תושבים חוזרים

תושבים חוזרים הם למעשה אזרחים ישראליים שהתגוררו בעבר בישראל ומסיבות כאלה ואחרות החליטו לשהות במשך תקופה ממושכת בחו"ל וכעת הם מעוניינים לחזור לארץ. כדאי לדעת שמדינת ישראל הגדירה לעצמה מטרה לגרום לאותם אזרחים ישראלים אשר גרים בחו"ל לחזור לארץ וזו אחת הסיבות שהיא מעניקה להם מגוון הטבות מס וזכויות.

אחוז קטן מתוך התושבים החוזרים לישראל  מודעים ומכירים את הזכויות אשר מגיעות להם בחוק, מדובר בלא מעט זכויות והטבות אשר יוכלו לסייע לכול תושב לחזור וליהנות מנחיתה קלה בארץ. אחרי הכול, כולנו יכולים לתאר לעצמנו כמה החזרה לישראל יכולה להיות לא פשוטה בכלל – אך אחרי שתקראו את המאמר הבא, אין לנו ספק שתחזרו לישראל עם חיוך רחב ותתחילו את חייכם בקלות.

מי הם תושבים חוזרים?

על פי תקנות משרד העלייה והקליטה, כל ישראלי אשר עוזב את המדינה (לא משנה מה הסיבה) יוכל לחזור לישראל בכל שלב ולבקש מעמד של תושב חוזר שכולל בתוכו מגוון רחב של הטבות וזכויות מקלות. תושב חוזר הוא כל אזרח ישראלי מעל גיל 17, אשר היה תושב ישראל בעבר ושהה לפחות שנתיים בחו"ל – יחד עם זאת יש להדגיש כי יש מגוון קריטריונים ומגבלות שהתושב החוזר צריך לעמוד בהם על מנת להיות זכאי לקבל מעמד זה.

מי עוד נחשב להיות תושב חוזר?

 • לאדם בעל אזרחות ישראלית תקפה.
 • אדם שהתגורר בחו"ל לפחות שנתיים.
 • מי שהתגורר בחו"ל במשך 10 שנים רצוף ורוצה לחזור לגור בישראל יוגדר כתושב חוזר ותיק ויקבל סל הטבות וזכויות מוגדל ודומה לעולה חדש.
 • אדם שלא קיבל בעבר סיוע של תושב חוזר.
 • במהלך שהותו בחו"ל לא ביקר יותר מ4 חודשים רצוף בישראל.

בכדי לקבל את מעמד תושב חוזר יש צורך להתעסק בבירוקרטיה רבה מול משרד העלייה והקליטה שפעמים רבות עמוס בעבודה ולכן יש עיכובים רבים ולעיתים אף בקשות עלולות ליפול בין הכיסאות. לכן, בכדי שיוכלו להתייחס ברצינות לבקשתכם אנו ממליצים בחום לפנות לעורך דין מיסים שיוכל להעניק לכם ייעוץ והדרכה מקצועית בכל הנושא של תושבים חוזרים. באמצעות ליווי וייעוץ מקצועי תוכלו להבין בדיוק כיצד עליכם לפעול מול משרד העלייה והקליטה, מה הקריטריונים שעליכם לעמוד בהם וכמובן לוודא שבקשתכם עומדת בכל הדרישות של החוק. עם עו"ד מנוסה תוכלו להגיש בקשה שמנוסחת באופן מדויק ונכון בכדי לעלות את הסיכויים שלכם לקבל מעמד של תושבים חוזרים. אין ספק שמעמד זה יכול לספק לכם נחיתה קלה והתאקלמות נעימה בישראל, לכן, אל תתפשרו ואל תנסו להתמודד מול הרשויות השונות לבד עם סיכון לפספס הזדמנות כזו.

מה הם הטבות המס והזכויות אשר מוצעות לתושבים?

תושבים חוזרים זכאים לקבל מגוון רחב של הטבות וזכויות מישראל וזאת במטרה לגרום לאותם אנשים שהיגרו מישראל להשתקע ולא לעזוב את הישראל שוב. חשוב להדגיש בהזדמנות זו, שסל ההטבות מי שמוגדר כתושב חוזר שונה לחלוטין מזו של העולים החדשים ומעט מצומצם יותר, יחד עם זאת, עדיין מדובר בהטבות משמעותיות שיוכלו לסייע לכם להתחיל את החיים שלכם במדינה בקלות רבה יותר. הנה כמה מההטבות שמגיעות לתושבים חוזרים:

 1. פטור ממיסים למשך חמש שנים – תושבים חוזרים יהיו זכאים לפטור ממס לתקופה של חמש שנים על הכנסות מריבית, מקצבה, דמי שכירות, תמלוגים.
 2. פטור ממס על הכנסות מסוימות למשך חמש שנים כמו שכ"ד מדירה בחו"ל.
 3. תושבים חוזרים זכאים לקבל פטור ממס על רווחי הון ממכירת נכס מחוץ לארץ לתקופה של עשר שנים.
 4. פנסיה – שיעור המס בישראל לא יעלה על שיעור המס מהמדינה בה התושב עזב.

בנוסף, תושבים חוזרים יהיו זכאים לקבל גם הטבות בכל הנוגע לתשלומי מיסים וכן הטבות מכס על רכישה וייבוא ציוד מחו"ל לארץ. חשוב להדגיש, כי כל תושב חוזר חייב להירשם שוב בביטוח לאומי ועליו להסדיר את התשלומים על כל תקופת המגורים בחו"ל, גם במקרים האלו ניתן לקבל הטבות אך ביצוע התשלום הוא שלב הכרחי וחשוב כחלק מחזרתכם לישראל.

כמו כן, כדאי לדעת שבתור תושבים חוזרים עליכם להירשם שוב לאחת מקופות החולים הציבוריות. אתם לא חייבים לבחור באותה קופה שהייתם רשומים בה לפני שעזבתם את הארץ. כאמור יש לא מעט הטבות וזכויות שמגיעות לכם אך באותה עת, עליכם להיות מודעים גם לעובדה שיש המון דרישות וחובות שעליכם לעמוד בהם על מנת לקבל אותן. לכן, כדאי לפנות לעורך דין שמתמחה בדיני מיסים שיוכל להפוך לכם את כל התהליך לפשוט ונעים יותר, בלי בירוקרטיות, כאבי ראש ובעיות שעלולות לצוץ כתוצאה מחוסר היכרות עם הגורמים השונים.

>>> דברים שטוב לדעת:

 • מכולה של ריהוט וחפצי בית – חשוב לוודא שיש לכם הוכחה לניהול משק בית עצמאי על ידי הוכחת מקום מגורים בבעלותכם או על ידי חוזה שכירות תקף.
 • חשוב לוודא שהמכולה תגיע בתקופת הפטור (9 חודשים מיום החזרה לישראל).
 • כל מוצרי החשמל ניתן לייבא פריט אחד מכל סוג, חוץ ממקרים של מחשבים וטלוויזיות שתוכלו להביא 2 מכל אחד מהם למשפחה.
   

מה צריך לעשות כדי להסדיר תושבות?

לפני הגעה לישראל

 • 30 ימים לפני חזרתכם לישראל, יש למלא טופס הצהרה להכרה כתושב חוזר באתר של ביטוח לאומי. שימו לב שאת הטופס אתם צריכים למלא רק במקרים בהם אתם בטוחים שתרצו לגור בישראל באופן קבוע ולאחר הוכחה שאין לכם מרכז חיים נוסף בחו"ל.

אחרי הגעה לישראל

 • מילוי שאלון מקוון לקביעת תושבות והגשתו לביטוח לאומי. גם לשאלון עליכם להוסיף את כל המסמכים שמוכיחים שסיימתם לנהל את מרכז החיים שלכם בחו"ל.

טיפ מאיתנו – דאגו לעדכן את תעודות הזהות מראש במרשם האוכלוסין כך שתוכלו להגיע למשרדי הקליטה מוכנים ללא עיכובים ודחיית הליכים.

זכויות תושבים חוזרים וותיקים – מעל 10 שנים

אם חזרתם מחו"ל לאחר 10 שנים רצופות, כדאי לדעת שאתם נחשבים לתושב חוזר וותיק, דבר שמספק לכם אקסטרה זכויות והקלות משמעותיות בניהן פטור על מגוון הכנסות מחוץ לישראל, פטור מדיווח על נכסים,הקלות במיסוי מקרקעין ונדל"ן, קצבה, תמלוגים, ריבית ועוד. כמו כן, ביטוח לאומי נותנים את הזכות לתושבים חוזרים ותיקים להיות ב"שנת הסתגלות" והכוונה היא למעשה שאתם ממשיכים להיות מוגדרים כתושבי חוץ בשנה הראשונה ממועד החזרה לישראל. חשוב לדעת שאם אתם זקוקים לשנת הסתגלות, עליכם להודיע זאת למוסד לביטוח לאומי על ידי שליחת טופס ייחודי תוך שלושה חודשים מיום הגעתכם לישראל.

מתכננים לחזור לישראל? חשוב להתייעץ עם עורך דין מיסים

בטרם אתם אורזים את כל המזוודות וממהרים לחזור לישראל חשוב מאוד שתהיו מודעים לחובות ולדרישות שמצופות מכם כתושבים חוזרים. ייעוץ משפטי בשלב מוקדם יוכל לסייע לכם להבין האם עליכם לחזור עכשיו או להמתין תקופה מסוימת על מנת להיות זכאים לקבל את סל ההטבות והזכויות, כאמור מדובר בדבר משמעותי מאוד שיוכל לתרום רבות להתאקלמות נעימה ומהירה בארץ.

משרדנו מתמחה בדיני מיסים, אם אתם שוקלים לחזור לישראל לאחר שהות ממושכת בחו"ל – אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבוע פגישת ייעוץ לא התחייבות מצידכם. עורכי הדין שלנו יוכלו לסייע לכם להבין אילו צעדים עליכם לנקוט וכן להתנהל מול כל הרשויות והבירוקרטיות תוך הגדלת הסיכויים שלכם לזכות במעמד של תושבים חוזרים.

לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם ונציגנו ידאגו לחזור אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות