סמים בצבא

ביצעתם שימוש סמים בצבא? דעו שמדובר בעבירה יחסית נפוצה ושכיחה וצה"ל מתמודד איתה באופן תדיר ומתייחס אליה בחומרה רבה. כיצד מוגדרות עבירות סמים בצבא? מה ההשלכות ומה הענישה? במאמר זה נספק תשובות על שאלות אלו ועוד.

מספיק אירוע חד פעמי שחייל השתמש בסם קל או קשה בשביל לאבד את היכולת לעסק במגוון מקצועות בהמשך עתידו האזרחי כמו עורך דין, רופא, חשמלאי, רואה חשבון, נהג בתחבורה ציבורית ועוד. בשנים האחרונות השימוש בסמים גובר בכל שכבות וגילאים באוכלוסייה ויחד איתה קלות הראש אשר מיוחסת לתופעה מביאות צעירים רבים בניהם חיילים להסתבך קשות עם המערכת המשפטית בצבא (שהיא הרבה יותר קשוחה מהאזרחית). אם אתם חיילים ונתפסתם בגין עבירת סמים בצבא, דעו שאתם כעת מתנהלים מול המערכת המשפטית של הצבא שיכולה לתת לכם מענה אגרסיבי ולעיתים אף הרסני להמשך חייכם.

סמים בצבא – מדניות צה"ל

על פי חוקי ישראל שימוש בסמים או סחר בסמים נחשבים לעבירות חמורות מאוד. במקרים בהם עבירה זו מתרחשת במסגרת צבאית היא נחשבת לחמורה הרבה יותר. השימוש בסמים הצבא הוא אסור! זה נובע ממספר סיבות פשוטות. ראשית, בין אם מדובר בשירות חובה, קבע או מילואים חשוב להבין כי שימוש בסמים עלול לשבש את שיקול דעתו של החייל. דבר נוסף, כל חייל באשר הוא – לא משנה איזה תפקיד הוא ממלא והיכן הוא משרת – להגן על מדינת ישראל, שימוש בסמים עלול לחייל לגרום לפגיעה בביטחון המדינה ובאזרחים. לאור האמור לעיל, ההתייחסות לעבירות סמים שנעשות בצבא הן קשות וחמורות הרבה יותר והעונשים הצפויים עליהן קשים הרבה יותר לעומת עונשים שניתנים במסגרת משפט אזרחית.

סמים בצבא – מה הם העונשים הצפויים?

העונשים שנגזרים בגין עבירות סמים בצבא הם:

  • מאסר בפועל – כעיקרון כל חייל אשר נתפס בגין עבירת סמים בצבא יהיה מועמד לקבל עונשי מאסר בכלא צבאי בפועל. ככל שהעבירה אשר ביצעה הייתה בנסיבות מחמירות יותר כך תקופת המאסר תהיה ארוכה יותר. קחו בחשבון שכל עבירה שתעשו במסגרת צבאית תהיה משמעותית ארוכה יותר מביצוע אותה עבירה באזרחות.
  • רישום פלילי – עבירת סמים בצבא מוגדרת כעבירה פלילית, מה שאומר שיופיע רישום פלילי בגינה. בנוסף להשלכות במסגרת הצבא, כדאי לדעת שיש השפעה רבה גם החיים באזרחות בהמשך. אדם עם רישום פלילי לא יוכל להוציא רישיון לנשק או רישיון לנהיגה וכן לא יוכל לעבוד במקצועות רבים כמו רואה חשבון, רופא, עו"ד וכן לא יוכל לעבוד לעולם בשירות המדינה. כדאי לדעת שתיקון חדש בחוק קובע כי אם מדובר בעבירת סמים קלה אזי הרישום הפלילי יימחק לאחר חמש שנים. יחד עם זאת, חמש שנים זה לא צחוק ואלה סנקציות שלא נעים לשאת כל כך הרבה זמן ועוד בגילאים יחסית צעירים.
  • עיכוב/עצירת קידום צבאי – חייל אשר מואשם בגין עבירות סמים בצבא לא יוכל להמשיך בסולם הדרגות הסטנדרטי. ראשית בעיקר כאשר מדובר בקציני קבע ייתכן ויורידו לו את הדרגה ואם זה חייל בשירות חובה יוכלו לעכב את קידום הדרגה. כמו כן, במידה ויש לכם רישיון נהיגה צבאי כדאי לדעת שהוא יוחרם, במקרים של עבירה מחמירה בית הדין הצבאי רשאי לשחרר את הנאשם לאחר ריצוי העונש.

 

>>> דברים שטוב לדעת – אילו מקצועות נפסלים כתוצאה מרישום פלילי? הנה חלק מהרשימה: מהנדס, עו"ד, רופא, נהג תחבורה ציבורית, נהג רכב הצלה, קבלן, מתווך דירות, וטרינר, מנהל תיק השקעות, מורה לנהיגה, עובד חינוך, עובד מועצה, דירקטור, עובד חינוך, סוכן מכס, מיילד/ת, פסיכולוג, חוקר פרטי, סוכן תיירות, סיעוד, חשמלאי, מהנדס, עורך פטנטים ועוד.

 

האם ניתן למחוק רישום פלילי?

לרוב לאחר 7 שנים ניתן למחוק רישום פלילי, תלוי מאוד בענישה שהוטלה. שימו לב – כי להרבה גופים בעיקר ממשלתיים יש גישה לתיק הפלילי למשך 10 שנים נוספות. כמו כן, מגבלות על אנשים שהורשעו בגין עבירות סמים בצבא יכולות להימשך 17 שנים ולעיתים אף יותר ממועד ביצוע העבירה. החדשות הטובות שבית המשפט העליון קבע כי חייל שמעוניין למחוק את הרישום הפלילי שלו יוכל לפנות לנשיא המדינה ולבקש חנינה 5.3 שנים ממועד ביצוע העבירה או שנה וחצי לאחר מועד שחרור מהצבא.

מתי אפשר לסרב לבדיקות סמים בצבא?

כחלק מהמלחמה של צה"ל בחיילים שמשתמשים בסמים בצבא, יחידת מצ"ח יכולה להגיע לביקורות פתע ולדרוש מהחיילים לבצע בדיקות שתן על מנת לבדוק אם הנבדק צרך סמים. חשוב לדעת כי כאשר גוף מסוים רוצה לבדוק שתן לחייל, מדובר בתהליך שמצריך את רשות החייל שכן מדובר בבדיקה פולשנית. לכן רק במקרים בהם יש צו מיוחד מותר לדרוש מהחייל לבצע בדיקת שתן. אם התבקשתם לבצע בדיקת סמים ולא ראיתם צו שמחייב את הבדיקה, ניתנת לכם הזכות לסרב. יש המון מקרים בהם חיילים לא מודעים לזכויות שלהם, לכן תמיד עדיף להתייעץ עם עורך דין צבאי שייתן לכם מענה מקצועי. כמו כן, במקרים כמו מעצר לחקירה במצ"ח בגין חשד לביצוע עבירת סמים אז החייל גם יכול לסרב לבדיקה זו.

מתי אסור לסרב לבדיקת סמים בצבא?

במקרים בהם יש צו מיוחד שניתן על ידי קצין שיפוט בכיר (קש"ב) אז אסור לכם לסרב לבדיקת סמים בצבא. כמובן שלפני שניתן הצו האמור מוכרח להיות בסיס לחשד נגד החייל.

מה קורה כשחייל מסרב לבדיקת סמים לאחר מתן צו קש"ב?

במקרים בהם חייל מסרב לבצע בדיקת סמים גם לאחר הצגת הצו, הוא למעשה מסתכן מאוד ועובר על עבירה שהעונש בגינה יכול להגיע לשנתיים מאסר בפועל. בתי הדין הצבאיים רואים בסירוב לבדיקת סמים עבירה של שימוש בסמים באופן חד פעמי ולכן יינתן מאסר בהתאם. בכל מקרה בו סירבתם לבצע בדיקת שתן לאחר צו קש"ב – חשוב להתקשר לעורך דין צבאי לקבל ייעוץ משפטי ויפה שעה אחת קודם. חשוב שתהיו מודעים לזכויות שלכם כחיילים ואחת מהם שמגיע לכם לקבל ייעוץ משפטי לאורך כל שלבי החקירה נגדכם.

סמים בצבא – חשיבות עורך דין צבאי

אם אתם מואשמים בגין עבירת סמים בצבא מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי, ליווי במהלך חקירות מצ"ח וכן ייצוג במשפט בבת הדין הצבאי. זכרו כי ההשלכות על שימוש סמים בצבא הם כבדות ורבות משמעות גם על המשך חייכם כאזרחים ובדיוק מסיבה זו חשוב לדאוג לייצוג משפטי הולם מעורך דין צבאי מנוסה שיוכל לסייע לכם לצמצם את הנזקים, יימצא קשיים ראייתיים אשר יוכלו לעיתים להפחית את הענישה ובמקרים מסוימים אף לבטל את הגשת כתב האישום והרישום הפלילי.

עו"ד מיומן יציג עבורכם נסיבות מקלות כמו פגמים בחקירה, בעיות רפואיות, התנהלות לא תקינה של החוקרים, הבעת חרטה ועוד. אל תתמודדו לבד עם המערכת המשפטית! נשמח לעמוד לצידכם לאורך כל התהליך, להגן על האינטרסים שלכם עד לשביעות רצונכם מהתוצאות. בין לקוחתנו הרבים תוכלו למצוא גם חיילים בשירות חובה, קבע ומילואים אשר נהנו מייעוץ, ליווי וייצוג משפטי בכל תחומי המשפט הצבאי.

לפרטים נוספים השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות