עבודה בשחור- מה צריך לדעת?

קבלתם הצעה לעבודה. על פניו היא נראתה אטרקטיבית למדי וכבר כמעט אמרתם "כן". אבל אחרי שחשבתם את עלות המס שנגזרת משווי העסקה, חשבתם לרגע על אופציה של עבודה בשחור? קבלת תשלום במזומן לא כנגד חשבונית והשתמטות ממס? חשבו שוב. עבודה בשחור נחשבת לעבירה על החוק ועשויה להגיע לקנסות כבדים ואפילו לאישום פלילי. תסבוכת עם החוק שיכולה להוביל לסגירת העסק שלכם. כך שההחלטה לעבוד בשחור היא הסתכנות שלא לצורך וחשוב שתדעו מול מה אתם עומדים במידה ושקלתם לבצע עבודה בשחור או בצעתם בעבר עבודה בשחור.

כיצד חוק המזומן משפיע על עבודה בשחור?

כסף שאינו מדווח לרשויות פוגע בכלכלת המדינה, כיוון שבאופן זה כשיש מי שמשלם ויש מי שמשתמט – המס אינו מתחלק שווה בשווה בין תושביה.
זו הסיבה שחוקק חוק המזומן המציב אוסף של מגבלות על השימוש במזומן על מנת שתהיה אפשרות לבצע מעקב אחר הכספים.
כאשר תשלום מתבצע במזומן הוא "מתחת לרדאר" של הרשויות הוא מקור כספי אנונימי. דהיינו: קשה מאוד למצוא מי המקור שלו ובין אילו ידיים הועבר הכסף.
הבעיה במצב זה היא שמלבד אי החלוקה השווה בנטל המס, כסף מזומן נקשר פעמים רבות להלבנת הון – שימוש במקור לגיטימי כביכול (כמו עסק קיים) להעברת כספים למטרות לא חוקיות דוגמת מימון סמים.
חוק המזומן מציב עובדות בשטח וקובע שבעסקאות מול עוסק מעל 11,000 שקלים אפשר לשלם במזומן רק כ-10% מהעסקה או 11,000 שקלים, הנמוך ביניהם וכן לא ניתן להשתמש יותר בצ'ק פתוח. המטרה של החוק היא שיותר עסקים ופרטיים ישתמשו באמצעים להעברת כספים שיש עליהם פיקוח, בקרה ומעקב כמו כרטיסי אשראי, צ'קים (בהם מצוין מחיר העסקה), אפליקציות והעברה בנקאית וכמובן להרתיע מפני עבודה בשחור.
מסתבר שבישראל כחמישית מהפעילות הכלכלית מבוצעת בשחור ועם חקיקת החוק נקבעו גם סנקציות בנוגע לעבודה בשחור ולצרכי אכיפת חוק המזומן.
לדוגמא: במידה וסכום ההפרה הוא עד 25,000 שקלים שיעור העיצום יהיה כ-15% מסכום ההפרה והיות ועבודה בשחור נחשבת לעבירה על החוק, יש לשלם קנסות כבדים ובמקרים שונים יתכן גם ריצוי מאסר בפועל.

מהו הליך גילוי מרצון וכיצד רלבנטי לעבודה בשחור?

בעבר רשות המיסים אפשרה לבצע הליך גילוי מרצון שבמסגרתו היא התחייבה שלא לנקוט צעדים משפטיים נגד מי שיענה על הקריטריונים ובקשתו תתקבל.
במסגרת הליך זה מי שביצע בתום לב עבירה על החוק ולא הצהיר על מס בסכום שנקבע יכול היה להגיש בקשה חד פעמית, לשלם את החובות שלו עם ריבית למס הכנסה ולהינצל מאישום.
עם זאת, ההליך שהוצע בזמנו במתכונת גם מסלול מקוצר ואפילו מסלול אנונימי בתנאים שונים אינו תקף נכון לכתיבת שורות אלה, אך המדינה ביחד עם רשות המיסים שוקלת על החזרתו במתכונת שטרם גובשה.

מה עושים במידה ונחשדתם בעבודה בשחור?

היות ועבודה בשחור נחשבת לעבירה על החוק ועשויה לגרור קנסות כבדים ואף ריצוי מאסר בפועל, חשוב מאוד להקפיד על דיווח ההכנסות והוצאות בצורה כנה ואמיתית ולהימנע מהפקת חשבוניות וקבלות פיקטיביות.
במידה ונחשדתם בעבודה בשחור, יש לפנות לעו"ד מיסים על מנת לקבל עזרה בליווי משפטי וייעוץ מקצועי כיצד להתמודד עם רשות המיסים ועם החשד שיש נגדכם. עו"ד מיומן, מנוסה ומומלץ לענייני מיסים יוכל לסייע לכם לצלוח את התהליך ואולי אף להיחלץ מסיטואציה בעייתית ומורכבת שעשויה לגרום לסגירת העסק שלכם, פשיטת רגל והריסת המוניטין.
חפשו עו"ד מומלץ בתחום שבקיא בנהלים, בקשר עם הרשויות וידע כיצד לגבש אסטרטגיה משפטית נכונה בכל הנוגע לתיק שלכם.

לשיתוף המאמר: