עבירות צווארון לבן

אחד מהתחומים המורכבים של עו"ד פלילי הם עבירות צווארון לבן שהפכו בשנים האחרונות לתופעה נפוצה בכל דרגי הניהול. מה זאת העבירה הזו? מי הם האנשים שמצבעים עבירות אלו? מה המניעים והענישה?

מה היא עבירת צווארון לבן?

לרוב משתמשים במושג עבירות צווארון לבן כדי לתאר סוג מסוים של עבירות פליליות. בד"כ מדובר בעבירות שמבצעות ללא הפעלת אלימות או פגיעה בקורבנות והן נפרשות לתחומים שונים ומגוונים כמו: עבירות הונאה, עבירות מרמה, עבירות שוחד, הפרת אמונים, עבירות גניבה, עבירות מס, עבירות מחשב ועוד. עבירות מסוג זה באות לידי ביטוי בניצול לרעה של מעמד וסמכות – לדוגמה, רופא שנותן אשור רפואי כוזב או מנכ"ל שמטריד מינית עובדת יכולות להיחשב כעבירות צווארון לבן. ישנם מספר אלמנטים שמבדילים בין עבירות אלו לעבירות פליליות.

מה ההבדל בין עבירות פליליות לעבירות צווארון לבן?

 1. העבירה מבוצעת ללא פגיעה בקורבן וללא אלימות פיזית: הכלים שעומדים לרשותו של העבריין הם הסמכות והכוח שלו במקום העבודה או לחילופין, כלים טכנולוגיים שאינם נשק. מדובר בעבירות בעלת הגדרה רחבה אך המשותף לכולן שהן מבוצעות ללא שימוש באלימות פיזית.
 2. העבירה במסגרת תפקיד/מקצוע – עבירה זו תתבצע במסגרת עבודה שגרתית וכן היא צריכה להיעשות על ידי הכלים שעומדים לרשותו בעבודה.
 3. ניצול משאב נגיש – משאבים אלה יכולים להיות שליטה בנכס מסוים, בסמכויות, כוח פוליטי, ניהולי או עמדה בכירה.
 4. קשה לזהות נפגעים לעבירה – בשונה מהרבה עבירות פליליות בהן ברור מי הוא הקורבן הנפגע, בעבירות צווארון לבן מסוימות קשה לזהות נפגעים ספציפיים.
 5. הסתרת עבירה – עבירות צווארון לבן לרוב אפשר להסתיר בקלות במיוחד כאשר מבצע העבירה הוא ששולט באמצעי הדיווח בארגון.
 6. מעמד חברתי גבוה – ההגדרה קלאסית של עבירת צווארון לבן היא שמבצע העבירה הוא ממעמד חברתי גבוה. אולם יש להדגיש כי כיום גם עובד זוטר יכול לבצע עבירות צווארון לבן. לדוגמה, עובדת בביטוח לאומי שהואשמה בעבירת שוחד לגורם אחר תיכנס גם היא להגדרה של עבירת צווארון לבן.

מאפיינים נוספים לעבירות צווארון לבן

 • עבירות שדורשות תחכום רב – מדובר באחד המאפיינים המהותיים לעבירה זו. עבירות אלה דורשות ידע ותחום רב בשל אמצעי הסוואה חכמים, ידע במחשוב, שימוש בקודים ועוד מגוון יכולות שמצריכות חשיבה מתוחכמת כדי לבצע את העבירה ולא להשאיר עקבות.
 • מבצעי עבירה ברמה חברתית גבוהה – בניגוד לעבירות פליליות אחרות, עבירות צווארון לבן יכולות להיות מבוצעות על ידי הרואה חשבון שלכם, הבנקאי או כל אדם רציני עם חליפה מרשימה שיושב עם הלפטופ שלו בבית קפה. הכוונה היא שעבירות אלה מבוצעות על ידי אנשים משכילים, עם מקצועות נחשבים ובעמדות בכירות.
 • עבירות כלכליות – מבצע העבירה שמבצע עבירה כלכלית גורם לנזק כלכלי שמטיב עם מצבו הפיננסי אך מזיק לכספי הציבור והמדינה.
 • ידע רחב בתחומים בספציפיים – מבצע העבירה יהיה כאמור בעל רמות תחכום גבוהות וכן יחזיק בידע רב בתחום ביצוע העבירה.

מה הם המניעים של מבצעי העבירה?

אפשר לומר שיש כמה מניעים למבצעי עבירה זו שעיקרם הוא כסף:

 • חשש מפשיטת רגל או משבר כלכלי
 • הגדלת רווחים
 • הגדלת שליטה
 • רצון לשמור על רמת חיים גבוהה.
 • מצוקה כלכלית

סוגי עבירות צווארון לבן

המשותף לכל עבירות אלו זה שמדובר בפשעים פיננסיים וכלכליים ושמעורב בהם ניצול עמדה ציבורית לטובת אינטרסים אישיים על פני ציבוריים. להלן מספר עבירות נפוצות בתחום:

 1. מעילה בכספים
 2. מתן שוחד או נטילת שוחד
 3. זיוף מסמכים – לדוגמה עורך דין שמזייף מסמכים או רופא שמזייף מסמכים רפואיים.
 4. רישום כוזב במסמכי תאגיד.
 5. שימוש לרעה במחשבים
 6. מרמה והפרת אמונים
 7. קבלת דבר במרמה
 8. הלבנת הון
 9. עבירות מס

עבירות צווארון לבן – עונשים צפויים

עבירות צווארון לבן כוללות מספר סוגים של עבירות בתוכן ובית המשפט רשאי לגזור מגוון רחב של עונשים, חלקם חמורים.

 • קנס – שישולם על ידי העבריין למדינה על העבירות שגרמו לה נזק.
 • פיצויים – פיצויים אלה ישולמו לכל מי שנפגע מהעבירה.
 • מאסר – במקרים של עבירות מס חמורות ייתכן מאסר בפועל.
 • איסור לעסוק במקצוע – בית המשפט רשאי לשלול רישיונות של אנשי מקצוע לזמן מוגבל או לצמיתות שביצעו עבירות מס חמורות. לדוגמה שלילת רישיון של עו"ד לאחר שנתפס נותן שוחד.

העונש המוטל על הנאשם בגין עבירה זו ייקבע בהתאם למספר פרמטרים:

 1. עבר פלילי – בעת גזירת הדין של בית המשפט ייבחן גם עברו הפלילי של הנאשם. במידה ומדובר בעבירה ראשונה תהיה הקלה מסוימת בעונש לעומת אדם עם עבר פלילי עשיר – סביר שעונשו יהיה כבד יותר.
 2. מידת חומרת הנזק – סכום הכסף שהיה מעורב בעבירת המס ישפיע רבות על חומרת העונש. ככל שסכום הכסף יהיה גבוה וכן הרווח אישי של הנאשם – העונש יהיה בעל משקל כבד יותר.
 3. התעניינות הציבור – כאשר מדובר בעבירה שבוצעה על ידי דמות ציבורית מוכרת ובכירה, העונש יהיה כמובן כבד יותר בהשוואה לעונשים של אנשים שאינם מוכרים על ידי הציבור.

איזה טיעונים יכולים לעמוד לרשום הנאשם בגין עבירות צווארון לבן?

עורך דין של הנאשם יוכל להשמיע בפני בית המשפט טיעונים מסוימים שמטרתם היא להקל על עונשו ואף לזכות אותו מאשמה.

 • אפשר לטעון שהנאשם לא ביצע כלל את הפשע, במקרה זה תהיה חובת ההוכחה מוטלת על העו"ד כי אכן לא בוצעה עבירה.
 • טיעון נוסף שניתן להשמיע היא שעבירה בוצעה ללא כוונות זדון ובתום הלב, משמעות הדבר היא שהחשוד כלל לא ידע שביצע פעולה שנחשבת כעבירה על החוק.
 • במקרים שבהם הנאשם כן אשם אך מביע חרטה ומביע עניין להשתקם, בית המשפט רשאי להגיע להסכם פשרה או לפסוק עונש יחסית קל.
 • במקרים שבהם העבירה נעשתה במסגרת ארגון, אפשר יהיה לטעון כי הפעולה שבוצעה מקובלת ונעשית על ידי אנשים נוספים במקום ולכן א אפשר לראות בפעולה כעבירה.

איך לנהוג במקרה של חשד בעבירות אלו?

הדבר החשוב ביותר שניתן לעשות ברגע שיש חשד נגדכם בביצוע עבירות צווארון לבן הוא ליצור קשר עם עו"ד פלילים מנוסה שיוכל להדריך ולהכין אתכם לפני חקירה או במהלכה, כולל ליווי וייצוג משפטי שיוכלו למזער את הנזקים וכך את הענישה בגין אותן עבירות שביצעתם.

אם נעצרתם חשוב לא להיכנע לאיומים מפי החוקרים, עדיף לא להוציא מילה, לא להתגונן ולא לענות על שום שאלה (גם אם נשמעת תמימה) כיוון שכל דבר באותו רגע עשוי לשמש נגדכם במשפט. ממשו את זכויותיכם הבסיסית ובקשו ליצור קשר עם עו"ד.

פנו למשרד עורך דין צווארון לבן

אין ספק כי עבירות כמו צווארון לבן הן מורכבות מאוד מהסיבה שיש קושי לזהות מי שביצע בפועל את העבירה וכן את ההיקף שלה. בית המשפט עלול לפעול בחומרה נגד החשוד ביצע עבירות אלו וכמו כן עצם העובדה שהאדם נחשד בגין עבירה זו עלול לפגוע בהמשך במקצוע וביכולות הפרנסה שלו.

בכל מקרה בו אתם חשודים כמבצעי עבירות צווארון לבן ויש לכם חשש שאתם עומדים בפני חקירה חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי שמתמחה בדיני מיסים ושיוכל לסייע לכם לשפר את מצבכם המשפטי וכן להשפיע באופן ניכר על הדין הסופי. משרדנו מתמחה בעבירות מס ובעל הישגים רבים והצלחות בתחום. לפרטים נוספים השאירו פרטים וניצור אתכם קשר.

 

לשיתוף המאמר:

נגישות