חשוב לדעת: הזכויות שלכם לשיקום תעסוקתי

כל חברה מודרנית צריכה לשים בראש סדר העדיפויות שלה את הדאגה לרווחתם ולשילובם של אנשים בעלי מוגבלויות בכוח העבודה. אנשים המתמודדים עם מוגבלויות חווים לא מעט אתגרים במהלך החיים, ואחת הדרכים לעזור להם להשתלב בעולם התעסוקה היא באמצעות שיקום תעסוקתי. מהו בדיוק שיקום תעסוקתי? מי זכאי לכך? וכיצד התהליך מתנהל? כל הדברים שחשוב לדעת בנושא!

דעו את הזכויות שלכם

כדי לספק סיוע לאנשים עם מוגבלות ולהבטיח את השתלבותם בכוח העבודה באופן שוטף, החוק מקנה לבעלי מוגבלויות זכויות, אחת מהן היא האפשרות לקבל שיקום תעסוקתי, או במילים אחרות – מגוון רחב של שירותים, מאבחון, דרך לימודים וקבלת מימון ועד מתן תמיכה לאורך התקופה וסיוע בהשמה בעבודה.

כדי לממש את זכויות לשיקום תעסוקתי, יש לעמוד בקריטריונים שונים. המגישים תביעה לשיקום תעסוקתי צריכים להיות תושבי ישראל, מגיל 18 ועד גיל פרישה, אשר מתמודדים עם מוגבלות שמונעת את השתלבותם בעבודה הקודמת או בעבודה בכלל, ועל כן הם זקוקים להכשרה מקצועית או אקדמאית.

במידה והוכרתם כזכאים לשיקום תעסוקתי, תגובש עבורכם תכנית שיקום מותאמת אישית, אשר מתחשבת ביכולות ובכישורים שלכם, תוך שרואה את דרישות השוק. כל תכנית כזאת מבוססת על חוות דעתם של מטפלים, פסיכולוגים ומומחים אחרים, וכוללת ליווי של איש מקצוע המסייע בהשמה בעבודה בתום תקופת ההכשרה. 

מה השיקום התעסוקתי כולל?

נמצאתם זכאים לתכנית שיקום תעסוקתי? התכנית תכלול את הדברים הבאים:

  • תוכניות לימוד והכשרה מקצועית – תכניות הלימוד מכסות קשת רחבה של תחומים ומותאמות לצרכים אישיים. אלו יכולות להיות תכניות טרום הכשרה אשר במסגרתן משלימים בגרויות או רוכשים מיומנויות תעסוקתיות. ישנן תכניות אשר מקדמות את תהליך השיקום, כמו למשל סדנאות העצמה ואסטרטגיות למידה. יש תכניות השכלה גבוהה או הכשרה מקצועית ויש תוכניות אשר מסייעות להשתלב בעבודה בהצלחה. 
  • תשלום דמי שיקום ותשלומים נוספים – הזכאים לשיקום תעסוקתי יקבלו גם תמיכה כלכלית לאורך התהליך, כאשר לתמיכה הכלכלית יש פנים רבות: החל בדמי שיקום, דרך תשלום שכר לימוד ועד תשלום עבור ספרים וציוד לימודי. כמו כן, המלווה שלכם בתכנית נשאר מעודכן תמיד ומספק מענה לצרכים כלכליים שמתפתחים לאורך הדרך. 
  • תמיכה ושילוב בעבודה – מתוך הכרה בצרכים המגוונים של אנשים עם מוגבלות, תהיו זכאים גם לשיעורי עזר, תרגום לשפת הסימנים, ולעיתים תקבלו פטור מתשלומים כאלו ואחרים. בנוסף, התמיכה באה לידי ביטוי גם בעזרה בהשתלבות בעבודה לאורך שלבי האבחון, ההכשרה וההשמה, ותוך הקפדה על שוויון הזדמנויות לכולם.

הדרך לשיקום מוצלח, מתחילה בהבנת הזכויות שלכם

יש לא מעט תכניות שיכולות לעזור לאנשים עם מוגבלויות להשתלב בחברה ובעולם התעסוקה בצורה הוגנת ומיטבית. לכן פניה לגורמים המתאימים שיכולים לעזור וללוות אתכם לאורך הדרך, כל שכן היכרות עם כל הזכויות שמגיעות לכם על פי דיני עבודה, אלו פעולות חשובות שיעזרו לכם לעשות צעד נוסף בדרך לעתיד תעסוקתי מספק ובעל משמעות!

לשיתוף המאמר:

נגישות