מה היא ההגדרה על פי חוק של המושג ידועים בציבור? איך החוק מתייחס לבני זוג בסיטואציות שונות ומה הזכויות שלהם? המומחים שלנו מסביר הכול במאמר הבא.

על פי החוק ידועים בציבור הם בני זוג אשר מקיימים יחד מסגרת משפחתית ללא נישואים. לאורך השנים החלו להתפתח המון סוגי מערכות יחסים בין זוגות שאינם יכולים להינשא על פי החוקים במדינת ישראל או לחילופין שאינם מעוניינים להתחתן. ההגדרה המדויקת של ידועים בציבור ניתנת כאשר "איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף" – הכרה חוקית בבני זוג שידועים בציבור תאפשר להם ליהנות ממגוון רחב של זכויות אשר גם זוגות נשואים נהנים וכן להיות מחויבים לחובות במסגרת חיי המשפחה שלכם כמו תשלום דמי מזונות ועוד.

מדוע אנשים בוחרים לחיות כידועים בציבור?

 

מהות יחסים של ידועים בציבור

המחוקק פסק כי חיי משפחה יהיו חייבים לכלול את היסוד האינטימי של אהבה, חיבה, נאמנות וכן את האלמנט הכלכלי. כמו כן, חיי אישות (יחסי מין) יהיו אינדיקציה לכך שאכן מתקיימים חיי משפחה אך יחד עם זאת הם לא תמיד תנאי שמספיק להוכיח את היחסים.

יש להדגיש כי לא כל זוג אשר מתגורר תחת קורת גג אחת או לחילופין מנהל מערכת יחסים ארוכה ייחשב לידוע בציבור. בכדי לקבל הכרה כידועים על פי חוק יש להוכיח את התנאים הבאים:

 

האם זוג צעיר הבוחן את יחסיו וגר ביחד יחשב כ"ידועים בציבור"?

מפסיקות דין אחרונות ניתן ללמוד כי בית המשפט נוטה לתת פרשנות מצומצמת למנוח ידועים בציבור כאשר מדובר על חברים, צעירים או זוגות שבוחנים את הצעדים המשותפים הראשונים שלהם בטרם החליטו למסדר את הקשר. קשר אינטימי ומגורים משותפים אינם מספיקים כדי להוכיח שהזוג ידועים בציבור. כמו כן, שותפים לדירה לא יחשבו כידועים בציבור מהסיבה הפשוטה שלא מדובר במערכת יחסים אינטימית וחיי משפה.

 

האם ילדיהם של ידועים בציבור נחשבים לממזרים?

אחד הטיעונים המוכרים מפי מתנגדי ידועים בציבור מבוסס על הטענה הרווחת שילדיהם של בני הזוג הידועים בציבור ייחשבו מחוץ לנישואים מה שהופך אותם על פי ההלכה לממזרים ובהתאם לכך לפסולי חיתון. אז בואו נבהיר משהו – הטיעון הזה הוא לא נכון. ילד ייחשב לממזר רק במידה והוא נולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה. לכן, במקרים בהם ילד נולד לידועים בציבור הוא לא ייחשב לממזר.

 

זכויות ידועים בציבור

 

האם זוגות חד מיניים נחשבים לידועים בציבור?

כידוע אוכלוסיות של חד מיניים לא יכולים להתחתן בארץ ובכללי יש מספר מדינות בעולם שכן מכירות בנישואין מהסוג הזה. לכן, הפתרון המושלם לזוגות אלו הוא להיות מוכרים כידועים בציבור וכך ליהנות גם מזכויות וחובות בדומה לאנשים נשואים אך ללא מסגרת נישואין. בית המשפט נוטה להכיר בזכויות ידועים בציבור בקרב אוכלוסיית החד מיניים.

הסכם ממון בין ידועים בציבור

עריכת הסכם ממון בקרב זוגות שהם ידועים בציבור הוא צעד חכם שמאפשר להם לקבל וודאות משפטית בנוגע למערכת היחסים בניהם וכן לחלוקת הרכוש. בדומה לזוגות נשואים, הסכם ממון מעניק שקט נפשי בכל הנוגע לפן הפיננסי ובמידה ובני הזוג ייפרדו אז הם יקבעו את האופן בו חלוקת הרכוש תתרחש בתרחיש זה. הסכם ממון הוא בעל יתרונות רבים ומומלץ מאוד לא לוותר עליו במיוחד בקרב זוגות שרוצים להיות מוכרים כידועים בציבור. חשוב לא להסתמך על הסכמים שניתן להוריד באינטרנט ולהיעזר בעורך דין שמומחה בדיני משפחה ושיוכל לערוך לכם הסכם מדויק, מקיף שיהיה מתואם בדיוק לכם ושיוכל להעניק לכם את הביטחון המשפטי שאתם זקוקים לו.

הכרה בידועים בציבור – חשיבות עורך דין

משרדנו מעניק מגוון שירותים משפטיים לזוגות ידועים בציבור: החל מהכרה כידועים בציבור, ניהול של תיקים ידועים בציבור וכן ייצוג בבתי משפט מול סוגיות של ידועים בציבור כמו מזונות, הסכמי ממון, הזכות לרכוש ועוד.

על מנת להבטיח את מלוא הזכויות של זוגות ידועים בציבור חשוב להיעזר בעורך דין שממחה בדיני עבודה שיוכל לסייע לכם לנסח עבורכם הסכמים ומסמכים שיוכלו להבהיר מצבים משפטיים ושיוכלו להעניק לבני הזוג וודאות כלכלית ושקט נפשי. לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.