מהם השלבים שתצטרכו לעשות לאחר קבלת כתב אישום

כתב אישום מוגש לאחר פתיחת ההליך הפלילי נגדכם שמתחיל בהגשת תלונה, לאחריה זימון לחקירת משטרה והעברת התיק לתביעה המשטרתית או לפרקליטות. רצוי לפנות לעורך דין כבר בשלב הראשון של הגשת התלונה נגדכם שבו נודע לכם על כך וקיבלתם זימון לחקירה פלילית. אולם גם אם עשיתם הכל לבד ופניתם לאחר מכן אל תייצגו את עצמכם לבד. זה לא נובע רק מהעובדה שעורך דין מקושר שמכיר את המערכת יודע להניע את ההליכים לטובתכם עד ביטולם במקרה האפשר, אלא גם מכיוון שמשטרה שיודעת שיש לחשוד או לנאשם ייצוג איכותי נאות של עורך דין נמנעת מנקיטת צעדים שמזיקים לכם יותר. במקרה הזה היא גם מוכנה יותר ללכת לקראתכם כדי לא לבזבז את הזמן בבית המשפט על הליכי סרק שעורך דין יוכל להדוף בקלות.

מהו כתב אישום ומהו כולל?

כתב אישום הוא מסמך שמוגש לבית המשפט נגדכם והוא כולל את פירוט בגין העבירה הפלילית שאתם נאשמים בה, את כל פרטי המקרה והעדים שמעידים נגדכם. כתב האישום מוגש לאחר שחקירת משטרה נגדכם העלתה שיש ראיות לביצוע עבירה מצדכם והתיק יועבר לתביעה המשטרתית או לפרקליטות עם המלצה. שם יחליטו על סמך חומר הראיות וחומרת המקרה האם להגיש נגדכם כתב אישום או לנקוט הליך אחר כמו סגירת התיק הפלילי, השלמת חקירה או סגירת עסקת טיעון כלשהי אתכם.

מי מנהל את התיק והאם אפשר לבטל כתב אישום?

אם יש לכם עורך דין שמייצג אתכם הוא ינהל את ההליכים בשמכם ואת המשא ומתן עם מגישי כתב האישום. כתב אישום אפשר לבטל במקרים שבהם לא בוצע לכם שימוע לפני הגשת כתב האישום, או שנפלו פגמים בקבלת ההחלטה, אם יש בעיות נספות שמאפשרות עיכוב ההליכים נגדכם. זה גם יכול להיות בגלל ביטול בגלל הגנה מן הצדק משום שלא אתם ביצעתם את העבירה, או משום שהגעתם לעסקת טיעון שכוללת הפסקת ההליכים נגדכם בתמורה למה שאתם כן מוכנים להודות בו בדרגת חומרה פחותה יותר.

לאחר הגשת כתב האישום

כתב אישום צריך להיות מוגש מהר ככל האפשר כדי למנוע עינוי דין אבל לא תמיד זה מתאפשר בגלל השלמות בחקירה שנדרשות מצד המשטרה. לאחר החלטת תובע בתיק שלכם על הגשת כתב אישום יוחלט גם אם לבקש את מעצרכם עד תום ההליכים או לא. כאן חובה להתייעץ עם עורך דין פלילי אם טרם קיבלתם ייצוג הולם עד כה משום שזה בדיוק ההבדל בין ניהול משפט כעציר משולל זכויות רבות לבין אדם חופשי שיכול לנהל את חייו בינתיים כרגיל או לפחות במעצר בית במקרים מסוימים. ייצוג איכותי גם יכול להתדיין עם התביעה על הפחתת חומרת סעיפי האישום כדי שהענישה לא תחמיר אתכם.

המשפט עצמו

לאחר מכן מתחיל המשפט שבו בדיון הראשון עליכם להשיב אם אתם מודים, מודים חלקית או כופרים בכתב האישום ולפי זה יתנהל משפט עם דיוני ראיות כדי לברר את אשמתכם. מכאן הכל נתון בידי התביעה וההגנה להבאת ראיות ועדים על מנת להפריך או להוכיח את אשמתכם עד מתן הכרעת הדין על ידי בית המשפט, לאחר שנשמעו כל העדים והובאו כל הראיות שתומכות או מפריכות את אשמתכם. בהכרעת הדין יוכרע אם אתם זכאים או אשמים ואז יחלו הטיעונים לעונש, גזר הדין שכולל את העונש והשלב שבו תוכלו לערער על הפסיקות. בכל השלבים האלה מייצג אתכם עורך דין לקבלת התוצאה המיטבית ומתוך היכרות עם כל דקויות החוק והאפשרויות שבהן ניתן לחלץ אתכם ולהקל בהכרעה.

לשיתוף המאמר:

נגישות