ידועים בציבור

מה זה ידועים בציבור?

מה היא ההגדרה על פי חוק של המושג ידועים בציבור? איך החוק מתייחס לבני זוג בסיטואציות שונות ומה הזכויות שלהם? המומחים שלנו מסבירים הכול במאמר הבא.

על פי החוק ידועים בציבור הם בני זוג אשר מקיימים יחד מסגרת משפחתית ללא נישואים. לאורך השנים החלו להתפתח המון סוגי מערכות יחסים בין זוגות שאינם יכולים להינשא על פי החוקים במדינת ישראל או לחילופין שאינם מעוניינים להתחתן. ההגדרה המדויקת של ידועים בציבור ניתנת כאשר "איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף" – הכרה חוקית בבני זוג שידועים בציבור תאפשר להם ליהנות ממגוון רחב של זכויות אשר גם זוגות נשואים נהנים וכן להיות מחויבים לחובות במסגרת חיי המשפחה שלכם כמו תשלום דמי מזונות ועוד.

 

מתי נחשבים ידועים בציבור?

בני זוג נחשבים ידועים בציבור כאשר הם מנהלים אורח חיים משותף כמו בני זוג נשואים, למרות שלא נישאו באופן רשמי ואין ברשותם הסכם ידועים בציבור כלשהו. על מנת להיחשב ידועים בציבור, על בני הזוג לקיים מערכת יחסים יציבה וארוכת טווח, המאופיינת בניהול משק בית משותף, יחסי אישות, נאמנות הדדית ותלות כלכלית. אין הגדרה מדויקת לגבי משך הזמן הנדרש להכרה כידועים בציבור, אך ככל שהקשר נמשך יותר זמן, כך גדלים הסיכויים להכרה במעמד זה.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי התשובה לשאלה מתי נחשבים ידועים בציבור אינה תלויה רק במשך הזמן, אלא גם באופי מערכת היחסים ובנסיבות הספציפיות של כל מקרה. בני זוג יכולים להיחשב ידועים בציבור גם אם הם נמצאים בזוגיות במשך תקופה קצרה יחסית, בתנאי שמתקיימים ביניהם מאפיינים של זוגיות יציבה ומחויבות הדדית. לעומת זאת, יחסים מזדמנים או יחסים ללא מגורים משותפים ושיתוף כלכלי, לרוב לא יוכרו כידועים בציבור.

בנוסף, ישנם מקרים בהם בני זוג עשויים להיחשב ידועים בציבור גם אם הם אינם מתגוררים יחד באופן קבוע, למשל כאשר אחד מבני הזוג נאלץ לשהות תקופות ממושכות בחו"ל מטעמי עבודה או לימודים. במקרים כאלה, בית המשפט עשוי להכיר במעמדם כידועים בציבור בהתבסס על מכלול הנסיבות והראיות המעידות על מערכת יחסים יציבה ומחייבת, חרף הנפרדות הפיזית הזמנית.

 

איך מוכיחים ידועים בציבור?

באשר לשאלה איך מוכיחים ידועים בציבור, בני הזוג יכולים להציג מגוון מסמכים ונסיבות המעידים על אופי מערכת היחסים ביניהם. מסמכים רלוונטיים עשויים לכלול חוזי שכירות או רכישת דירה על שם שני בני הזוג, חשבונות בנק משותפים, פוליסות ביטוח בהם צוין בן/בת הזוג כמוטב, תצהירים מגורמים שונים המעידים על חיים משותפים ועוד. בנוסף, תנאים כמו מגורים תחת קורת גג אחת, חלוקת הוצאות משק הבית, נסיעות משותפות לחופשה, השתתפות באירועים משפחתיים ומעגל חברתי משותף, יכולים ללמד על היות בני הזוג ידועים בציבור.

חשוב להדגיש כי ההכרה במעמד ידועים בציבור נקבעת על ידי בית המשפט וכל מקרה לגופו, בהתאם לנסיבות הספציפיות ולמכלול הראיות שהוצגו. לכן, ככל שבני הזוג יציגו יותר ראיות ונסיבות המעידות על מערכת יחסים יציבה ומחייבת, כך גדלים הסיכויים שיוכרו כידועים בציבור. יחד עם זאת, אין רשימה סגורה של תנאים או מסמכים הנדרשים להוכחת המעמד, וכל מקרה נבחן באופן פרטני.

עוד ראוי לציין, כי במקרים מסוימים, גם בהיעדר מסמכים פורמליים, בית המשפט, וכמובן בעזרתו של עורך דין ידועים בציבור המייצג את הזוג עצמו, עשוי להכיר בבני זוג כידועים בציבור על בסיס עדויות של קרובי משפחה, חברים ומכרים המעידים על אורח החיים המשותף של בני הזוג ועל תפיסתם בחברה כזוג לכל דבר ועניין. כמו כן, התנהלות בני הזוג מול רשויות שונות, כמו למשל רישום ידועים בציבור באופן משותף בקופת חולים או מוסדות החינוך של ילדיהם, עשויה גם היא לתמוך בהכרה בהם כידועים בציבור.

 

מדוע אנשים בוחרים לחיות כידועים בציבור?

 • איסורי דת והגבלות – אנשים אשר היהדות שלהם מוטלת בספק, כהן וגרושה ועוד.
 • חוסר חשיבות לדת – זוגות שאינם מייחסים חשיבות לדת ולטקסי נישואים דתיים פורמליים שנערכים בישראל.
 • חסרי דת – כל אדם שאינו יהודי, נוצרי, מוסלמי, דרוזי ייחשב לחסר דת והוא לא יכול להינשא בישראל במסגרת נישואים דתיים.
 • שיקולים כלכליים – זוגות רבים בוחרים לחיות כידועים בציבור מסיבות כלכליות וכן מחשש לאבד זכויות כמו פנסיה, חישובי מס, תגמולים וכו' בעקבות הנישואין.

 

מהות יחסים של ידועים בציבור

המחוקק פסק כי חיי משפחה יהיו חייבים לכלול את היסוד האינטימי של אהבה, חיבה, נאמנות וכן את האלמנט הכלכלי. כמו כן, חיי אישות (יחסי מין) יהיו אינדיקציה לכך שאכן מתקיימים חיי משפחה אך יחד עם זאת הם לא תמיד תנאי שמספיק להוכיח את היחסים.

יש להדגיש כי לא כל זוג אשר מתגורר תחת קורת גג אחת או לחילופין מנהל מערכת יחסים ארוכה ייחשב לידוע בציבור. בכדי לקבל הכרה כידועים על פי חוק יש להוכיח את התנאים הבאים:

 • ניהול משק בית משותף – בני הזוג צריכים להוכיח כי הם חיים תחת קורת גג אחת והם מנהלים משק בית משותף שכולל את הצרכים אשר דורשים להם לחיי היומיום כמו מזון, ביגוד, לינה ועוד.
 • חיי משפחה – בני הזוג יהיו צריכים להוכיח כי הם מקיימים זוגיות אינטימית שמבוססת על ערכים של אהבה, אמון הדדי ושותפות.

 

האם זוג צעיר הבוחן את יחסיו וגר ביחד יחשב כ"ידועים בציבור"?

מפסיקות דין אחרונות ניתן ללמוד כי בית המשפט נוטה לתת פרשנות מצומצמת למנוח ידועים בציבור כאשר מדובר על חברים, צעירים או זוגות שבוחנים את הצעדים המשותפים הראשונים שלהם בטרם החליטו למסדר את הקשר. קשר אינטימי ומגורים משותפים אינם מספיקים כדי להוכיח שהזוג ידועים בציבור. כמו כן, שותפים לדירה לא יחשבו כידועים בציבור מהסיבה הפשוטה שלא מדובר במערכת יחסים אינטימית וחיי משפה.

 

האם ילדיהם של ידועים בציבור נחשבים לממזרים?

אחד הטיעונים המוכרים מפי מתנגדי ידועים בציבור מבוסס על הטענה הרווחת שילדיהם של בני הזוג הידועים בציבור ייחשבו מחוץ לנישואים מה שהופך אותם על פי ההלכה לממזרים ובהתאם לכך לפסולי חיתון. אז בואו נבהיר משהו – הטיעון הזה הוא לא נכון. ילד ייחשב לממזר רק במידה והוא נולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה. לכן, במקרים בהם ילד נולד לידועים בציבור הוא לא ייחשב לממזר.

 

ידועים בציבור זכויות

 • הזכות למזונות: לזוגות שהם מוכרים כידועים בציבור תהיה את הזכות למזונות במקרים בהם אחד מבני הזוג יעזוב אותו. במסגרת יחסים אלו תהיה זו זכותם ההדדית של בני הזוג לקבל מזונות אחד מהשני במקרים שצוינו לעיל. כמו כן, כדאי לדעת שהפסיקה מכירה בזכות של בני הזוג לקבל דמי הסתגלות לאחר פרידה.
 • הזכות לרכוש: זוג אשר מוכר כידוע בציבור יוכל לערוך הסכם לחיים משותפים וכן הסכם ממון שיקבל תוקף של פסק דין. במקרים בהם בני הזוג מחליטים להיפרד או במקרים בהם אחד מבני הזוג נפטר אז יחול הסדר הרכושי שעובד לפי חזקת השיתוף – על חזקה זו אשר ניתנת במקרים מסוימים תתבצע חלוקה שווה בין הנכסים של הידועים לציבור שצברו יחד במהלך חייהם המשותפים.
 • זכויות בביטוח לאומי: המוסד לביטוח לאומי נותן לזוגות ידועים בציבור זכויות ששוות לכאלה של זוג נשוי. על מנת לזכות בזכויות שכוללות בין קצבאות שונות יש למלא שאלון ייעודי ולהגיש אותו לביטוח לאומי. כמו כן, יש להגיש תצהיר של שני עדים אשר יוכלו להעיד על מערכת היחסים של המועמדים לידועים בציבור. לאחר מכן ביטוח לאומי יבחנו את הבקשה ויודיעו לזוג אם היא התקבלה או נדחתה.
 • ירושה – במקרים בהם אחד מבני הזוג נפטר, בן/בת הזוג שנותר יהיה זכאי לקבל את חלקו בירושה אלא אם צוין או סוכם אחרת. בדיוק כמו כל זוג נשוי בישראל – גם ידועים בציבור יהיו כלולים במקבלי העזבון. חשוב לציין כי אם יש צוואה שקובעת אחרת (לדוגמא שאדם אחר מקבל את הרכוש של בן הזוג שנפטר) אז היא כמובן תבטל את זכאותו של הבן זוג.
 • דיור – זוגות ידועים בציבור יהיו זכאים לקחת משכנתא כדי לרכוש דירה. חשוב להדגיש כי בסופו שלד בר הגורם שקובע הוא כמובן הבנק שיהיה רשאי לסרב לתת הלוואה זו ממניעים פיננסים, אך מבחינת משרד הבינוי והשיכון הוא לא יגביל מכירת נכנס לזוגות ידועים בציבור.

 

ידועים בציבור חסרונות

למרות שידועים בציבור זוכים להכרה משפטית מסוימת, מעמדם עדיין "נחות" בהשוואה לזוגות נשואים, והם עלולים להיתקל בקשיים ואתגרים משפטיים שונים. בכל הקשור לנושא ידועים בציבור חסרונות הם נקודה שחשוב לקחת בחשבון, ובייחוד בהיעדר הסדרה מקיפה וברורה של זכויותיהם וחובותיהם ההדדיים. בעוד שלזוגות נשואים יש מערכת חוקים מובנית המסדירה את יחסי הממון, המזונות, הירושה ומעמד הילדים, ידועים בציבור תלויים בפסיקות בתי המשפט ובחוקים ספציפיים המעניקים להם זכויות מסוימות, אך לא מקיפות, לרבות זכויות ידועה בציבור בפרידה.

בהיעדר הסדרה מלאה, ידועים בציבור עלולים להתקשות לממש את זכויותיהם ולהתמודד עם מצבים משפטיים מורכבים. למשל, בעת פרידה, חלוקת הרכוש המשותף והסדרי המשמורת על ילדים עשויים להיות מסובכים יותר ולהצריך הליכים משפטיים ממושכים. כמו כן, בני זוג ידועים בציבור אינם זכאים אוטומטית לשאירים במקרה של פטירת אחד מהם, והם עשויים להידרש להוכיח את מעמדם בכדי לממש זכויות אלו. מצב זה יוצר חוסר ודאות ועלול להקשות על בני הזוג בתכנון העתיד המשותף שלהם.

חיסרון נוסף נוגע למעמדם של ילדים שנולדו לבני זוג ידועים בציבור. בעוד שילדים לזוגות נשואים נחשבים אוטומטית לילדי שני ההורים, ילדים של ידועים בציבור עלולים להיתקל בקשיים בירוקרטיים ומשפטיים בכל הנוגע לרישום ההורות, זכויות משפטיות ומעמד אישי. הסדרת מעמד הילדים עשויה לחייב הליכים משפטיים נפרדים, בייחוד במקרים של פרידה בין ההורים. מצב זה עלול להשפיע לרעה על מצב הנפשי והכלכלי של הילדים ולהציב בפניהם אתגרים קצת שונים.

 

האם זוגות חד מיניים נחשבים לידועים בציבור?

כידוע אוכלוסיות של חד מיניים לא יכולים להתחתן בארץ ובכללי יש מספר מדינות בעולם שכן מכירות בנישואין מהסוג הזה. לכן, הפתרון המושלם לזוגות אלו הוא להיות מוכרים כידועים בציבור וכך ליהנות גם מזכויות וחובות בדומה לאנשים נשואים אך ללא מסגרת נישואין. בית המשפט נוטה להכיר בזכויות ידועים בציבור בקרב אוכלוסיית החד מיניים.

 

הסכם ממון בין ידועים בציבור

עריכת הסכם ממון בקרב זוגות שהם ידועים בציבור הוא צעד חכם שמאפשר להם לקבל וודאות משפטית בנוגע למערכת היחסים בניהם וכן לחלוקת הרכוש. בדומה לזוגות נשואים, הסכם ממון מעניק שקט נפשי בכל הנוגע לפן הפיננסי ובמידה ובני הזוג ייפרדו אז הם יקבעו את האופן בו חלוקת הרכוש תתרחש בתרחיש זה. הסכם ממון הוא בעל יתרונות רבים ומומלץ מאוד לא לוותר עליו במיוחד בקרב זוגות שרוצים להיות מוכרים כידועים בציבור. חשוב לא להסתמך על הסכמים שניתן להוריד באינטרנט ולהיעזר בעורך דין שמומחה בדיני משפחה ושיוכל לערוך לכם הסכם מדויק, מקיף שיהיה מתואם בדיוק לכם ושיוכל להעניק לכם את הביטחון המשפטי שאתם זקוקים לו.

 

החשיבות של עורך דין ידועים בציבור

משרדנו מעניק מגוון שירותים משפטיים לזוגות ידועים בציבור: החל מהכרה כידועים בציבור, ניהול של תיקים ידועים בציבור וכן ייצוג בבתי משפט מול סוגיות של ידועים בציבור כמו מזונות, הסכמי ממון, הזכות לרכוש ועוד.

על מנת להבטיח את מלוא הזכויות של זוגות ידועים בציבור חשוב להיעזר בעורך דין שממחה בידועים בציבור שיוכל לסייע לכם לנסח עבורכם הסכמים ומסמכים שיוכלו להבהיר מצבים משפטיים ושיוכלו להעניק לבני הזוג וודאות כלכלית ושקט נפשי. לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות