נקודות תעבורה – כל מה שרציתם לדעת על שיטת הניקוד

כמעט כל נהג בישראל מכיר את המונח צבירת נקודות – אך לא כולם מבינים את המשמעות שעומדת מאחורי שיטה זו, איך ומתי הנקודות נמחקות? כמה נקודות עבירות התנועה הכי נפוצות שוות? כל התשובות במאמר שלפניכם.

נתפסתם על ידי שוטר תנועה בגין עבירה "קלילה" – ככל הנראה קיבלתם קנס כספי לא נעים, התבאסתם אבל מבחינתכם שם זה נגמר. כאן זה די תלוי בעבר התעבורתי שלכם – אם אתם "ילדים טובים" רוב הסיכויים שבאמת אין לכם מה לדאוג, אך אם אתם נוטים להסתבך הרבה עם שוטרי תנועה כאן הסיפור שלכם רק מתחיל.

מה זה נקודות חובה

נקודות חובות הן למעשה שיטה ייחודית בה משרד התחבורה משתמש כדי לאתר נהגים שמורשעים בהרבה עבירות תנועה על ידי צבירת נקודות שליליות. שיטה זו מאפשרת לשלול לאותם נהגים רישיונות וכן לכפות עליהם לבצע אמצעי תיקון שנועדו להקטין את כמות העבירות שלהם ולשפר את נהיגתם.

מטרת נקודות תעבורה

  • זיהוי מורשעי עבירות תעבורה
  • להרתיע נהגים מלבצע עבירות תנועה.
  • לשמור ולהגן על בטיחות משתמשי הדרך.
  • לשפר נהיגה ולהבטיח כשירות נהיגה לנהגים שמורשעים על ידי הכשרות ואמצעי תיקון.

מה היא שיטת הניקוד ומתי יפעלו נגדי אמצעי תיקון?

משרד התחברה קבע שלוש מדרגות נקודות תעבורה: 12, 24 ו36 נקודות כאשר כל מדרגה דורשת מהנהג לבצע אמצעי תיקון על ידי קורסים והכשרות חינוך על הכביש. ישנן סך הכול חמש דרגות חומרה לנקודות תעבורה, החל מ-2 נקודות שמתייחסות לעבירות לקלות ועד 10 נקודות שמתייחסות לעבירות תעבורה חמורות. משרד התחבורה נותן "צ'אנס" גם לנהגים שביצעו פעם אחת עבירה חמורה (שמזכה ב-10 נקודות) לנהוג באופן תקין במשך 24 חודשים בטרם יימחקו הנקודות. ככל שתצברו יותר נקודות, ככה יגדלו הסיכויים שתיאלצו להיפרד מרישיון הנהיגה שלכם ולשאת בעונשים נוספים כמו קנסות, החרמות רכב ואף מאסר על תנאי.

מה הם אמצעי התיקון למחיקת נקודות חובה?

יש מגוון רחב של אמצעי תיקון והם נקבעים כאמור על פי חומרת העבירה. להלן פירוט מלא של מספר נקודות התעבורה ואמצעי התיקון הנדרשים עבור מחיקת נקודות חובה:

מספר הנקודות אמצעי תיקון תוקף נקודות
0-11 ללא הנקודות נמחקות לאחר 24 חודשים.
12-21 קורס נהיגה נכונה בסיסי עמידה במבחן הנ"ל תמחק את הנקודות.
22-23 קורס נהיגה נכונה בסיסי תוקף נקודות תעבורה יוארך ל-48 חודשים.
24-35 קורס נהיגה מונעת תוקף נקודות יוארך ל48 חודשים
36+ פסילת רישיון ל90 יום – חידוש רישיון רק לאחר מעבר מבחן תיאוריה תוקף נקודות יוארך ל48 חודשים
36+ פעם שנייה פסילת רישיון ל-9 חודשים, חידוש רישיון יינתן רק לאחר מעבר מבחן תיאוריה, טסט ובדיקות רפואיות הארכת תוקף נקודות יוארך ל48 חודשים

 

צבירת נקודות נהיגה – איך אדע כמה נקודות צברתי?

אפשר לחייג למוקד משרד הרישוי בטלפון 5678* – תדרשו למסור פרטי זיהוי ולאחר מכן יישלחו לכתובת שלכם (על פי משרד הפנים) פירוט כל הנקודות שצברתם. אופציה נוספת היא מכונות רשיומט שמפוזרות במיקומים מרכזיים בארץ במרכזים מסחריים, קניונים ורשתות סופר פארם. במכונה תוכלו להגיש בקשה לתדפיס בעלות 10 ₪ והפירוט יגיע לביתכם תוך 10 ימים.

על פי החוק לכמה זמן תקפות נקודות חובה לנהג?

אם צברתם פחות מ-24 נקודות תעבורה הן יימחקו לאחר 24 חודשים ממועד ביצוע עבירת התנועה האחרונה. אם צברתם 24 נקודות ומעלה תקופת המחיקה תתארך ל-48 חודשים ממועד ביצוע העבירה.

מה דין נהג שצבר לחובתו 36 נקודות או יותר

סביר להניח שאתם לא רוצים להיפרד מהרישיון שלכם לשלושה חודשים ולכן כדאי להתייעץ בהקדם עם עו"ד תעבורה שיוכל לסייע לכם להתמודד עם ההליך המשפטי.

טבלת נקודות תעבורה

להלן טבלה שמפרטת כמה נקודות תעבורה יחויב הנהג על עבירות נפוצות:

מספר נקודות תעבורה סוג עבירה
2 נקודות נסיעה ללא הפעלת אורות
2 נקודות גרירת מכונה ניידת
2 נקודות גרירת גרור או נתמך תוך הפרת תנאים
2 נקודות גרירת רכב מנועי ברכב לא מתאים
4 נקודות הפרעה או עיכוב תנועה
4 נקודות כניסת רכב מסחרי לצומת שלא מבנתיב הימני
4 נקודות נסיעה אחורנית תוך סיכון או פגיעה
4 נקודות לא איפשר להולך רגל להשלים את החצייה בבטחה
6 נקודות נהיגה בלא רשיון רכב החייב ברישום וברישוי
6 נקודות נהיגה בקלות ראש
6 נקודות חציית קו הפרדה רצוף
6 נקודות אי מתן זכות קדימה
8 נקודות רישיון נהיגה לא בתוקף
8 נקודות נהיגת רכב שעלול לסכן עוברי דרך
8 נקודות התנהגות שעלולה לסכן חיי אדם
8 נקודות נסיעה ברמזור אדום וצהוב יחד בניגוד לרמזור ה-2
10 נקודות גרימת מוות ברשלנות
10 נקודות אי מתן זכות קדימה בתמרור
10 נקודות נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים
10 נקודות נהיגה בזמן פסילה

 

החמרה עם נקודות לנהג חדש

נהגים צעירים או חדשים? שימו לב! נכון לשנת 2024 משרד הרישוי מחמיר מאוד עם נהגים צעירים ואפשר לראות זאת על ידי הצבת תנאים קפדניים וניקוד גבוה על עבירות שנחשבות ל"קלות", לדוגמא – 8 נקודות לנהג חדש רק על נהיגה ללא מלווה. המטרה היא כמובן לסייע לאותם נהגים לסגל הרגלי נהיגה נכונים ולמנוע תאונות דרכים.

ערעור על נקודות נהיגה

הסנקציות וההגבלות השונות המוטלות על נהגים מביאות איתם נחישות רבה ורצון למחוק את נקודות התעבורה. אז קודם נתחיל בחדשות הרעות – על פי החוק, אין באמת דרך "למחוק נקודות". אך יש לנו גם חדשות טובות – אם נתפסתם על ידי שוטר בגין עבירת תנועה, בשלב זה אתם מוגדרים רק כחשודים. כל עוד אתם לא משלמים את הקנס הכספי שנלווה לדו"ח או מודים בביצוע העבירה אתם לא תצברו את הנקודות. לכן, במצבים כאלו חשוב לפנות לעורך דין תעבורה שיוכל לגבש עבורכם אסטרטגיה מנצחת כדי להימנע מצבירת הנקודות. יש מספר שיטות לבצע זאת:

  1. ביטול ענישה – על ידי הגשת בקשה להישפט אפשר יהיה לנהל דיון ולנסות להגיע לידי ביטול העונש ובכך גם את הנקודות שמתווספות אליו.
  2. הפחתת נקודות – ישנן עבירות בהן עו"ד מקצועי יוכל להוריד משמעותית בניקוד.
  3. הסכם טיעון – הסכם זה נעשה בין הנהג הנאשם לבין המאשימה (מדינת ישראל). עו"ד תעבורה מנוסה שמכיר היטב דיני ופקודות תעבורה יוכל לזהות כשלים אפשריים ובכך להגיע להבנות והסכם טיעון שיטיב עם הנאשם.

ריבוי נקודות חובה – יש פתרון!

כאמור, נקודות החובה ירשמו לזכות הנהג רק מרגע תשלום הדו"ח ולא ברגע קבלת הדו"ח – לכן בשלב זה התייעצות עם עו"ד היא קריטית ועשויה להשפיע לטובה על עתידכם בכביש.

שיטת רישום הנקודות היא תחום מורכב וסבוך מאוד – אם יש לכם ניקוד גבוה במשרד הרישוי, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין תעבורה בעל ניסיון, שבקיא ומכיר את דיני התעבורה על בורים ושיוכל לסייע לכם למנוע פסילת רישיון בעתיד וכן להפחית בענישה ובמספר הנקודות.

משרדנו מתמחה בדיני תעבורה, לפרטים נוספים מוזמנים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי בנוגע לשיטת הניקוד, נשמח לעמוד לשירותכם. השאירו את הפרטים שלכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

 

לשיתוף המאמר: