עבירות אלימות – מה הן ומה הענישה?

אולי לא תופתעו לגלות, אבל בכל זאת כדאי לדעת שעבירות אלימות נחשבות לעבירות הנפוצות ביותר בהם עורך דין פלילי נתקל במסגרת עבודתו. מה הם עבירות אלימות? מה החוק אומר עליהן ומה הענישה?

המונח עבירות אלימות מתייחס אל מגוון רחב של מעשי אלימות בדרגות חומרה רבות החל מעבירות קלות כמו תקיפה שלא גרמה לנזק ממשי ועד לעבירות אלימות קשות כמו רצח בכוונה תחילה.  כאמור עבירות אלימות הפכו בשנים האחרות למכת המדינה ומדי שנה נפתחים בממוצע קרוב ל130 אלף תיקים פליליים בגין עבירות אלו. לצערנו, אנחנו לעולם לא נדע מה יביא היום וכל אחד ואחת מאיתנו יכול/ה למצוא את עצמו/ה מעורבת בעבירה כזו בין אם מהצד של הקורבן או אף הנאשם.

סוגי עבירות אלימות

כאמור עבירות אלימות מכילות קשת רחבה של עבירות שמתחלקות לתת קבוצות. בחלק גדול מהעבירות הללו חשוב מאוד להגדיר את חומרת ההתנהגות, הכוונה, המטרה, מידת האכזריות והתוקפנות שהופגנה כלפי הקורבן. אלימות מוגדרת כהתנהגות כוחנית והיא יכולה להתבטא בצורה פיזית ופסיכולוגית תוך כוונה לפגוע באדם ומעשה בכל יצור חי. קיימים סוגים רבים של עבירות אלימות להלן כמה מהמרכזיות שבהן:

  • תקיפה סתם
  • תקיפת שוטר
  • תקיפת עובד ציבור
  • עבירות המתנה – גרימת מוות ברשלנות, הריגה, רצח
  • תגרה, פציעה
  • שוד ושוד בנסיבות מחמירות
  • עבירות מין מסוימות
  • סחיטה באיומים

 

כוונת הפוגע

אחד הדברים שמשפיעים מאוד על שיקול בית המשפט זו שאלת הכוונה. מה הייתה כוונתו של הפוגע? האם הוא מדובר בפגיעה שנבעה מתוך כוונה תחילה או שמא מדובר באדם שנקלע לסיטואציה בטעות? בנוסף, כדאי לדעת שגם במקרים בהם מדובר בפגיעה מתוך כוונה תחילה גם כאן יש "תתי סעיפים" והתייחסויות שונות לעבירה – כמה רחוק הנאשם הלך כדי לפגוע באדם? כמה חמורה הייתה האלימות שלו כלפי הקורבן? לשאלות האלו יש משקל רב במהלך המשפט ולא סתם ההגנה תמיד שואפת לטעון ל"אי שפיות" של הנאשם. הרציונל שעומד מאחורי השאיפה להוכיח אי שפיות זמנית או קבועה היא כמובן לטעון שהאדם לא היה יכול באמת להתכוון למעשים שלו כי הרי הוא לא היה שפוי מספיק ולכן לא היה מסוגל להפעיל שיקול דעת של אדם בריא בנפשו.

עבירות אלימות – מי התלונן?

כדאי לדעת שיש חשיבות גדולה לשאלה מי התלונן. החוק מבדיל בין אנשים צעירים שמתלוננים לבין קשישים שמתלוננים על עבירת אלימות נגדם וגם מבדיל במקרים בהם גבר בן 36 התלונן על אלימות כלפיו מאדם אחר לעומת ילד בן 9 שהתלונן על אלימות מצד הוריו או כל גורם אחר. חומרת העונש יכולה להשתנות בהתאם לכל הגורמים שצוינו לעיל אך יש לקחת בחשבון שבית המשפט יתעניין מאוד בלדעת מי הוא הצד שנפגע על מנת להחליט איזו ענישה עליהם לנקוט נגד הנאשם. לצורך ההמחשה נספק דוגמה – ילד בן 10 שהתלונן כי הוריו מתעללים בו, במקרה זה הנאשם יקבל גזר דין חמור הרבה יותר אילו אותו מקרה היה מתרחש בין אנשים בגילאים ומעמדות שונים.

ההתמודדות הנפשית לאורך התהליך המשפטי

בין אם אתם הצד המואשם או הקורבן – אין ספק שלכאן או לכאן מדובר בסיטואציה מורכבת, טעונה רגשית. בסופו של יום, מהרגע שנכנסים לבית משפט אתם לא יודעים איך החיים שלכם ישתנו ומה שבטוח יהיו השלכות רבות משמעות. יש מקרים רבים בהם אנשים הואשמו בעבירות אלימות חמורות על לא עוול בכפם – דבר שגרם ל"נידוי" חברתי על ידי משפחתו, חבריו, איבוד מקום עבודה וכל זאת לפני שבית המשפט גזר את דינו. אנשים שהותקפו וכן האנשים שתוקפים סובלים הרבה פעמים מדיכאון, ראייה פסימית ותחושת אשמה וקושי. מהסיבות האלה חשוב מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי שאתם סומכים עליו, שיוכל ללוות אתכם בתהליך עם מקסימום תמיכה וחיזוקים שיש כדי לשים את הפרשה הזו מאחוריכם.

מואשמים בגין עבירת אלימות? מהר לשכור עורך דין!

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות אנו ממליצים לכם לא להתמהמה וליצור קשר בהקדם עם עורך דין פלילי. עו"ד מקצועי ובעל ניסיון עשיר יוכל לעזור לכם להטיב את מצבכם המשפטי, להוציא אתכם ממצבים קשים ובמקרים רבים להקל על הענישה ואף בהתאם לנסיבות כמובן, לזכות אותכם מכל אשמה.

עו"ד פלילי שמתמחה בעבירות אלימות מוכרח להיות בקיא בכל החוקים וכן נסיבות המקרה של הנאשם בכל היבטיו. השאיפה כמובן תהיה להביא אתכם לזיכוי מוחלט ולצייר אתכם באור חיובי כמה שניתן לבית המשפט. איך ניתן לעשות זאת? על ידי המרת עבירות אלימות חמורות בעבירות קלות יותר, הצעת טענות כמו הגנה עצמית, טענה לקשיים נפשיים וכלכליים ועוד.

אם התבקשתם להגיע לחקירה, אנו ממליצים לכם לא להסכים לדבר עד שאתם לא יוצרים קשר עם עורך דין. חשוב שתבינו כי בסיטואציות האלה אתם באותו הרגע לבד, מואשמים בגין עבירות מאוד חמורות מול החוקרים המיומנים. סביר להניח שהם יפעילו עליכם מניפולציות שונות, ישאלו שאלות לכאורה תמימות ועוד מגוון טכניקות חקירה שאתם סביר להניח לא מכירים. העצה הראשונה שלנו היא – אל תדברו עם אף אחד, גם לא עם קרובי משפחה עד שאתם רואים עורך דין. בשלב זה, כל דבר שתאמרו יוכל לשמש נגדכם בבית משפט ולסבך אותכם יותר. סיכויי הרשעה בעבירות אלו הם גבוהים לכן, אל תנסו להתמודד לבד והתקשרו לעורך דין פלילי.

בנוסף, עבירות אלימות מסוימות יכולות להוביל גם למעצר עד תום התהליכים. גם במקרה זה עו"ד יוכל להציג לתביעה פתרונות מעצר אחרים (כמו מעצר בית) על מנת להימנע ממצב בו הנאשם נמצא במעצר עוד לפני שניתנה הכרעת הדין.

עבירות אלימות – עורך דין פלילי

כפי שכולנו יודעים – החיים הם לא צפויים. גם אם אנחנו אנשים שחיים רגילים ונורמטיביים לעולם לא נדע מה יוליד היום. לא נוכל לדעת אם מישהו ירצה לתקוף אותנו ויכול להיות שאנחנו נמצא את עצמנו מואשמים בתקיפה. כאמור לעורך דין פלילי יש חשיבות רבה בכל הנוגע להתנהלות התיק. עו"ד מקצועי יוכל להעריך סיכונים וסיכויי הצלחה. גם במקרים בהם הנאשם מורשע ניתן יהיה להציג טיעונים לעונש מתאים וכך להוביל להקלה ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר. כמובן שבמקרים בהם אתם הצד שהותקף – האדם שפגע בכם צריך לתת את הדין ולשלם על מעשיו. כדאי שתדעו שהזמן לא משחק לטובתכם ואם כל הקושי אנו ממליצים לכם בחום להגיש את התביעה כמה שיותר מהר על מנת להשיג את התוצאות האידאליות עבורכם.

משרדנו מתמחה בדינים פליליים. בין אם אתם אלה שחשודים בעבירת אלימות או הקורבנות לעבירה עורכי הדין שלנו יגנו על האינטרסים שלכם לאורך כל התהליך תוך מתן פתרונות יצירתיים ומתואמים לכם אישית. אם אתם רוצים לשים את הפרשה הזו מאחוריכם בהקדם ולזכות בתוצאות הטובות ביותר עבורכם – תצרו איתנו קשר.

לפרטים נוספים השאירו את הפרטים שלכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר: