עסקאות נדל"ן הינן תהליך בירוקרטי מורכב המצריך בקיאות בכל דיני המקרקעין והמיסוי. התהליך כולל התנהלות מול גופים ורשויות ממשלתיים וכן בנקים ובעלי מקצוע כגון מתווכי נדל"ן, יועצי משכנתאות, עורכי דין וכו'. לכן, על מנת לצלוח את העסקה ולהימנע מבזבוז כסף וזמן יקר חשוב להתייעץ עם עורך דין נדל"ן ומיסוי מקרקעין שילווה אתכם לאורך כל התהליך עד להשלמת העסקה. במאמר נסקור את הדברים שחובה לדעת לפני עסקת נדל"ן

נתחיל מהתחלה – מהו בכלל נדל"ן?

נדל"ן מייצג קיצר למושג נכסי דלא ניידי שמגיע אלינו מארמית, כלומר נכס מקרקעין אשר מקובע לצמיתות. ערכו של כל נכס נמדד על פי נתונים שונים כגון מיקום הנכס והשימוש בו: מגורים, מסחר ותעשייה, משרדים וכו'.

מהו מיסוי מקרקעין?

לכל עסקאות הנדל"ן יש את ההיבט מיסוי המקרקעין והן מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים: מס שבח, מס רכישה והיטל השבחה:

  1. מס שבח – את מס השבח מחשבים בעת מכירת הנכס והוא חל על ההון שנצבר מרגע קניית הנכס ועד למכירתו. ה"שבח" מתייחס להשבחה של הנכס שבאמצעותה הנכס נמכר בהפרש גבוה יותר מאשר נקנה ע"י בעלי הנכס הקודמים.
  2. מס רכישה – כשמו הוא, מס רכישה חל באופן חד פעמי על רכישה של נכס שהקונה שלו יהיה מוכרח לשלם. מדובר בכל סוגי הנכסים: בית פרטי, בניין, דירה, מגרש ועוד. את המס אתם מחשבים בעצמכם לאחר שרכשתם את הנכס ומשלמים אותו למנהל מס מקרקעין.
  3. היטל השבחה – היטל השבחה הוא למעשה מס שנוצר בעקבות פעולה של השבחת הנכס וכן על רקע החלטת וועדות מקומית לתכנון ובנייה. יש לשלם אותו לרשות המקומית והוא יתבצע רק כאשר תממשו את זכויות הבניה שאישרו לכם.

כפי שניתן להבין, הליך של מכירת נכס מקרקעין הוא ללא ספק תהליך מורכב שמוכרח להתבצע באופן חוקי. יש מספר חוקים אשר קובעים מתי העברת בעלות על נכס נחשבת למכירה ובהתאם יהיה צורך לשלם במס מקרקעין, או באילו נסיבות יש צורך לשלם מס השבחה על נכס או מס רכישה על נכס? ועוד סוגיות רבות ומגוונות. כדאי לדעת שביצוע עבירות בתום נדל"ן ומיסוי מקרקעין נכנס לקטגוריית עבירות פליליות. לכן, אנו ממליצים לכם בחום לא להגיע למצב בו מוגש נגדכם כתב אישום – אם אתם חושדים שאתם מעורבים באיזה שהיא עבירת מיסוי בתחום המקרקעין צרו קשר מיד עם עורך דין פלילי.

עבירות פליליות בתחום נדל״ן ומיסוי מקרקעין

כאמור בישראל נקבעו חוקים אשר מגדירים באילו סיטואציות יש לשלם מס שבח או מס רגישה ועדיין מדי שנה אנו נתקלים בעבירות רבות שנוגעות לתחום נדל"ן ומיסוי מקרקעין. בתהליכי בניית בית פרטי או שיפוץ בית קבלנים רבים עובדים בשחור וזאת לשם הוזלת עלויות מס ערך מוסף ללקוח ובכך הוא מבצע עבירת מע"מ. אדם שנתפס בגין עבירות אלו עלול למצוא את עצמו מואשם בעוון פלילי. קיצרנו לכם את הכתוב בחוק מיסוי מקרקעין:

כל העבירות שצוינו בסעיפים האמורים הן עבירות אשר המטרה היחידה שלהן היא להתחמק או להפחית שלא כצדק את תשלום לרשויות המס כפי שנקבע בעסקאות מקרקעין.

מה הוא העונש הצפוי על עבירות פליליות נדל"ן ומיסוי מקרקעין?

עבירות בתחום נדל"ן ומיסוי מקרקעין נחשבות לחמורות מאוד – הענישה המקסימלית יכולה להגיע עד שבע שנות מאסר בפועל לנאשמים אשר ניסו להתחמק ולהשתמט מתשלום מס מתוך כוונה מלאה. במידה ואתם חשודים בגין עבירות בתחום נדל"ן ומיסוי מקרקעין עליכם לפנות לעורך דין ויפה שעה אחת קודם בכדי שהוא יוכל לסייע לכם בדרך הטובה ביותר תוך חקירת המקרה וכן את הנסיבות שהובילו לאישומכם. סעיף 98 לחוק מיסוי מקרקעין מפרט על העבירות וכן על העונשים הכרוכים בכל עונש, סידרנו לכם את העונש לפי הסעיפים המצוינים למעלה בהתאמה:

 

ישנם אנשים שיעדיפו לבצע את העסקה בעצמם על מנות לחסוך את הזמן וכן את שכר הטרחה של עורך הדין "ולפשט" את ההליך. אותם אנשים לא יודעים שעו"ד מקרקעין מקצועי יכול לטפל עבורכם בכל הבירוקרטיה, המסמכים, המיסוי ולדאוג לשקט הנפשי שלכם.

לכן אם אתם מתכננים לבצע עסקת נדל"ן מומלץ לבצע את העסקה בליווי וסיוע של עורך דין מקצועי. עסקאות נדל"ן אינם דבר פשוט ויש הרבה הליכים משפטיים שיכולים לחשוף אתכם לעונשים וקנסות במידה ולא תהיו מודעים אליהם.

איך בוחרים עורך דין נדל"ן ומיסוי מקרקעין

לרובנו עסקאות נדלן אינן דבר שבשגרה ואף חלקנו זוכים להגיע למעמד רק פעם אחת בחיינו, לכן חשוב לדעת ולהכיר כל שלב בתהליך ולהתייעץ עם עו"ד נדל"ן ומיסוי מקרקעין שמכיר ומתמודד עם כל הפרוצדורות כדבר שבשגרה. חשוב לבחור בעו"ד מקצועי עם ניסיון מוכח שיוכל לעזור לכם בדברים החשובים כמו:

 

משרדנו מתמחה בדיני נדל"ן ומיסוי מקרקעין, נשמח לעמוד לשירותכם ולהציע לכם ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי עם פתרונות מתואמים אישית. לפרטים נוספים השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.