מיסים על דירה שנייה- מה צריך להכיר?

מערכת המס היא מערכת שתפקידה הוא בראש ובראשונה לספק רווחים למדינה על מנת שזו תוכל לדאוג לאינטרסים של כלל האזרחים לאור מדיניות קבועה מראש. כאשר אנחנו רוכשים מוצר מסוים, אנחנו משלמים, מעבר לתשלום על המוצר, כסף נוסף שהוא המס אותו יש להעביר למדינה בעבור הרכישה של המוצר. 

לאורך הזמן, מערכת המס הפכה הרבה יותר מאשר כלי ליצירה של רווחים עבור המדינה, מדובר על מערכת באמצעותה המדינה יכולה לנווט את התנועות של השוק על פי צרכים שונים. משבר הדיור הוא משבר שקובע את חוקי המשחק בישראל כבר לא מעט זמן. משבר הדיור היה הגורם ליציאה של אלפים לרחובות בימים של המחאה החברתית של 2011 והוא מה שגם היום יכול להפיל ממשלות. 

בתור משקיעים, חשוב לדעת איפה עומד החוק נכון לכתיבת שורות אלו. כאשר אתם רוכשים דירה להשקעה, גודל המס על דירה שניה אותו תדרשו לשלם, יכול להשפיע על התשואה העתידית אותה תראו מהנכס שלכם. היכרות עם החומר תעזור לכם לבחור נכון. 

מס על דירה שניה- מה חשוב לדעת

הדבר הראשון אותו צריך לדעת הוא שהמדינה, לכתחילה, בוחרת לקחת מס בשיעור מסוים, עם כל רכישה של נדלן בישראל. גובה מס על דירה שניה בזמן הרכישה משתנה בהתאם למקרה, בדרך כלל, ככל שהרכישה היא בסכומים גבוהים יותר, כך גובה שיעור המס יעלה בהתאמה. 

על מנת להקל על שוק הדיור, מדינת ישראל עורכת שורה של מניפולציות, בניהן הפחתה של מס הרכישה עבור הרוכשים דירה ראשונה במחיר נמוך יחסית. לעיתים, המדינה תבחר להוריד את המס לחלוטין בתור הטבה לזוג צעיר או בודדים הבוחרים לרכוש דירה למגורים. כל זה טוב ויפה במקרה של דירה ראשונה, האתגר העומד בפני הרוכשים של דירה שניה הוא שהטבת המס הזו לא קיימת כלל במקרה של דירה להשקעה, מה שכבר בהתחלה משנה את חוקי המשחק עבור המשקיעים. 

מדרגות מס הרכישה על דירה שניה משתנות בהתאם לחוק

מס בשיעור מסוים חייב לשלם כל מי שנמצא בתהליך של רכישת דירה להשקעה. אבל, שיעור מדרגת המס משתנה בהתאם לחוק ובהתאם לשינויים בארץ ובעולם. למשל, עד שנת 2020 מס הרכישה התחיל ב8% לפחות. היום, לאור משבר הקורונה והניסיון של הממשלה להוסיף משקיעים נוספים לשוק הדיור כדי להגדיל את היצע הדירות להשקעה, גובה שיעור המס ירד בשנים האחרונות ל5% ברכישה של דירה שניה. 

מעבר לכך, צריך לזכור כי מי שנמצאים בתהליך של שיפור דיור, יכולים הרבה פעמים ליהנות משיעור מס מופחת על הדירה הקודמת, שוב, מתוך הניסיון של המדינה לפנות נכסים 'זולים' יותר לזוגות צעירים. 

אם אתם משקיעים בעולם הנדל"ן האם מגיע לכם הטבות מיסים על דירה שניה?

היטל השבחה, מס שבח, מס על רכישה של דירות נוספות ועוד אלו מיסי מקרקעין נפוצים, כל אלו , יכולים במקרים מסוימים, להיות מוכרים בתור הוצאה מוכרת במידה ואתם בעלי עסק בתחום הנדלן. כדי שתוכלו ליהנות מהטבות המס המשתנות בהתאם למדיניות הממשלה, אתם חייבים להיות כל הזמן עם היד על הדופק.

אל תשכחו כי שיעור גובה המיסים על דירה שניה הוא תמיד תוצר של החוק. החוק תמיד יכול להשתנות. מספיק לראות את השינויים התכופים בהרכב הממשלה על מנת להבין כי בכל פרק זמן המדיניות משתנה ואתם אלו שיכולים ליהנות מהתוצאות של השינויים הללו. 

למה חשוב עורך דין מיסוי?

אף אחד לא מוחא כפיים לאלו המשלמים מיסים אותם לא היו חייבים לשלם. אם אתם רוצים לזכות בתשואה יפה על הנכס שלכם ולהפחית את שיעור המס בעבור כל רכישה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מיסוי שמבינה בתחום ומכירה אותו לעומק.

לשיתוף המאמר:

נגישות