הפרופיל שלכם בצבא הוא במובנים רבים הסטטוס של מצבכם הבריאותי. יכול להיות שבחיי היום יום אתם אנשים פעילים, עושים ספורט ואוכלים בריא, אבל בסופו של יום הצבא הוא גוף גדול מאוד שצריך להחליט על גורלם של מאות אלפי מתגייסים בכל שנה מחדש. הצבא רוצה להיות בטוח כי הוא שומר על המתגייסים החדשים עד כמה שניתן ולא מציב את החיילים שלא יכולים לעמוד בעומסים גופניים כאלו ואחרים, בסיטואציות שיחמירו את מצבם הבריאותי. 

הגיוס לצהל הוא הרבה פעמים משאלת ליבם של רבים ובצדק. מדובר על גוף יוצא דופן בו ניתן לשרת במגוון של תפקידים משמעותיים, לתרום למדינה ולהתפתח ברמה האישית. אם הלכתם ללישכת הגיוס, קיבלתם פרופיל שנחשב כזה שלא מתאים לתפקידי לוחמה ואחזקה ואתם רוצים לברר עוד על כך ולהבין מה בכל זאת אתם יכולים לעשות, אנחנו כאן עם כל המידע הרלוונטי. 

קודם כל, חשוב להבין שהמערכת הזו היא מערכת גדולה ולעיתים מסורבלת

האתגר הגדול של צבא הגנה לישראל הוא להצליח בתוך זמן קצר יחסית למיין את המתגייסים לעתיד לשירות צבאי. המיונים מתחילים בגיל שש עשרה, שנתיים לפני הגיוס והם נקראים: 'צו ראשון'. התהליך הראשוני הזה נועד לסמן באופן כמעט שרירותי את המועמדים לשירות צבאי. במהלך יום המיונים תעברו מבחנים עיוניים, ריאיון אישי ובין היתר בדיקה על ידי רופא צבאי שיעשה לכם בדיקה קצרה לאחר עיון בתיק הרפואי שלכם. הרבה פעמים זה מספיק וכבר בצו הראשון ניתן להגדיר מה הפרופיל שלכם לשירות צבאי. 

אבל, מטבע הדברים, משום שמדובר על פרוצדורה קצרה יחסית ובעיקר כזו שנעשית מול הרבה מאוד נערים ונערות צעירים, מתרחשות טעויות, זה בהחלט יכול לקרות. מה גם שמטבע הדברים הגוף משתנה לאורך שנתיים. גם אם בדרך כלל באמת אין שינויים דרמטיים ישנם מקרים בהם השינויים יכולים להיות משמעותיים מספיק כדי לשנות את הפרופיל הצבאי. 

מה זה למעשה פרופיל 45?

פרופיל 45 הוא פרופיל שנמצא למעשה מתחת לפרופילים של אלו המתאימים לשירות קרבי ולאחזקה. למעלה נמצאים מי שיש להם פרופיל 97 והם כשירים לשירות צבאי, קרבי מלא. לאחר מכן יהיו אלו עם פרופיל 82 או 72 שכוללים מי שיש להם בעיות פשוטות יחסית של גב או בירכיים, לעיתים אסתמה או משקפיים מה שיוביל אותם או לתפקידי לחימה בחי"ר תוך התחשבות בליקוי שלהם או לתפקידי לחימה של מי שאינו חי"ר כמו שיריון למשל. פרופיל 64 הוא כבר של מי שלא יכולים להיות חיילים בשטח אבל כן יכולים לשמש בשורה של תפקידים תומכי לחימה, לדוגמא מי שיש לו רק כיליה אחת. מדובר על מקרים נפוצים יחסית שבדרך כלל לא יעוררו את דאגתם של הרופאים ויכולים להתרחש אצל מי שמגדירים את עצמם בריאים לחלוטין אבל הם לא יכולים לעמוד בעומס הפיזי שדורש שירות צבאי מלא. מכאן שהם בדרך כלל ישרתו בתפיקידם של תומכי לחימה כמו מודיעין, עבודה בלשכה וכיוצא באלו. פרופיל 45 אלו מי שיש להם מגבלה פיזית משמעותית ולמעשה לא יכולים לשרת אפילו בתפקידים הללו. מה שעלול בהחלט למנוע שירות מלא ביחידה משמעותית. 

מה אפשר לעשות

כאמור, גם הצבא טועה לפעמים וקבלת פרופיל שגוי עשוי להיות כחלק ממצב של רשלנות רפואית צבאית. לעיתים הטעויות נובעות מחוסר היכרות, למשל מניעה של לוחמים נמוכי קומה משירות בתפקידים תומכי לחימה בגלל חוסר הבנה של הבעיה הרפואית. אלו יכולות להיות טעויות שנובעות מבחינה לא נכונה של המצב הרפואי של אותו מלש"ב. 

אם אתם נמצאים בבעיה מהסוג הזה או רוצים לבחון את הדברים אתם יכולים לקבל ייעוץ משפטי עם עורך דין צבאי שיעזור לכם לקבל החלטות נבונות בנושא.