צוואות וירושות – כל מה שרציתם לדעת

אין ספק שיש תחום אחד שלא יפסח על אף אחד מאיתנו וכן הוא גם  יהיה משותף לכולנו בסופו של דבר – ענייני צוואות וירושות. אם לדוגמא ניתן להתחמק ולהימנע מביצוע עבירת תעבורה או עבירה פלילית  – כאשר מדובר על דיני צוואות או ירושות אף אחד מאיתנו לא יצליח להתחמק או להימנע מזה. מה היא צוואה? מה היא חשובה? מה הדברים שהכי חשוב לדעת בנושא זה? המומחים שלנו מסבירים.

מהי צוואה?

אפשר לשים לב כי המילה צוואה מגיעה מלשון "ציווי" מה שמעיד על כך שצוואה היא למעשה מסמך משפטי אשר נכתב על ידי אדם שמפרט את חלוקת הרכוש שלו לאחר פטירתו. על פי חוק הירושה בישראל, במידה והצוואה נכתבה כדין אז צריך לכבד את הרצון של האדם המנוח מהסיבה הפשוטה שעליה לשקף את רצונו. יש מספר דרכים אפשריות לכתוב צוואה – היא יכולה להיכתב בכתב ליד, להיאמר בפני עדים, רשות מוסמכת ועוד.

דרכים להעברת צוואות

  • כתב יד – מדובר באחת הצוואות השכיחות והמוכרות ביותר, אך למרות שרוב האנשים בוחרים לצוות בדרך זו רגע לפני עזיבתם – מדובר באחת הצוואות שגורמות למחלוקות רבות סביב היורשים.. על פי החוק צוואות אשר נכתבו בכתב יד יהיו מחויבות להיכתב על ידי האדם המצווה בחייו, להיחתם על ידיו עם תאריך של המנוח. החסרונות הבולטים בכתיבת צוואות בכתב יד היא שלא ניתן לדעת אם האדם שכתב אותה היה צלול? האם הופעל עליו לחץ? מי נכח איתו בחדש? ועוד המון סימני שאלה שנותרים.
  • צוואה בפני עדים – צוואה זו יכולה להיערך באמצעות שני עדים. הצוואה נכתבת בכתב יד וכוללת תאריך וחתימה של המנוח ושני העדים אשר משמשים כראיה שהצוואה נערכה כדין. יש דמיון רב בין צוואה בפני עדים וצוואה בכתב יד והדין לגבי צוואה זו באה לידי ביטוי בסעיף 20 לחוק הירושה.
  • צוואה בפנים רשות – סעיף 22 לחוק הירושה מסדיר את הדין לגבי צוואה לפני רשות. צוואה זו נערכת בהקראה או על ידי הפקה של צוואה כתובה בפני בית משפט או בית דין דתי, או רשם הירושה. עם סיום ההקראה של הצוואה המותב יאשר על ידי חתימה על מנת לאמת שהצוואה נערכה כדין.
  • צוואה בעל פה – צוואה שנקראת גם "שכיב מרע" והמורכבת והבעייתית ביותר. מדובר בצוואה שניתנת בעל פה. כעיקרון צוואה זו תהיה תקפה במקרים מיוחדים כמו במצב שאדם גוסס והוא הולך למות בקרוב. צוואה מסוג זה צריכה להימסר בפני 2 עדים והם צריכים לערוך זיכרון דברים. כמו כן, בסיום הקראת הירושה על העדים לפנות לרשם ירושה ולהפקיד אצלו בהקדם את זיכרון הדברים שהועבר אליהם. שימו לב – במקרים בהם האדם המצווה לא נפטר לאחר חודש ממסירת הצוואה בעל פה היא תתבטל. מדובר בצוואה מורכבת שעלולה לעלות מחלוקות רבות שהרי קל מאוד לטשטש/לשנות את מה האדם שציווה אמר.

 

מה הדין כאשר יש פגם בצוואה?

צוואות וירושות רבות לא נערכות על פי הדין ולכן פעמים רבות הן יכולות להיות להתגלות כמאוד עמומות ולפעמים אף לסתור את עצמן. גם במקרים אלו המחוקק דאג לקבוע כי בית המשפט יהיה רשאי לאשר צוואה גם כאשר נמצאו בה פגמים אך זה יהיה כפוף בתנאי שהצוואה נכתבה כדין ובית המשפט לא מטיל ספק בכך. כאמור לעיל חוק הצוואה קובע מספר מרכיבים שחייבים להתקיים בכל סוג של צוואה – בלעדיהם לא יהיה ניתן לאשר צוואה בשום מקרה. לדוגמה: צוואה בכתב יד שנכתבה בדיוק בהתאם לחוק אך נמצא בה קושי או איזה שהיא עמימות בית המשפט יאשר אותה במידה ואין לו ספק שהיא נכתבה כדין. אותו דבר לגבי צוואה בפני עדים – כל עוד היו בה שני עדים והצוואה כוללת תאריך וחתימה שלהם ושל המצווה גם במקרה זה בית המשפט יהיה רשאי לאשר אותה גם במקרים שיימצא בהם פגם.

 

איך ממשים צוואה?

בכדי לממש צוואה צריך להגיש את הצוואה לרשם לענייני ירושה. אגף רשם הירושה הוא גוף בתוך משרד המשפטים. לאחר שרשם הירושה קיבל את הצוואה לידיו, יש להמתין תקופת ביניים בה הצוואה תפורסם בכלי תקשורת. בתקופה זו צריך להמתין ולוודא שאיש לא הגיש התנגדות לקיומה של הצוואה. במקרה בו כן הוגשה התנגדות אז רשם הירושה יצטרך להעביר את הדיון בהתנגדות לבית המשפט שידון בה. במידה ובית המשפט ידחה את ההתנגדות לצוואה אז יוחזר הדיון לרשם הירושה וייתן לו צו קיום צוואה. במקרים בהם לא הוגשה התנגדות אז רשם הירושה יוסיף צו קיום צוואה שמאפשר לממש אותה.

מהי ירושה?

כעת נעבור לצעד השני של המטבע של צוואות וירושות וזוהי ירושה בהיעדר צוואה. סעיף 1 לחוק הירושה קובע כי ברגע שאדם מת, עזבונו עובר ליורשיו. היורשים יכולים להיקבע בשני דרכים עיקריות: על ידי צוואה, או במקרים בהם אין צוואה אז בהתאם לחוק הירושה.

בהיעדר צוואה על פי החוק היורשים יהיו בן או בת הזוג של האדם שנפטר וילדיו. כלומר, האישה/הבעל יקבלו חצי מעיזבונו והילדים את החצי השני. במידה ואין לו בן/בת זוג אז חוק הירושה פוסק כי העזיבון יועבר להורים של המנוח. במקרים בהם גם אין למנוח הורים חיים אז הירושה תעבור ישירות למדינה.

איך מממשים ירושה?

מימוש ירושה דומה מאוד לתהליך של מימוש צוואה. ראשית יש לפנות לרשם הירושה על מנת לקבל צו ירושה, גם כאן יש צורך להמתין תקופת ביניים עם פרסום בכלי התקשורת שהוגשה בקשה לקבל צו ירושה. במהלך תקופת הביניים יהיה ניתן להגיש התנגדות למתן צו ירושה. במקרים בהם מדובר בירושה על פי חוק אפשר לטעון טענות שונות כמו – יש צד שלישי שזכאי לקבל גם זכויות מהירושה או חובות של המנוח ועוד. גם במקרה של ירושה רק לאחר שמתקבל צו ירושה יהיה אפשר לממש אותה זה יהיה לאחר הוכחה כי אכן האדם נפטר (על ידי צירוף תעודת פטירה של המנוח)

האם כדאי לכתוב צוואות וירושות?

שזה מגיע לכתיבת צוואות וירושות התשובה היא חד משמעית כן. מומלץ לדאוג מבעוד מועד לצוואה שכתובה על פי חוק וזאת כדי למנוע מחלוקות עתידיות במשפחה. לצורך כך תצטרכו לקבל סיוע של עורך דין שמתמחה בדיני משפחה שיעזור לכם לנסח צוואה תוך התחשבות במגוון גורמים והקפדה על הפרטים הקטנים על מנת למנוע אי הבנות ומחלוקות אפשריות בהמשך.

צריכים לכתוב צוואה? רוצים לערער על צוואות וירושות? אתם צריכים עורך דין משפחה! נשמח לעזור לכם. משרדנו מתמחה בכל הנוגע לדיני משפחה ותוכלו ליהנות משירות מקצועי מטעם מיטב עורכי הדין בישראל. אנו מקפידים להעניק לכל לקוח שירות מקצועי, עם פתרונות מתואמים אישית ויחס אדיב לאורך כל התהליך.

לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות