מתגרשים ומחלקים רכוש? כך תפנו אותו במהירות וברגישות

חלוקת הרכוש היא נושא רגיש מאוד במקרי גירושין רבים. מצד אחד ישנו הרצון להישאר עם מקסימום משאבים כלכליים, מצד שני ישנה השאיפה לסיים את הפרק הנוכחי ולהתחיל פרק חדש, במקביל יש רגשות מורכבים עקב נסיבות הפרידה והם משפיעים על שיקול הדעת, וכשמדובר על דירה טמונים בה זיכרונות שעלולים גם הם לעורר קושי. איך בכל זאת מתבצעת חלוקת הרכוש בזמן קצר ככל האפשר ומבלי להיפגע? המידע כאן בעמוד יעזור לכם להתנהל בחוכמה.

מה קובע החוק לגבי דירת מגורים משותפת?

קודם כל כדאי להבין מה קובע החוק ביחס לדירת המגורים המשותפת לבני זוג שהחליטו על פרידה. עבור זוגות שהתחתנו לפני 1974, חלוקת רכוש בגירושין מתבצעת בהתאם להלכת השיתוף. מי שנישאו החל מה-1.1.1974 כפופים לחוק יחסי ממון בין בני זוג, ובכל מקרה מאחר שדירת המגורים שייכת לשני בני הזוג החלוקה חייבת להיות שוויונית, כלומר 50-50.
בהתאם אופציה אחת היא ויתור של אחד מבני הזוג על חלקו בדירה, כמובן תוך קבלת תמורה הולמת על-פי שווי השוק שלה. במקרים אלה לרוב הדירה תישאר ברשות האישה, ובמיוחד אם יש ילדים וטובתם מחייבת את הישארותם במקום המוכר להם.
האופציה השנייה היא מכירת הנכס לצד שלישי וחלוקה שווה של התמורה הכספית. בדרך זו שני בני הזוג יכולים לצאת לדרך חדשה לגמרי, וזהו גם פיתרון למקרים שבהם אין הסכמה בין הצדדים. כשאין הסכמה בין בני הזוג תוגש תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין, ובית המשפט הוא זה שיקבע מה יעלה בגורלה של הדירה.

הדרך הנכונה לפנות דירה בזמן קצר

במקרים שבהם ההחלטה היא למכור את הדירה לצד ג', האינטרס המשותף של שני בני הזוג הוא לקחת את הרכוש הנחוץ להם לבתים החדשים, ולפנות מהנכס את שאר החפצים המיותרים. בדירות רבות מדובר בכמות גדולה מאוד של פריטים, משום שרובנו נוטים לאגור ציוד גם כשהוא כבר לא משמש אותנו. הגירושין והרגשות המורכבים לא מאפשרים מן הסתם עבודה משותפת, ולכן מומלץ להזמין חברה שהמומחיות שלה היא פינוי דירות.
צוות פינוי דירה מנוסה ישלים את המלאכה בזמן קצר ויחסוך מכם את הטרחה. עוד כדאי לזכור שפינוי דירות הוא משימה שעלולה לדרוש מאמץ פיזי רב, ומי שלא מומחה בכך עלול להיפצע ולסבול מכאבים במשך תקופה ארוכה. מעבר לכך, הפינוי במקרה של גירושין הוא גם אירוע רגשי לא קל, וכדאי להימנע מכך ולתת לאדם אחר לעשות זאת.

איך לבחור נכון חברת פינוי תכולה?

הדגש הראשון בבחירת החברה שתפנה עבורכם את הדירה במקרה של גירושין הוא זמינות גבוהה. אין טעם לעכב את ההליך, ולכן מומלץ להעדיף חברות שיכולות להתחייב על פינוי מהיר. הדגש השני הוא אמינות, מפני שלעיתים צוות הפינוי מוצא תוך כדי עבודה פריטים שאתם שכחתם מקיומם וייתכן שתרצו לקחת אותם אתכם. מבחינת המחיר, ייתכן שתוכלו לממן את הפינוי באמצעות חפצים בעלי ערך כספי שנמצאים בדירה ושאתם לא זקוקים להם.

לשיתוף המאמר:

נגישות