עבירת חריגה מסמכות בצבא

צה"ל ידוע כגוף מאוד מסודר ומאורגן שפועל כמו מכונה משומנת וכל חלקיק במכונה יודע בדיוק מה תפקידו ומקומו. איך הצבא עושה זאת? פשוט מאוד – הוא מוסר סמכויות של החלטות ופעולות לקצינים ולחיילים בהתאם לדרגה ולתפקיד שלהם במערכת. מה קורה כאשר מפקדים או חיילים חורגים מהסמכות שלהם? עורכי הדין שלנו מסבירים לכם במאמר זה על עבירת חריגה מסמכות בצבא.

מה היא עבירת חריגה מסמכות?

חריגה מסמכות מתרחשת כאשר מפקד או חייל מבצעים תפקיד מסוים שהוטל  עליו לבצע אך לא על פי הפקודות אשר ניתנו לו ממפקדיו או לחילופין לא בהתאם לפקודות מטכ"ל או חוק. הדרך הטובה ביותר לדעת אם אכן בוצעה חריגה מסמכות היא לשאול האם התפקיד אשר המפקד או החייך ביצע הוא התפקיד שאכן הוטל עליו לבצע לפי החוק ופקודת מטכ"ל?

לדוגמה, סמכות של מפקד ביחידה שדה הוא לאפשר לבצע תרגיל בשטח אך בהתאם למגבלות הבטיחותיות. מה קורה כאשר אותו מפקד חורג מסמכותו ונותן אישור לחיילים לעשות תרגיל בתנאים מסוכנים או ללא ציוד הגנה נדרש ובכך מסכן את חייליו? דוגמה נוספת, חייל שמשרת ביחידה סודית לוקח מחשב צבאי הבייתה תוך סיכון סודות מדינה. הרי מה יקרה במידה והמחשב ייגנב? או ילך לאיבוד? גם כאן מדובר בחריגה מסמכות.

מה היא הענישה על חריגה מסמכות בצבא?

על פי החוק עבירת חריגה מסמכות מוגדרת כעבירה פלילית ומפקד או חייל אשר יהיו חשודים בביצוע עבירה זו ייחקרו על ידי משטרה החוקרת. במידה ויוכח שאכן הוא חרג מסמכות אז יוגש כתב אישום וכן הוא יובא למשפט בבית דין צבאי.

הענישה בגין עבירה זו תלויה בחומרת המעשה:

  1. במידה והמפקד או החייל חרגו מסמכות שניתנה לו במזיד אז דינו יהיה עד שנת מאסר בפועל.
  2. במידה והמפקד או החייל חרגו מהסמכות שניתנה להם ומעשיהם יכלו לגרום לנזק ברכוש אז הדבר היה גורר מאסר של עד שנתיים.
  3. במידה והמפקד והחייל חרגו מהסמכות שניתנה להם והיו יכולים לגרום לנזק גופני או חבלה של אדם אז הענישה יכולה להגיע עד שלוש שנות מאסר בפועל.
  4. במקרים בהם חריגה מסמכות של חייל או מפקד העמידה את ביטחון המדינה בסכנה אז דינו יכול להגיע עד חמש שנות המאסר. במידה ומדובר בפעולה שנעשתה במזיד אז דינו יכול להגיע עד עשר שנות מאסר.
  5. כדאי לדעת שיש סעיף מיוחד בו החוק הצבאי מתייחס לחייל או מפקד שחרג מסמכותו בזמן שפעל כקצין שיפוט. בגין עבירה זו ניתן לקבל עד שלוש שנות מאסר.

 

חשוב לציין כי על העונשים שפורטו – מפקדים וחיילים שהורשעו בעבירות של חריגה מסמכות לרוב יקבלו מאסר של מספר חודשים או במקרים מסוימים רק סנקציות כמו הורדה בדרגה או עיכוב דרגה וכדומה. מה שיקבע את מידת הענישה יהיה כמובן חומרה המעשה וכאמור השלכותיו האפשריות. כמו כן, שימו לב כי ריצוי של למעלה מ60 ימים במאסר מבטלים רישום פלילי.

 

מקרי חריגה מסמכות מפורסמים מהשנים האחרונות

בשנים האחרונות שמענו על כמה וכמה חריגות מסמכות שאף הובילו לסיכון ופגיעה ברכוש ונפש, הבאנו לכם מספר מקרים אמיתיים שימחישו לכם את העונש אל מול העבירה:

קצין שהוביל פעולה צבאית ללא אישור

אחד המקרים הכי מוכרים שהסעירו את המדינה קרה בשנת 2008. במקרה הזה הנודע בשם "המונית מדהריה" הרשיע בית המשפט קצין בדרגת סגן בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים. הקצין הוביל את חייליו לפעולה צבאית ללא ידיעת מפקדיו וללא אישורם במהלכה חטפו מונית של פלשתינאי וירו ופצעו אחד אחר, במהלך החקירה שיקרו החיילים והקצין ותאיימו גרסאות ביניהם. המקרה החמור הוביל עד להשעיה של פלוגה שלמה מגדוד "לביא" ולאחר תחקיר מצ"ח ביקשו התביעה הצבאית להאשים את הקצין וחייליו בעבירות פציעה וחבלה, חטיפה ללא סיבה, שימוש בנשק באופן בלתי חוקי, שקר בחקירה ושימוש הליכי חקירה ומשפט עבירות שעונשם יכול להגיע לשנים רבות בכלא צבאי– אך הייצוג הראוי של הקצין הצליח להשיג עסקת טיעון לפיה יישלח ל-15 חודשי מאסר בפועל וכן הורדה לדרגת טוראי, הקצין ריצה שני שליש מעונשו ושוחרר.

תקף אזרח בדואי במחסום

בשנת 2013 הואשם קצין נח"ל שתקף אזרח בדואי בן 21 ואף שבר את אפו. המקרה קרה במחסום בצומת ליד הר חברון כאשר הצעיר המתין עם משפחתו ברכבו בזמן הבידוק הביטחוני, כאשר התלונן מספר פעמים על העיכוב ומשך ההמתנה הארוך. ע"פ המתואר החליפו הקצין והצעיר דברים, המקרה הסלים השנים החלו להתלהם, הקצין הכה בפרצופו של הצעיר עם קט נשקו ושבר את אפו. התביעה ביקשה לתבוע ולהאשים את הקצין במספר האשמות אך ייצוגו המקצועי והלא מתפשר של הקצין הגיעו להסדר ועסקת טיעון והפחיתו את הסעיף לחריגה מסמכות והתנהגות שאינה הולמת, הקצין הורד בדרגה מסגן לסג"מ, 75 יום של עבודות צבאיות ופיצוי בסך 3520 ₪. בסוף המקרה התראיין הצעיר התובע מספר פעמים כשהוא אומר שפסק הדין רק "בסדר" אך לא עומד אל מול ההשפלה שעבר והנזק הפיזי וכי ציפה שלאחר מקרה כזה העונש יהיה חמור יותר.

 

זומנתם לחקירה בגין חריגה מסמכות? צרו קשר עם עורך דין לענייני צבא

צה"ל רואה בחומרה רבה עבירות חריגה מסמכות ולכן הענישה נחשבת לכבדה. יחד עם זאת יש נסיבות מקלות כמו הבעת חרטה או מעשה שנעשה בשוגג או במצבים בהם לא נגרם כלל נזק בגוף, בנפש או לביטחון המדינה. לכן, אם אתם חשודים בגין עבירה זו אנו ממליצים לכם להתקשר בהקדם לעורך דין שמתמחה בדינים צבאיים ושיוכל לייצג אתכם ראוי בבית דין צבאי. עורך דין מנוסה יוכל לסייע לכם להציג את גרסתכם באופן המטיב ביותר עבורכם וכן יוכל להפחית ואף להסיר את כל ההאשמות נגדכם ובכך תוכלו להשאיר את הפרשה הזו מאחוריכם ולהמשיך את שירותכם הצבאי באופן תקין, ללא השלכות על החיים האזרחיים.

איך לבחור עורך דין צבאי לעבירה של חריגה מסמכות?

על מנת להשיג את התוצאות המשפטיות הטובות ביותר עבורכם יש צורך לבחור בעורך דין צבאי מקצועי, איך עושים זאת? חשוב מאוד להסתכל על הניסיון ומוודאים כי התמחותו כי בדינים צבאיים ושהוא בעל היכרות מעמיקה עם הגורמים שמעורבים וכן בעל בקיאות בנהלים והחוקים השונים. חיילים רבים אשר מעורבים בחקירות של מצ"ח ומואשמים בעבירות פליליות עוברים חוויה רגשית מטלטלת ולא פשוטה, לכן בנוסף למקצועיות של העורך דין כדאי לראות שגם מדובר באדם שיוכל להיות קשוב לכם לאורך כל התהליך ולתת ליווי והדרכה צמודה בכל שלב.

זומנתם לחקירה במצ"ח? הוגש נגדכם כתב אישום? כאמור התייעצות עם עורך דין היא קריטית מאוד בכל השלבים המשפטיים שמתנהלים נגדכם. פנו ללא דיחוי להתייעצות עמנו! משרדנו ישמח לעמוד לשירותכם ולייצג את האינטרסים שלכם תוך סיכול האפשרויות שתואשמו בגין האשמות שווא ואף להביא לידי ביטול כתב אישום ומחיקת הרישום הפלילי. בכל מקרה בו אתם חשודים בגין עבירה מסמכות, אל תנסו להתמודד לבד – התקשרו אלינו ותיהנו מייעוץ וייצוג משפטי הולם שיוכל להשאיר את הפרשה הזו מאחוריכם בהקדם.

לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר: