מהן עבירות סמים ומה היא הענישה הקבועה בחוק?

מה אומר החוק? סמים קלים לעומת סמים קשים, מכירה ושימוש עצמי, מה הענישה בגין עבירות אלו ומה חשיבות עורך דין פלילי בכל התהליך – כל מה שאתם צריכים לדעת על עבירות סמים בישראל במאמר הבא שלפניכם, לגזור ולשמור!

נתחיל מהתחלה, מה הוא סם על פי הגדרת החוק?

על פי החוק בישראל, סם הוא כל חומר שרשום בתוספת לפקודת הסמים. זאת אחת הסיבות שיש כל הזמן מלחמה בין מפתחי הסמים שנמכרים בפיצוציות והגורמים האוכפים את החוק – כל פעם שמצליחים להוציא סם חדש מהחוק ולהזכיר אותו בחוק – מייד עברייני הסמים כבר עובדים על סם חדש עם הרכב שונה שאינו מוגדר בפקודת הסמים. בין הסמים האסורים על פי חוק אפשר למנות: קנאביס וכל גזרותיו (למעט שמן זרעי קנאביס), קוקאין, הרואין, אופיום, נייס גיא ועוד.

פקודת הסמים בישראל מפרטת את כל הנושאים הנוגעים לעבירות סמים. חשוב לציין כי רשימת הסמים מתעדכנת לעיתים קרובות בהתאם לסמים החדשים שמופצים.

מה הן עבירות סמים?

עבירות סמים נחשבות לעבירות הנפוצות ביותר בישראל ובעולם. גם אזרחים "נורמטיביים" ללא עבר פלילי נוהגים פעמים רבות לצרוך "סמים קלים" שהם למעשה הגדרה הציבורית לסמים כמו מריחואנה וחשיש שמטרתן הוא שימוש עצמי. החוק בישראל רואה את נושא הסמים בצורה קשה במיוחד ומהסיבה שעבירות אלו תמיד מתבצעות ביודעין ובכוונה. זו אחת הסיבות שבעבירות מסוג זה לא ניתן לבקש לנסיבות משפטיות מקלות.

פקודת הסמים מונה מספר עבירות סמים:

  1. סחר בסמים
  2. שימוש בסם
  3. אחזקת סם
  4. ייצור סמים
  5. להביא לקטינים להשתמש בסמים

 

מה היא הענישה בגין עבירות סמים

לכל אחד מהסמים שמוגדרים על פי חוק כסמים מסוכנים מוגדרת גם כמות מסוימת לשימוש. כאשר אדם שנתפס מחזיק את הסם בכמות זו או פחות ממנה הוא יוגדר מחזיק סמים לצורך שימוש עצמי. החוק אומר כי במקרים של החזקת סמים לשימוש עצמי בית המשפט רשאי לגזור עד שלוש שנות מאסר. חשוב לציין כי במידה והעבירה במסגרת בית ספר על ידי אדם שאינו תלמיד ומעל גיל 16 – הענישה במקרה זה תהיה עד חמש שנים.

במקרים בהם מדובר בכמות שאינה מוגדרת לשימוש עצמי או לחלופין בעבירת ייצור סמים אז בית המשפט רשאי לגזור על הנאשם עונש מרבי של עשרים שנות מאסר. כדאי לדעת שנכון להיום, מערכות התביעה ומשטרת ישראל מעדיפות שלא להגיש כתב אישום בגין החזקת/שימוש סמים בכמויות קטנות.

כמו כן, בנוסף לכל עונשי המאסר שצוינו לעיל, במקרים מסוימים אפשר להפעיל עונשי חילוט שמשמעותם היא שבית המשפט רשאי להחרים רכוש וכסף של המואשם – אבל! בפעולה זו חייב להוכיח שיש קשר בין עבירות הסמים שביצע המואשם לרכוש שמוחלט.

לצד הענישה המחמירה חשוב לציין כי החוק בישראל מתיר אפשרות לשימוש עצמי חוקי בכמות שמוגדרת על פי החוק עבור מריחואנה וחשיש (עד 15 גרם) וקוקאין (עד 0.3 גרם)

 

ההבדל המשפטי בין עבירות סמים "קלים" לסמים "קשים"

רשויות החוק נלחמות באופן יום-יומי בכל הנוגע לעבירות סמים. מדובר בעבירה בה החשודים מבצעים ביודעין ובד"כ יש כמה צדדים לעסקה שלא מגישים תלונות. לכן, המשטרה מפעילה סוכנים בשטח ומגייסת מידע מודיעני שקשור לארגוני פשע ועברייני סמים שעוסקים בייצור, מכירה והפצה. לאחר מכן הם אוספים ראיות וכן הולכים לתחקר את הלקוחות המעורבים ברכישה, רשויות החוק ילכו ל"דגים השמנים" שרוכשים סמים בכמויות.

יש לציין כי המשטרה אינה רואה הבדל בין סמים קשים לבין סמים קלים. יחד עם זאת, בית המשפט כן נוטה להתייחס כל מקרה לגופו. לדוגמה, האם מדובר בעבירה ראשונה? מה הוא עברו הפלילי של הנאשם? מה גרם לו להגיע למצב שבו הוא סוחר בסמים? אילו סמים הוא סחר – הרואין או מריחואנה? למי הוא מכר? האם מדובר בקטינים? האם זה היה בשטח בית ספר? כל השאלות הללו הם חשובות והתשובות להן יכולות להשפיע רבות על גזר הדין הסופי שניתן.

>> כדאי לדעת – עד סוף שנות התשעים, על פי החוק כל סוגי הסמים היו מוגדרים כמסוכנים באותה מידה. בזכות הגברת המודעות והשיח על סמים מסוכנים וכן ההשפעות החמורות שלהם, נוצרה הפרדה בין סוגי הסמים הקלים כגון משפחת הקנאביס לבין סמים קשים ומזוקקים כמו הרואין, קוקאין, אקסטזי, LSD ועוד. בעקבות הפרדה זו הענישה עבור הסמים הקשים החומרה משמעותית אל מול הסמים הקלים שאף לאחרונה חל חוק אי הפללה לשימוש עצמי (עד 15 גרם).

חיפוש ללא צו – האם זה חוקי?

כולנו ראינו סרטים אמריקאיים בהם השוטרים מציגים בדרמטיות "צו משפטי לחיפוש" לפני שפורצים לדירה. בישראל, החוק עובד אחרת ובמקרה שיש חשד לביצוע עבירות לסמים המשטרה יכולה לעשות צו חיפוש ללא צורך בצו משפטי. החשד יכול להגיע בשל תלונה, ריח שמאפיין סם מסוים, עדות מסוימת שנמסרה על הנכס/אדם החשוד. בכל מקרה שבו שוטרים מגיעים לביתכם, ההמלצה שלנו היא להתקשר בהקדם לעורך דין פלילי כדי לקבל הנחיות איך לפעול, מה לשאול, מה לא להגיד ומה לעשות אם עוצרים אותכם.

זומנתם לחקירה בגין חשד לעבירות סמים? דעו את זכויותיכם

במידה וקיבלתם זימון לחקירה פלילית משטרתית – עליכם להתקשר לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי. מומלץ שלא להגיד שום דבר לחוקרים, לא להתגונן ולא לענות על שום שאלה גם אם היא נשמעת "תמימה". כדאי להתכונן לחקירה באופן המקצועי והמקיף ביותר כיוון שזה הוא השלב הראשון בהליך הפלילי. החוקרים ינסו למשוך אתכם במילים ולהפעיל עליכם מניפולציות שונות שבמעמד זה עלולות להשפיע עליכם בקלות. לכן, מעורבות של עורך דין בסיטואציה תוכל להקל עליכם משמעותית וכן תוכלו לגבש אסטרטגיה שתתאים לסיטואציה.

כדי להיערך לחקירה נכון יש להכיר היטב את הזכויות האזרחיות וכן את אסטרטגיות החוקרים. עו"ד פלילי מנוסה יוכל לתת לכם שיטות להתגונן מפניהם וייעוץ משפטי לפני החקירה פעמים רבות יוכל להטיב את גזר הדין לטובתכם. גם אם אתם אשמים בוודאות – זכרו שכל דבר שתגידו יכול לשמש נגדכם במשפט.

חשיבות עורך דין מומחה בעבירות סמים

חשודים בביצוע עבירת סמים? אתם יכולים בכל רגע נתון להתייעץ עם עורך דין ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי שכולל הכנה לחקירה, למסירת עדות וכמובן למשפט. חשוב לדעת שלעבירות אלו יש היבט שיקומי שבו אם תראו נכונות לעבור טיפול וגמילה יהיה ניתן לפתח את זה לכיוונים חדשים ובכך לגרום להפחתה משמעותית בעונש.

משרדנו מתמחה בעבירות סמים ואנו נותנים ייצוג משפטי לכל אדם שביצע עבירת סמים גם לבעלי עבר פלילי ועם מאסר על תנאי. עורכי הדין שלנו בעלי ניסיון עשיר בתחום וסייעו כבר לאלפי לקוחות להפחית את העונש ובמקרים מסוימים לבטל את כתב האישום. נשמח להעניק לכם שירות מקצועי, אישי עם פתרונות שמותאמים לכם אישית.

נתפסתם בגין עבירת סמים? אל תתמודדו לבד. במקרים רבים עבירות סמים הן "כתם לכל החיים". תנו לנו לעזור לכם לשים את הפרשה הזו מאחוריכם ולהמשיך בחייכם. לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

 

לשיתוף המאמר:

נגישות