20 קמ"ש מעל המהירות המותרת, 750 שקלים קנס על בין 21-30 קמ"ש מעל המהירות המותרת על פי חוק וכ-1500 שקלים על בין 31-40 קמ"ש מעל המהירות המותרת.
עבירת תנועה של מהירות מופרזת לא מסתיימת בתשלום קנס (שצובר ריבית אם לא משלמים אותו על פי התאריך הנקוב) והיא יכולה להשפיע גם על עתידכם בתור נהגים!
לעבירות של 21-30 קמ"ש ובין 31-40 קמ"ש מתווספות גם נקודות לגיליון הנקודות, כ-8 נקודות במקרה של מהירות של בין 21-30 קמ"ש וכ-10 נקודות במקרה של מהירות מופרזת בין 31-40 קמ"ש מעל המותר על פי חוק.

מה עושים במידה ועברתם על המהירות המותרת ונתפסתם?

שימו לב שקיימים אמצעי אכיפה רבים בדרכים על מנת לזהות את העוברים על המהירות המותרת כמו מצלמות בצדי הדרכים וכן שוטרי תנועה המשתמשים לדוגמא במד מהירות לייזר.
חשוב לדעת ששוטר תנועה יכול לזמן נהג שעבר את המהירות המותרת על פי חוק לשימוע בפני קצין משטרה וזה רשאי לפסול את רישיון הנהג במה שנקרא עבירה מנהלית למשך 30 יום – תהליך המכונה "התליית רישיון", זאת בנוסף לקנס ובמידה והקצין משטרה רואה צורך להרחיק את הנהג מהכביש למשך תקופה זו.
בכל הנוגע לנהג חדש, הנסיבות עשויות להיות מחמירות יותר כולל פסילת רישיון לעד 3 חודשים שבסיומם הוא יידרש לבצע תיאוריה וטסט חדשים על מנת לשוב לכביש ולאחריהם הוא גם יוגדר נהג חדש למשך שנתיים נוספות.
במידה וקבלתם קנס וקבלתם קנס ורישיונכם נפסל ואתם סבורים שיש לכם בסיס מוצק לצאת נגד הטענות על נהיגה מופרזת, אתם יכולים להגיש בקשה להישפט מתוך כוונה כמובן להפחית את גובה הקנס והניקוד או שאלה יבוטלו לחלוטין.
במקרה זה חשוב מאוד לפנות לעורך דין לדיני תעבורה המיומן ובקיא בתהליך, לבחון אם בכלל יש טעם להישפט וכמובן לקבל ליווי משפטי אמין והגון במידה והוחלט לפנות לבית משפט.

לשיתוף המאמר:

נגישות