עבירות מין – העבירות והענישה

עבירות מין הינן העבירות החמורות ביותר והן מחולקות למספר קבוצות: יש עבירות מין שמוגדרות כעבירות חמורות מאוד כמו: אונס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום, גילוי עריות או בידי אחראי על חסר ישע ויש עבירות שעל פי חוק נחשבות לפחות חמורות כמו לדוגמה מעשה מגונה האדם, התערטלות בציבור ועוד. כל מה שרציתם לדעת על סוגי עבירות מין והענישה בגינן במאמר שלפניכם.

מה הן עבירות מין?

עבירות מין הן למעשה מקבץ עבירות שנוגעות למיניות ושיכולות לשלב פגיעה נפשית או פיזית בקורבנות. העבירות יכול לכלול מגע מיני, שיח ודיבור בעל אופי מיני, מעשה מיני וירטואלי (דרך המחשב, לדוגמה פדופילים שמתחזים) הצגת מראות מיניים לקורבן ועוד. עורכי דין שמייצגים קורבנות בתיקים מסוג זה מכירים את המורכבות האישית והמשפטית בתהליכים אלו. מה נחשב לעבירות מין?

 • אינוס.
 • מעשה סדום
 • גילוי עריות
 • יחסי מין בין סמכות לקורבן חסר ישע
 • מעשים מגונים
 • מעשים מגונים בפומבי
 • בעילה אסורה בהסכמה.

 

על פי החוק, עבירות מין הינן עבירות פליליות חמורות אשר בית המשפט מתייחס אליהן בחומרה רבה. ועדיין יש עבירות בתחום שנחשבות לקלות מאחרות כמו מקרים של התבטאויות מיניות בציבור, או התערטלות בציבור. אולם עבירות שנעשו תוך שימוש באיומים, תקיפה או אלימות של הקורבן עונה על ההגדרה של עבירת מין חמורה. החוק בישראל מגדיר שאונס הוא כל מקרה שבו בוצעה חדירה של חפץ או איבר ללא הסכמה ובכפייה לגופה של אישה. כלומר – מבחינת החוק רק נשים יכולות להיאנס. יחד עם זאת, אם מדובר בגבר אז החוק מגדיר זאת כמעשה סדום (החדרה של איבר או חפץ לפה או לפי הטבעת של הקורבן). תחום עבירות מין הוא רחב מאוד וכן המערכת המשפטית מתייחסת לכל מקרה באופן חמור אך שונה.

מה היא הענישה בגין עבירות מין?

כאמור, החוק בישראל מתייחס באופן חמור מאוד לעבירות מין. אפשר לומר שכל עבירה מהתחום הזה נשפטת בחומרה רבה. העונשים משתנים מאוד ותלויים במספר פרמטרים:

 • גיל הקורבן – גיל הקורבן הוא פקטור משמעותי בעל השפעה רבה כאשר ההבדלה בעיקר נעשית בין קבוצות גילאים שונות עליהן נפרט בהמשך.
 • סוג העבירה – לדוגמא מקרים בהם מדובר בביצוע עבירות מין בקטינים, חסרי ישע במסגרת תא משפחתי או שיש ניצול מעמד ומורות, אז הענישה תהיה מחמירה הרבה יותר.
 • תקופת התיישנות – תקופת ההתיישנות למעשה מתארת כמה שנים מרגע ביצוע העבירה הוגשה תלונה נגד העבריין.

 

בסופו של יום שמדברים על ענישה בגין עבירות מין האינטרס של המערכת המשפטית הוא למעשה להרתיע עבריינים פוטנציאלים מלבצע עבירה זו בעתיד. כמו כן, מעבר לעונש שניתן החוק שואף להרחיק את העבריין מהציבור ולנסות להכניס אותו לתוכנית שיקום מלאה כדי שהוא יוכל לחזור ולתפקד בצורה תקינה בחברה. הענישה בתחומים אלו היא מאוד מורכבת מהסיבה הפשוטה שבית המשפט נמצא ממש "בין הפטיש לסדן" – מצד אחד הרצון להעניש את העבריין באופן חמור על המעשים ולרצות את הציבור וכן להרתיע ומצד שני, הרצון לשקם את העבריין ולהחזיר אותו למסלול חיים "נורמטיבי".

ריכזנו לכם כמה מן העבירות הנפוצות וכן הענישה שלהן. נדגיש שוב, כי למרות מה שרשום "בחוק היבש" לא אומר שזה מה שיקרה בפועל והדבר תלוי בפרמטרים ושיקולים רבים של התביעה.

 

 • בעילה אסורה בהסכמה: החוק בישראל אומר שעל אף שניתנת הסכמה של אישה לקיים יחסי מין, על פי החוק היחסים עדיין יהיו אסורים. המקרים האלו כוללים:
  • אדם שבועל קטינה שמלאו לה 14 וטרם מלאו לה 16 והם אינם נשואים
  • בעילה של קטינה שמלאו 16 וטרם מלאו 18 תוך ניצול יחסי מורות
  • בעילה של אישה שמלאו לה 18 אך תוך ניצול יחסי מורות לדוגמא בשירות הצבאי, בעבודה. בכל המקרים הללו החוק קבע רף ענישה נע בין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל.
 • מעשה מגונה: סעיף 358 מגדיר מעשה מגונה כמעשה שמתבצע לשם סיפוק, גירוי או ביזוי מיני. הענישה תהיה בהתאם לחומרת העבירה והעונשים יכולים לנוע בין שלוש לעשר שנות מאסר בפועל.
 • מעשה סדום: מעשה סדום מוגדר על פי חוק כהחדרת איבר ו/או חפת לפה או לפי הטבעת של הקורבן. יש לציין כי מעשים אלו יחשבו כעבירה במקרים בהם מלאו לאדם 14 וטרם 16, או אדם שמלאו לו 16 וטרם מלאו 18 תוך ניצול יחסי מרות/תלות/השגחה. כמו כן מעשה סדום הוא גם במקרה בו הוא מבוצע באדם שמלאו כבר 18 שנה אך התבצעו תוך ניצול יחסי מרות או במסגרת שירות. במידה והמעשה מבוצע באחת מהנסיבות האמורות – על פי החוק המעשה ייחשב כאונס והענישה תהיה בהתאם.
 • יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל – במקרים בהם מטפל קרי פסיכולוג בועל אישה או מבצע מעשה סדום באדם שמלאו לו 18 במסגרת טיפול נפשי תוך ניצול תלות, העבריין יקבל עונש של ארבע שנות מאסר.
 • עבירות מין במשפחה: החוק בישראל רואה בחומרה רבה עבירות מין וכן עבירות אונס שמתרחשות במסגרת תא משפחתי וכלפי  תקיפת קטינים וחסרי ישע. לכן, החוק קובע כי מי שמבצע עבירה של מעשה סדום, אונס באדם קטין שהוא גם בן משפחתו דינו יהיה עשרים שנות מאסר. בנוסף, החוק קובע כי אדם שבועל אישה שמלאו לה 14 וטרם מלאו 21 במסגרת תא משפחתי וזה נכון גם למעשה סדום באותם גילאים האמורים בגבר – דינו יהיה שש עשרה שנה מאסר בפועל. מי שיבצע מעשה מגונה כלפי קטין במשפחה אז העונשים יכולים לנוע בין שנתיים עד חמש עשרה שנות מאסר בפועל.
 • מעשה מגונה בפומבי: בגין ביצוע עבירה זו, העונש נע בין שנה לשלוש שנות מאסר בפועל.

 

חשיבות עורך דין פלילי בגין עבירות מין

בחלק זה של המאמר, אנו נפנה בלשון נקבה כיוון שרוב הקורבנות בעבירות מין הם נשים, אך המילים מכוונות לכל המינים. אם עברתן תקיפה מינית, בין אם זה על ידי אדם שממונה עליכן כמו המנהל שלכן בעבודה, מפקד או על ידי קרוב משפחה – אתן מוכרחות לפנות לעורך דין פלילי מקצועי ויפה שעה אחת קודם.

עו"ד פלילי יוכל לסייע לכן לתכנן את השלבים הבאים כראוי. חשוב לנו לציין כי אנו מודעים לקושי הרב שיש בצעד זה במיוחד אם מדובר באדם בעל קרבה משפחתית. אנו נתמוך ונעודד אתכן לבחור את הדרך המשפטית שהכי מתאימה לכן. אין ספק שזה אתגר לעמוד בבית משפט ולהיחשף בפני האדם שביצע נגדכן את העבירה, אך עם זאת, זה צעד הכרחי שימנע מאותו תוקף לחזור ולתקוף קורבנות נוספים.

משרדנו ישמח לעמוד לשירותכן. במהלך השנים צברנו ניסיון רב בתחום עבירות המין ועורכי הדין המנוסים יוכלו לסייע לכן להגיע לתוצאות ההוגנות ביותר עבורכן. בפגישת ייעוץ אנו נקשיב לכל מה שיש לכן לומר ובהתאם למקרה ולנסיבות שלו נחשוב יחד על הדרך הטובה ביותר שכדאי לפעול. אל תתפשרו ואל תתמודדו לבד. בכל הנוגע לתביעות בגין עבירות אלו יש את הגורם של חוק ההתיישנות לכן, מומלץ עם כל הקושי להתחיל בהליכי התביעה בהקדם.

לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

 

לשיתוף המאמר: