עבירות הימורים

עוד משחר העיתים בני אדם תמיד חיפשו ריגושים, הצלחה מיידית ו"כסף קל" לכן אין זה מפתיע שהימורים היא בין ההתמכרויות השכיחות ביותר אחרי אלכוהול וסקס.

יחד עם זאת, קיימים מספר "ריגושים" שעלולים לעלות לכם ביוקר ואף להוות עבירה פלילית והעונשים יכולים להגיע לקנסות גבוהים ואף מאסר בפועל.

במאמר זה נבחן מה הם עבירות הימורים, באילו מקרים מותר להמר, ואיך החוק בישראל מתייחס להימורים.

משחקי מזל, הגרלות, ניחושים וקלפים קיימים מאות שנים, משתתפים בהם אנשים ממגוון סוגי האוכלוסייה והגילאים על פני כדור הארץ, עם זאת חשוב לציין כי נדרשת קבלת אישור/רישיון על מנת שמשחקים אלו יחשבו חוקיים באותה מדינה.

בכל רגע במהלך היום אנחנו יכולים לגשת לדוכן פיס או טוטו, לגרד כרטיס, או למלא טופס בתקווה שנרוויח כמה שקלים ולצאת מרוצים או מבואסים.

אך אם נקיים הגרלה עם פרס כספי לזוכה, או משחק קלפים רב משתתפים או נאסוף ניחושי הימורים על תוצאות מרוץ סוסים, אתם מסתכנים באישום של עבירה פלילית – עבירת הימורים.

מה היא הגדרת משחקי הימורים?

לפני שאנו ניגשים לחוקים ותקנות, חשוב שנבין תחילה מהי ההגדרה למשחקי הימורים והגרלות:

  • הימור– כל סידור או הסכם המזכה בטובות הנאה או כסף שמתבסס על ניחוש בלבד, לדוגמה משחקי ספורט, או הגרלות הנתלות בתוצאותיו של אירוע מסוים.
  • הגרלה- כל סידור או הסכם המזכה בטובות הנאה או בכסף באמצעות העלאת גורלות וניחושים במשחקים שונים אשר אינם מתבססים על יכולת אלא נתמכים רק מזל.
  • משחק אסור– שיתוף פעולה בכל סוגי המשחקים שמתבססים על ניחושים ומזל ולא מצריכים שום סוג של יכולת על מנת לזכות בכסף וטובות הנאה.
  • מרחב משחקים אסור – מקום משחקים אסורים, מקום מוכרז לקיום משחקים אסורים ולהתכנסות ,אין זה משנה אם המקום נפתח להתכנסות אנשים רנדומליים או מוזמנים ספציפיים. בין אם זה נעשה בחנות שפועלת באופן חוקי או בדירת מגורים.

החרמת מכשירי עבירה

משטרת ישראל יכולה להחרים מחשבים, כרטיסים, כלי עבודה או כל דבר אחר המקיים ייסוד סביר של חשד כי נעשה בהם שימוש למשחקים אסורים אשר עוברים על אחד או יותר מסעיפי עבירות הימורים.

כיצד נבדיל בין משחק אסור למשחק מותר?

למעשה הגדרת משחקים אסורים בנויה משני חלקים: פרס כספי ומזל.

עורכי דין המתמחים בתחום עבירות הימורים מבארים כי במדינת ישראל החוק קובע כי משחק אסור הינו משחק שיכול לזכות את המשתתף בכסף או טובות הנאה או בהטבה השווה לכסף, כלומר בהגדרה כללית ורחבה מאד של משחקים שעלולים להיות אסורים.

עם זאת החוק הוסיף הגדרה למשחק אסור והיא משחק אשר תלוי רק בגורל, ולא מתבסס על הבנה ויכולת, זאת אומרת גורם הניצחון הינו מזל ולא יכולותיו של המשתתף.

אם נעצרתם בחשד שהשתתפתם במשחקי הימורים לא חוקיים או שאתם ארגנתם משחקי הימורים לא חוקיים מאד חשוב לפנות להתייעצות עורך דין המתמחה בתחום ובקיא בלשון בחוק.

מה הענישה בגין עבירות הימורים

מדינת ישראל והגופים המייצגים אותה (משטרת ישראל ומערכת המשפט) רואים בחומרה השתתפות במשחקי הימורים, מסיבה זאת מהמרים לא חוקיים צפויים לקבל קנס כספי כבד מאד, מארגני המשחקי ההימורים  (פעמים רבות מדובר בראשי ארגון פשע) עתידים להיענש אף הם ברנס או מאסר. המחיר הכבד אותו נדרש לשלם מי שמהמר באופן לא חוקי יכול להוביל לקשיים כלכליים קשים, מדובר בהוצאות גבוהות אשר רבים לא עומדים בהן. כל עיכוב בתשלום הקנס למדינה עתיד להוביל לצבירת ריביות ולהגיע לידי עיקולים.

גזר דין אותו אתם צפויים לקבל בגין עבירות הימורים עפ"י חוק העונשין:

במדינת ישראל החוק קבע כי "המארגן או עורך משחק אסור, הגרלה או הימור דינו מאסר, שלוש שנים או לחילופין קנס כספי שיכול להגיע עד 452,000 ₪."

החוק מחמיר גם עם מי שמשתתף במשחק הימורים וקבע כי "המשחק משחק אסור דינו מאסר שנה אחת או קנס כספי עד 58,400 ₪.

מערכת המשפט והחוק בישראל הגדירה כמה מושגים שונים הקשורים לביצוע עבירות הימורים, הם כוללים בתוכם את תהליך ההפקה הארגון וההשתתפות במשחקי הימורים ומזל, ואף מכלילים באחריות את בעלי הנכס שבתוכו התבצעו המפגשים.

  • הגרלות והימורים- הפקה ארגון או השתתפות בהגרלות והימורים מכל הסוגים. הענישה המרבית היא עד שלוש שנות מאסר, או לחילופין קנס כספי בהתאם לחומרת המקרה.
  • השתתפות במשחקים אסורים- בסעיף זה החוק מגדיר כי השתתפות באירועים בהם נערכים משחקים אסורים מידת העונש תהיה עד שנת מאסר או לחילופין קנס כספי .
  • תפעול מרחב למשחקים אסורים- החוק מגדיר בסעיף זה כי ניהול ואחזקת מקום על מנת להפעיל משחקים אסורים עלול להוביל לעונש של עד שלוש שנים.

באילו מקרים משחקי הימורים אינם נחשבים לעבירה פלילית :

ישנם מקרים יוצאי דופן בהם הימורים אינם נחשבים לעבירה פלילית ומותר לקחת בהם חלק פעיל, זאת רק אם המשחק עומד בשלושה תנאים:

  1. מפגש ההימורים נערך ע"י קבוצת אנשים סגורה- לדוגמה קבוצת חברים שנאספת כדי לשחק פוקר / קלפים .
  2. מטרת המשחק היא הנאה ושעשוע ואינה נועדה להרוויח כספים.
  3. ההימורים נערכים במקום שאינו משמש להימורים או משחקים אסורים – בית, בית קפה וכדומה.

חשיבות נוכחותו של עורך דין במקרי עבירות הימורים

בשנים האחרונות חלה החמרה באכיפת החוק בנוגע להימורים לא חוקיים, כמו כן חלה החמרה בענישה, מהמרים רבים נאסרים לשנים רבות, משלמים קנסות כבדים, ומתמודדים מול מערכת המשפט לבד דבר שיכול להוביל לאיבוד כספים רבים  ע"י התנהלות לא נכונה מול גורמי המשפט הרלוונטיים.

חוק העונשים קובע מפורשות: כל התקשרות עם משחקי הימורים לא חוקיים מכל סוג תוביל אתם למאסר ממושך, ולכן במידה והוגשה נגדכם תלונה מסוג זה עליכם בראש ובראשונה לפנות אל עורך דין פלילי המתמחה בתחום, אשר שיוכל לבחון את העבירה בגינה אתם חשודים, יעניק לכם ייעוץ מכוון ותומך, ויסייע לכם לזכות בהקלה בעונש הצפוי, או לחילופין המרתו בקנס כספי במקום מאסר בפועל.

אז מה עושים את נתפסתי בגין עבירות הימורים?

במקרה בו נעצרתם וקיבלתם כתב אישום בגין עבירות הימורים פעולתכם הראשונה במקרה כזה היא לפנות לעורך דין המתמחה ובקיא בתחום הימורים פליליים. כך תקבלו הזדמנות להיות מיוצגים בצורה המיטיבה ביותר ותוכלו לקבל הכוונה משפטית חשובה אשר תסייע לכם להגיע לתום ההליך בצורה הטובה ביותר, ללא רישום פלילי.

חשוב להיות מודעים!

עורכי דין המתמחים בפליליים מסבירים:

מהמרים רבים בעת מעצרם מתנהגים בצורה שעלולה להוביל להרשעתם בבית המשפט מפאת חוסר ידע במערכת המשפט וחוקיה.

חשוב לדעת איך עליכם לנהוג ומה מותר לומר במקרה ונעצרתם בחשד למשחקי הימורים לא חוקיים על מנת שלא להרע את מצבכם.

עורך דין פלילי – הימור בטוח!

משרדינו מתמחים במתן ייעוץ וייצוג מקצועיים בתחום עבירות הימורים, אם נעצרתם בגין עבירות אלו אל תשתהו, פנו אלינו עוד היום ותוכלו לקבל ייעוץ מקצועי ותומך בחקירות המשטרתיות דבר  אשר יסייע לכם להגיע אל חפותכם, תוך מתן פתרונות יצירתיים ומותאמים לכם אישית.

לפרטים נוספים השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות