עבירות ביזה

חייל, חשוד בגין עבירות ביזה? כדאי לך שמדובר בעבירה חמודה מאוד ועונשה עלול להגיע עד 10 שנות מאסר. מה חשוב לדעת על עבירת ביזה? מה הענישה? והאם ניתן לצאת מהן? כל זה ועוד במאמר שלפניכם. 

מה הן עבירות ביזה?

כאמור מדובר בעבירות מהמחמורות שבחוק במסגרת השיפוט הצבאי. ביזה היא לקיחה של רכוש אויב בזמן שהוא עזב את ביתו עקב סכנה או במקרים בהם הם מחוסרי יכולת להגן ולהתנגד לביזת רכושם. פעולת הביזה יכולה להתבצא על ידי הצבא, חיילים ואזרחים. לרוב, העבירה מבוצעת בסמוך לקרב או במהלך הפעילות על השטח הכבוש מסיבות שונות. מבחינה אזרחית ביזה מדברת על גניבת רכוש בזמן אסונות לאומיים כמו מלחמה, שריפות, שטפונות, רעידת אדמה ועוד.  עבירות ביזה הן בלתי מוסריות כמו עבירת גניבה, אך בנוסף יש בהן אלמנט הביזיון התדמיתי לצבא ההגנה לישראל וכן הכתמת טוהר הנשק של החיילים. בנוסף, עבירה זו עלולה להביא לידי פגיעה בתפקוד מבצעי של החייל הבוזז וחבריו לפלוגה.

ביזה צבאית יכולה להיות מתוכננת על ידי צוות לוחמים או חייל בודד והיא יכולה גם ספונטנית. עבירת בזיזה ידועה עוד משחר ההיסטוריה והייתה מקובלת בקרב כל צבא בעולם, למעשה הבזיזה הייתה "המשכורת" והפרס של החיילים. היום, עבירות ביזה הן פשע חמור שלא ייעשה.

עבירות ביזה בצה"ל

אחת הסיבות שצבא ההגנה לישראל מחמיר מאוד עם חיילים שבוזזים היא הנזק התדמיתי שיכול לגרום לצבא ולמדינה. על פי החוק, כל רכוש אשר נתפס במהלך מבצעים/מלחמות נחשב לרכוש של ממשלת ישראל. הביזה היא פעולה אסורה בתכלית האיסור ומפרה פקודת מטכ"ל חמורה. כדאי לדעת שהתקשורת בעולם "חוגגת" על עבירות ביזה שנעשות במסגרת הצבא הישראלי ומציג את צה"ל כ"צבא כובש", לכן, אחת הדרכים להוכיח לעולם שהצבא בישראל הוא גוף מוסרי היא על ידי אכיפה וענישה מחמירה לחיילים שביצעו עבירה זו.

סעיף 74 לחוק השיפוט הצבאי אומר: “חייל שבז ביזה, או שפרץ לבית או למקום אחר כדי לבוז ביזה –  דינו מאסר עשר שנים“. 

העונש המקסימלי על ביזה עומד על 10 שנות מאסר לעומת עונש על גניבה מחייל אחר שעומד רק על שנתיים מאסר בפועל בלבד. כך ניתן להבין כמה עבירה זו נחשבת לחמורה בעיני המדינה וצה"ל.

חשוב להבין, שלמרות האמור לעיל השופטים הצבאיים כן נוטים להקל בעונשים לחיילים שמאושמים בעבירת ביזה ומציאות בפועל, לרוב לא פוסקים יותר מ-5 חודשי מאסר בפועל. אין ספק שמדובר בגישה שמעוררת ביקורת ציבורית בארץ ובעולם כלפי ההתנהגות הלא המוסרית של החיילים ובטענה שחייבים לייצר כוח הרתעה על ידי ענישה מחמירה ואפקטיבית.

למה עבירות ביזה נחשבות לחמורות? 

כאמור עבירות ביזה הן למעשה פגיעה חמורה בערכי מוסר כאשר ההחייל הבוזז נמצא בעמדת כוח ומנצל את העמדה הנחותה ואת המצוקה או ההיעדרות של בעל הרכוש לטובתו. הפעולה אינה הוגנת ומאמללת את הקורבן שלא לדבר על הנזק התדמיתי שנעשה לצבא ההגנה לישראל וכן למדינה עצמה. פעולת הביזה מכפישה את שמה של ישראל וכן משפיעה לרעה על הנורמות והערכים המוסריים לא רק של החייל הבוזז אלא של כל חבריו לנשק.

נסיבות מחמירות בגין עבירות ביזה

חשוב לדעת כי חומרת העונש משתנה בהתאם לחומרת המעשה וכן נסיבותיו. ריכזנו לכם מספר דוגמאות שממחישות נסיבות מחמירות על פי הדין הצבאי:

  • במידה והביזה התבצעה על ידי מספר חיילים ולא חייל אחד אזי הענישה תהיה מחמירה הרבה יותר.
  • הרכוש אשר נבזז הוא בעל ערך היסטורי, מקצועי, תרבותי, אישי, דתי וכו'.
  • שווי הרכוש אשר נבזז עולה מעל 500 ש"ח.
  • במקרים בהם הביזה תוכננה מראש באופן מתוחכם – מקרים אלו חמורים הרבה יותר לעומת בזיזה ספונטנית.
  • הביזה התבצעה תוך הפעלת כוח על הצד השני, הפחדה, אכזריות, השפעה, אלימות כלפי בעל הרכוש.

 

נסיבות מקלות בגין עבירות ביזה

יש מקרים בהם בית הדין הצבאי מקל עם החייל שביצע את העבירה ואז הענישה יכולה להסתכם בקנס כספי בלבד. בין הנסיבות המקלות תוכלו למצוא את העבירות הבאות:

  • שווי הרכוש לא עולה על 500 ש"ח
  • המעשה התרחש לפני זמן רב (לדוגמא, מקרים בהם הוגשה תלונה אחרי 10 שנים ממלחמה. במקרים אלו הענישה תהיה קלה יותר)
  • הבוזז הביא חרטה
  • במקרים בהם הבוזז החזיר את הרכוש לבעליו..
  • במקרים בהם לא התקיימה אף אחד מהסיבות המחמירות שצוינו לעיל.

הרשעה בגין עבירות ביזה

עבירת ביזה היא עבירה פלילת לכל דבר ומשאירה רישום פלילי שעלול להיות בעל ההשלכות רבות ולפגוע בעתידו גם בחיים האזרחיים  של החייל/אזרח שהורשע. כמו כן – כדאי לדעת שעבירת ביזה נחשבת גם לפשע על פני אמנות אג וז'נבה ולכן מי שנמצא מואשם בגין עבירה זה עלול למצוא את עצמו במשפט בבית דין בינלאומי.

חשיבותו של עורך דין מקצועי בגין עבירות ביזה

כאמור, מואשמים בגין עבירות ביזה עומדים בפני השלכות שיכריעו על חייהם משמעותית גם במסגרת שירותם הצבאי וגם בהמשך בחיים האזרחיים. לכן, בכל מקרה בו אתם חשודים בגין ביצוע עבירה זו יש לפנות בהקדם אפשרי לעורך דין צבאי/פלילי מנוסה. עורך דין מקצועי יוכל לייצג את האינטרסים שלכם ולהגן עליהם לאורך כל התהליך וכן לסכל את האופציה שתורשע בהאשמות שווא. כמו כן, ייעוץ משפטי מקדים יוכל במקרים מסוימים לבטל את הגשת כתב האישום הפלילי ואף לזכות אתכם מכל אשמה. שימו לב כי אתם בוחרים בעו"ד מקצועי ומנוסה שמכיר היטב את החוקים הצבאיים וזאת על מנת להגיע לתוצאות המשפטיות המטיבות ביותר וכן להביא לידי הפחתה משמעותית בענישה. ככל שתקדימו את הייעוץ המשפטי כך מצבכם יוכל להיות טוב יותר בהמשך.

אם אתם חיילים ואתם מואשמים בעבירת ביזה, סביר להניח שאתם מודעים לאטימות של המערכת הצבאית וכן לקושי הרב להתנהל מולה ובוודאי בסיטואציות רגישות כמו אלו. אל תסתכנו בכתמים בתיק האישי שלכם ואל תנסו להתמודד לבד. התקשרו עוד היום לעורך דין שידאג להתאים עבורך פתרונות יצירתיים ולפתח אסטרטגיה עם טיעונים מנצחים במשפט.

 

במשרדנו תוכלו ליהנות מצוות עורכי דין מנוסים בדינים צבאיים ופליליים אשר יעניקו לכם מענה מקצועי ומסור על מנת להגן על זכויותכם. נשמח לעמוד לשירותכם בנאמנות ולהילחם עד לכיבוש היעדים ולשביעות רצונכם. לקבלת פרטים נוספים השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר: