עבירות מין הינן העבירות החמורות ביותר והן מחולקות למספר קבוצות: יש עבירות מין שמוגדרות כעבירות חמורות מאוד כמו: אונס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום, גילוי עריות או בידי אחראי על חסר ישע ויש עבירות שעל פי חוק נחשבות לפחות חמורות כמו לדוגמה מעשה מגונה האדם, התערטלות בציבור ועוד. כל מה שרציתם לדעת על סוגי עבירות מין והענישה בגינן במאמר שלפניכם.

מה הן עבירות מין?

עבירות מין הן למעשה מקבץ עבירות שנוגעות למיניות ושיכולות לשלב פגיעה נפשית או פיזית בקורבנות. העבירות יכול לכלול מגע מיני, שיח ודיבור בעל אופי מיני, מעשה מיני וירטואלי (דרך המחשב, לדוגמה פדופילים שמתחזים) הצגת מראות מיניים לקורבן ועוד. עורכי דין שמייצגים קורבנות בתיקים מסוג זה מכירים את המורכבות האישית והמשפטית בתהליכים אלו. מה נחשב לעבירות מין?

 

על פי החוק, עבירות מין הינן עבירות פליליות חמורות אשר בית המשפט מתייחס אליהן בחומרה רבה. ועדיין יש עבירות בתחום שנחשבות לקלות מאחרות כמו מקרים של התבטאויות מיניות בציבור, או התערטלות בציבור. אולם עבירות שנעשו תוך שימוש באיומים, תקיפה או אלימות של הקורבן עונה על ההגדרה של עבירת מין חמורה. החוק בישראל מגדיר שאונס הוא כל מקרה שבו בוצעה חדירה של חפץ או איבר ללא הסכמה ובכפייה לגופה של אישה. כלומר – מבחינת החוק רק נשים יכולות להיאנס. יחד עם זאת, אם מדובר בגבר אז החוק מגדיר זאת כמעשה סדום (החדרה של איבר או חפץ לפה או לפי הטבעת של הקורבן). תחום עבירות מין הוא רחב מאוד וכן המערכת המשפטית מתייחסת לכל מקרה באופן חמור אך שונה.

מה היא הענישה בגין עבירות מין?

כאמור, החוק בישראל מתייחס באופן חמור מאוד לעבירות מין. אפשר לומר שכל עבירה מהתחום הזה נשפטת בחומרה רבה. העונשים משתנים מאוד ותלויים במספר פרמטרים:

 

בסופו של יום שמדברים על ענישה בגין עבירות מין האינטרס של המערכת המשפטית הוא למעשה להרתיע עבריינים פוטנציאלים מלבצע עבירה זו בעתיד. כמו כן, מעבר לעונש שניתן החוק שואף להרחיק את העבריין מהציבור ולנסות להכניס אותו לתוכנית שיקום מלאה כדי שהוא יוכל לחזור ולתפקד בצורה תקינה בחברה. הענישה בתחומים אלו היא מאוד מורכבת מהסיבה הפשוטה שבית המשפט נמצא ממש "בין הפטיש לסדן" – מצד אחד הרצון להעניש את העבריין באופן חמור על המעשים ולרצות את הציבור וכן להרתיע ומצד שני, הרצון לשקם את העבריין ולהחזיר אותו למסלול חיים "נורמטיבי".

ריכזנו לכם כמה מן העבירות הנפוצות וכן הענישה שלהן. נדגיש שוב, כי למרות מה שרשום "בחוק היבש" לא אומר שזה מה שיקרה בפועל והדבר תלוי בפרמטרים ושיקולים רבים של התביעה.

 

 

חשיבות עורך דין פלילי בגין עבירות מין

בחלק זה של המאמר, אנו נפנה בלשון נקבה כיוון שרוב הקורבנות בעבירות מין הם נשים, אך המילים מכוונות לכל המינים. אם עברתן תקיפה מינית, בין אם זה על ידי אדם שממונה עליכן כמו המנהל שלכן בעבודה, מפקד או על ידי קרוב משפחה – אתן מוכרחות לפנות לעורך דין פלילי מקצועי ויפה שעה אחת קודם.

עו"ד פלילי יוכל לסייע לכן לתכנן את השלבים הבאים כראוי. חשוב לנו לציין כי אנו מודעים לקושי הרב שיש בצעד זה במיוחד אם מדובר באדם בעל קרבה משפחתית. אנו נתמוך ונעודד אתכן לבחור את הדרך המשפטית שהכי מתאימה לכן. אין ספק שזה אתגר לעמוד בבית משפט ולהיחשף בפני האדם שביצע נגדכן את העבירה, אך עם זאת, זה צעד הכרחי שימנע מאותו תוקף לחזור ולתקוף קורבנות נוספים.

משרדנו ישמח לעמוד לשירותכן. במהלך השנים צברנו ניסיון רב בתחום עבירות המין ועורכי הדין המנוסים יוכלו לסייע לכן להגיע לתוצאות ההוגנות ביותר עבורכן. בפגישת ייעוץ אנו נקשיב לכל מה שיש לכן לומר ובהתאם למקרה ולנסיבות שלו נחשוב יחד על הדרך הטובה ביותר שכדאי לפעול. אל תתפשרו ואל תתמודדו לבד. בכל הנוגע לתביעות בגין עבירות אלו יש את הגורם של חוק ההתיישנות לכן, מומלץ עם כל הקושי להתחיל בהליכי התביעה בהקדם.

לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.