מדי שנה אלפי עובדים זרים מועסקים בישראל – חלקם מיועדים לענף הבנייה או הסיעוד ויש רבים מהם שמיועדים גם לתחומים רבים אחרים.  המעסיק שרוצה להעסיק אותם צריך לעבור הליך בירוקרטי לא פשוט שיש לבצע אותו בדיוק לפי הספר. מה הם סוגי אשרות הכניסה ועבודה לעובדים זרים? ומה הדברים שהמעסיק שלהם צריך לדעת?

מעסיקים רבים בישראל צריכים לדאוג לעובדים הזרים שלהם לאישורים שונים ומגוונים וכן לשמור על הזכויות שלהם לאורך כל התהליך. כאמור תהליך כניסה ועבודה לעובדים זרים הוא מורכב מאוד ועל מנת להבין אותו נפרט קודם על סוגי אשרות הכניסה המוכרות בישראל:

 

אלה האשרות אשר יכולות להינתן בישראל לזרים. יש גם את האשרה שנמצאת מעל כולן וזו אזרחות ישראלית אשר ניתנת ליהודים או זרים שעברו הליך בירוקרטי.

אישורי כניסה ועבודה לעובדים זרים – מה חשוב לדעת בהגשת בקשה לקבלת אשרת b\1:

לעובדים זרים שרוצים לעבור בישראל, האשרה המתאימה ביותר היא כאמור B/1 – על מנת להגיש בקשה לאשרה זו חשוב להצטייד בפרטים הבאים:

 

תנאי העסקה וזכויות

עובדים זרים עם אשרות שהייה כחוק יהיה זכאים לקבל בישראל את כל התנאים אשר מעוגנים בדיני עבודה לרבות זכויות סוציאליות. מעסיקים אשר לא מקפידים על תנאי העסקה לעובדים זרים חשופים לענישה כבדה. ריכזנו לכם את רוב הזכויות ותנאי העסקה לעובדים זרים בישראל:

  1. תשלום שכר: עובדים זרים יהיו זכאים לקבל שכר על פי שעות העבודה שלהם והמשכורת שלהם תהיה לא פחות משכר מינימום.
  2. דמי ביטוח לאומי: מעסיק צריך לשלם לעובד הזר דמי ביטוח לאומי בשיעור של 2% מהשכר שלו. במקרים בהם המעסיק מקבל גמלת סיעוד והוא שכר את שירות העובד על ידי חברת סיעוד אז הוא יהיה זכאי לקבל פטור מתשלום של דמי ביטוח לאומי. תנאי זה יהיה כל עוד נפתח עבור עובד הזר תיק במוסד לביטוח לאומי ושחלקו בתשלום המשכורת לעובד הזר עוברת את ה-3000 ₪.
  3. דמי הבראה: במדי שנה מגיע לכל עובד זר כדין עובד רגיל לקבל תשלום עבור 5 ימים הבאה. במקרים בהם הוא צובר וותק אז מספר הימים יעלה בהתאם.
  4. חיסכון פנסיוני – המעסיק צריך להפריש לחשבון ייעודי של העובד הזר כספים לפנסיה. שהעובד הזר יצא מישראל הוא יהיה זכאי להוציא אותם.
  5. פיצויי פיטורין- כמו כל עובד, גם במקרה של עובד זר המעסיק מחויב לשלם לעובד זר פיצויי פיטורין במידה והוא פוטר על ידיו.
  6. ימי מחלה – על כל חודש עבודה זכאי העובד הזר לקבל יום וחצי של דמי מחלה במקרה הוא חלה. על יום מחלה ראשון העובד לא יקבל שכר, על יום מחלה שני הוא זכאי ל50% משיעור השכר המלא, על כל יום נוסף הוא יהיה זכאי לקבל 100% משכר המלא עד 90 ימים. היעדרות מהעבודה של העובד הזר כתוצאה ממחלה שלו או של ילדיו, אשתו, הוריו ישולמו גם הם ויופחתו מימי המחלה אשר צבר.
  7. ביטוח רפואי – עובד זר יהיה חייב להיות מבוטח בביטוח רפואי על ידי המעסיק שלו.
  8. יום מנוחה– עובד זר יהיה זכאי ליהנות מיום מנוחה שבועי (25 שעות רצופות). במידה והוא יעבוד ביום זה הוא יהיה זכאי לקבל 150% משכר העבודה הרגיל שלו.
  9. חופשות לרגל חגים – עובר זר יהיה זכאי לקבל מדי שנה 9 ימי חופשה בחגים ומועדים שנהוגים במדינה ממנה הוא מגיע.
  10. חופשה שנתית – המעסיק יהיה צריך לשלם לעובד זר על חופשה שנתית.

 

אישורי כניסה ועבודה לעובדים זריםסיוע של עורך דין

המטרה העיקרית של עורך דין שמתמחה בעובדים זרים היא לטפל באופן המקצועי ביותר במגוון ההיבטים אשר נדרשים כדי להעסיק את העובד זר באופן חוקי. כפי שניתן להבין, מדובר בתחום מאוד מורכב והוא צריך להיות מטופל במספר דרכים וכן יש צורך היכרות מעמיקה מול הגורמים הרשמיים. כמו כן, העו"ד יהיה צריך להיות בקיא בכל הנוגע לתנאי העסקה, הטפסים והמסמכים יש להצטייד ועוד.

צריכים אישורי כניסה ועבודה לעובדים זרים? משרדנו ישמח לעמוד לשירותכם! עורכי הדין בעלי ניסיון רב בתחום הטיפול בנושאי אשרות עבודה. מדי שנה עובדים זרים מגיעים לישראל ועוסקים בתחומים רבים כמו בנייה, חקלאות, סיעוד ועוד. עורכי הדין המנוסים שלנו ידעו כיצד להעניק לכם טיפול וייעוץ משפטי ומקצועי על מנת להגן על זכויות של העובדים הזרים ולמנוע עוולות.

כל הלקוחות שלנו נהנים משירות משפטי מקצועי, אדיב עם פתרונות יצירתיים שמתואמים אישית לכל אחד. לפרטים נוספים ללא התחייבות מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.