עבירות מע"מ

עבירות מע"מ יכולות להיות עבירות בסיסיות שאין מאחוריהן כל כוונת זדון ולעיתים הן עלולות להיות עבירות מהותיות שכל מטרתן היא התחמקות מתשלום מס על פי חוק. מה הן עבירות מע"מ? מה הסיכונים והענישה במקרים אלו?

מע"מ (מס ערך מקיף) הוא מס שמוטל על הצרכן הפרטי דרך מחזור של פעילות עסקית ללא קשר להפסדים או לרווחים. למעשה כל עסקת תשלום מחייבת בתשלום מס ערך עקיף בשיעור 17%. החוק מבדיל בין שני סוגי עבירות מע"מ – עבירות מע"מ טכניות ועבירות מע"מ מהותיות עליהם נפרט בהמשך. משרדנו מתמחה בייצוג נאשמים בגין עבירות אלו.

  • עבירות מע"מ טכניות – מדובר בעבירות מע"מ בסיסיות, שהנאשם פעל בניגוד להוראות של חוק המע"מ. ביניהם אפשר למנות עבירות טכניות כדלקמן: איחור בביצוע תשלום או הגשת דו"ח שנתי בזמן, טעויות לא הגיוניות בחישוב, אי רישום, סירוב למסירת מידע על פי דרישה, אי ניהול פנקסי חשבונות, אי הוצאת חשבוניות מס כנדרש, היעדר מס ערך עקיף בחשבונית ועוד.

אף על פי שמדובר בעבירות שנחשבות עם רמת חומרה נמוכה, חשוב להבין כי עדיין מדובר בעבירות עם רישום פלילי לכל דבר ובית המשפט רשאי לגזור גם עליהן עד שנת מאסר אחת על פי חוק. במהלך המשפט יש משמעות רבה לנסיבות ביצוע העבירה, לכוונת הנאשם ולאופן בו החשוד פועל לתקן את הטעויות שביצע. במקרים אלו בית המשפט יטה להקל את הענישה ויהיה רשאי לשלב קנסות בשילוב מאסר על התנאי, או לחילופין יטילו קנס מנהלי. אך במקרים שבהם בית המשפט יתרשם כי הנאשם לא מראה חרטה ולא מעוניין לתקן את דרכיו – יטיל עליו ענישה של שנת מאסר אחת בפועל.

  • עבירות מע"מ מהותיותעבירות אלו הן לרוב בעלות כוונה תחילה מהתחמקות תשלום מס ובכוונת הנאשם אף להרוויח כסף מביצוע עבירה זו. ניהול חשבונות כוזבים, השמדת מסמכים, הפקת חשבוניות פיקטיביות בזדון, הסתרה ושימוש בכל תחבולה שמטרתה להתחמק מתשלום מס – נכנסות לקטגוריה עבירות מע"מ מהותיות בהן הענישה חמורה מאוד ובית המשפט יהיה רשאי להטיל על הנאשם עונש עד חמש שנות מאסר בפועל ובנסיבות מחמירות גם עד שבע שנות מאסר בפועל.

פטור ממע"מ – מי פטור?

ישנם עסקים אשר פטורים מתשלום מע"מ. לדוגמה – עסקים ואנשי מקצוע מתחום היהלומים אך זה בתנאי שהעסקה התבצעה בין שני אנשים מהתחום (ולא עסקה שבוצעה מאדם מפרטי -לדוגמא רכישת טבעת נישואין). דוגמה נוספת, מיסים מעסקאות מתחום הנדל"ן אשר חלקן לא מצריכות תשלום מע"מ כמו השכרת מקרקעין והשכרת נדל"ן לתקופה שלא עולה על 25 שנה.

כמו כן, כידוע לרוב העיר הדרומית אילת המוכרת כאזור סחר חופשי ולכן עסקים המקומיים פטורים מתשלום ממס ערך עקיף מלבד פריטים בודדים כמו מכוניות שכן מחויבות במע"מ.

בנוסף, יש עסקאות בישראל שבעל העסק רשאי לקבל החזר מע"מ – כמו במקרים של חנויות בדיוטי פרי בנמל תעופה בן גוריון, מכירת פירות וירקות (כל עוד לא נעשו בהם פעולות עיבוד שכוללות אחסה, קירור, אריזה, ניקוי), מכירת כלי טיס, כלי שיט ועד.

המאבק המשפטי בין הנאשם ובין רשויות המס

מטרת גופי האכיפה השונים היא לוודא שכל אזרח בישראל עומד בחובות המס שלו כלפי החברה והמדינה. לכן, רשויות המס ינסו תחילה להוכיח כי העבירה בוצעה במדרג הגבוה ביותר. יחד עם זאת, מטרת הנאשם בגין עבירות אלו הוא להוכיח את ההפך ולנסות ולהוכיח שהעבירה לא בוצעה כלל או שבוצעה בתום לב ללא כוונת זדון. היכולת של הנאשם להציג את עצמו באור חיובי בעיני השופטים תהיה תלויה מאוד בעו"ד שיעניק לו ייצוג משפטי.

חשיבות ותפקידו של עו"ד מיסים במשפט

עו"ד מיסים הוא למעשה עו"ד פלילים שמתמחה בתחום עבירות המס. עורך דין מיסים מנוסה יחזיק בכל הידע המקצועי והניסיון הנדרש כדי לבנות הגנה עבור הנאשם שאותו מייצג. הוא ידאג לבדוק את נסיבות המקרה, תוך גיבוש מנגנוני הגנה, איתור פרצות בכתב האישום וזיהוי נסיבות מקלות. בסופו של דבר כל מטרתו תהיה להביא לידי מזעור הענישה שהוטלה על הנאשם ועל המקרים מסוימים גם לזיכוי מכל אשמה.

איך מתחילה חקירת מע"מ?

בשלב הראשון ייתכן שתתנהל נגדכם חקירה סמויה בלי שתהיו מודעים לקיומה של איזשהו חשד נגדכם. החוקרים של רשות המיסוי יאספו את כל הראיות שנדרשות לה כדי להגיש נגדכם כתב אישום. יש לציין כי בהתאם לשיקולים מסוימים, רשות המיסוי תוכל לאשר מעבר החקירה הסמויה לחקירה גלויה. בשלב הגלוי החוקרים יגיעו אליכם עם צו חיפוש משפטי ויחרימו לכם מסמכים, מחשבים וכן יוכלו לעכב אתכם לחקירה בין אם אתם המעורבים היחידים בעבירה או שיש גורמים נוספים שמעורבים בדבר.

מתי חשוב להזמין שירותים משפטיים

כדאי להיות תמיד עם היד על הדופק ולשים לב לנורות אזהרה, בכל מקרה בו אתם חוששים שיש חשד נגדכם שאתם מבצעים עבירות מס צרו קשר באופן מידי עם עו"ד פלילים. אם הגעתם לרגע הלא נעים בו חוקרים הגיעו אליכם לעבודה או לבית – משמעות הדבר שיש מספיק ראיות ומידע על פעילותכם הלא חוקית. חשוב לציין – כל דבר שתוציאו מהפה, כל פעולה יוכלו לשמש נגדכם בבית משפט. מדובר בסיטואציה קשה, לא נעימה וחוקרים עלולים לתת לכם את ההרגשה שאין לכם זכויות בסיסיות, לכן – חשיבות עו"ד שיעמוד לצדכם ברגעים אלו היא קריטית.

נחקרים בגין עבירות מס? צרו קשר עכשיו עם עו"ד פלילי!

להיחקר בגין עבירות מס זה ממש לא פיקניק. מדובר בחוויה לא נעימה בלשון מעטה שמערבת פחד, הלם ורגשות קשים שמלווים את המעמד שלכם. יחד עם כל זה, אתם תהיו מושפעים עקב מצבכם לכל הדברים שנאמרים על ידי החוקרים. במצבים אלו אתם לא מכירים את החוק לעומת אותם חוקרים שמגיעים עם כל הסמכות המשפטית, סיטואציה זו מסוכנת מאוד עבורכם כי היא עלולה להפיל אתכם במלכודות של החקירה. למרות הקושי הגדול, שמרו על קור רוח ובקשו ליצור קשר עם עורך דין. כך תוכלו לגבש אסטרטגיה נכונה שתוציא אתכם מהתסבוכת ותשאיר את הפרשה מאחוריכם.

אם אתם נמצאים כבר בתוך התהליך ייתכן שבלי כוונה פגעתם במצבכם, אך דעו שזה אף פעם לא מאוחר לקבל סיוע של עו"ד מומחה בדיני מיסים שיוכל להיכנס בכל שלב בחקירה שמתבצעת נגדכם ויידע למצות את המקסימום מהמצב הנתון. ככל שתקדימו לשכור שירותיו של עו"ד – הסיכויים שלכם ליהנות מהגנה ותוצאות שיטיבו עמכם יגדלו.

דעו את זכויותיכם – ייעוץ משפטי בכל שלב בחקירה

רשויות המס בישראל נלחמות בכל הכוח כדי למזער את היקף השוק שחור בארץ שנאמד בכמה עשרות מיליארדי שקלים בכל שנה ולכן היא נוקטת באמצעים מחמירים נגד כל עבירת מס בניהן עבירות מע"מ. גם במקרים אלה, יש לכם את הזכות המלאה לדרוש הגנה ולהביא את הצד שלכם בסיפור מול השופט. עורך דין פלילי הוא הגורם שיוכל להבטיח את מימוש זכויותיכם כחוק ויאפשר לכם ליהנות מייצוג משפטי הוגן שיוכל במקרים למזער את הענישה, להגיע להסכמי טיעון ואף לבטל את האשומים נגדכם.

לפרטים נוספים וקבלת פגישת ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות