אילו הטבות מגיעות לתושבים חוזרים?

תושב חוזר הוא אדם אשר החליט לחזור ארצה לאחר שש שנים במדינה אחרת. הרבה חושבים שאחרי שהצלחת בחו"ל אין למה לחזור לארץ, אך לא כך הדבר. יש אנשים אשר השאירו כאן משפחות, יש אנשים שהזיקה לארץ, למולדת וגם לציונות חזקה מדי בשביל להתעלם ממנה. החזרה לא תמיד פשוטה, אך ידעתם שמגיעים לכם כל מיני הטבות בגין החזרה שלכם? הטבות ששוות לכם כסף. כדאי להמשיך לקרוא ולגלות מה הן.

מה הן נקודות הזיכוי להן זכאי תושב חוזר?

במסגרת תוכנית עידוד חזרה של תושבים חוזרים לארץ, תוקן סעיף 35 לפקודת מס הכנסה אשר אומר כי נקודות הזיכוי שלהן זכאי עולה חדש לישראל, יהיו אותן נקודות זיכוי לתושב חוזר. תושב חוזר מוגדר כמישהו ששהה מחץ לישראל במשך 6 שנים רצופות לפחות. בעקבות התיקון בסעיף, התושב החוזר יהיה זכאי לאותן נקודות זיכוי בצורה מדורגת במשך 5 שנים מהיום בו הוא הגיעה לישראל בדרך הבאה. במהלך ה-18 חודשים הראשונים יקבל 1/4 נקודת זיכוי. במהלך ה-12 חודשים הבאים יקבל עוד 1/6 נקודת זיכוי חודשית. ובשלב הבא יקבל עוד 1/12 נקודת זיכוי התתפרש על עוד 12 חודשים. בסך הכל, ערך ההטבה הכולל שהתושב החוזר יקבל במהלך שלוש וחצי שנים הוא 18,810 ₪. 

מהו סל הטבות מס לתושב החוזר?

מדינת ישראל מעניקה לכל עולה חדש או תושב חוזר סל של הטבות מס ממגוון רחב של סוגים. חלק מההטבות הכלולות באותו הסל יצוינו בהמשך. ראשית, יהיה לכם פטור מלדווח דוח הכנסות או נכסים הנמצאים מחוץ לישראל. יהיה לכם פטור ממס במהלך בין 5-10 שנים על הכנסות פסיביות. כמו כן, יהיה לכם גם פטור למשך 10 שנים לגבי הכנסות של משכורות, משלח יד וגם עסק אשר כל אלה הופקו מחוץ לישראל. נוסף על כל אלה יהיה לכם גם פטור ממס במהלך 10 שנים בגין רווחי הון ממכירת נכסים בחו"ל. ועוד הטבות רבות ומגוונות.

איך ממשים את ההטבות אשר מגיעים לתושבים חוזרים?

ראשית כל, לפני שאתם חוזרים ארצה, עליכם לבדוק שאתם זכאים למעמד של תושב חוזר ותיק. את ההכרה תוכלו מרשות המיסים ובכך בעצם תוכלו ליהנות מהטבות אשר מרחיקות לכת, אך רק אם שהיתם בחו"ל לתקופה של לפחות 10 שנים ברציפות. הזכאות תינתן לכם באמצעות הגשת בקשה למחלקת מיסוי בינלאומי הנמצאת ברשות המיסים ורק לאחר שקיבלתם את אישורה, עליכם לפעול באמצעות רואה חשבון. המעמד הזה ייתן לכם יותר הטבות וליותר זמן. ככל שתערכו את הבדיקה מוקדם יותר או שתבקשו ייעוץ או עזרה ממישהו שיבדוק בשבילכם, כך יהיה יותר מקום וגמישות לשינויים, יהיה לכם יותר מקום לערער, לקבל את המעמד שמתאים לכם ואת ההטבות אשר מגיעות לכם.

לשיתוף המאמר:

נגישות