שימוע לפני פיטורים – הכוונה של עורך דין דיני עבודה

כל אדם עובד לפרנסתו וכך הוא יכול לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלו. אך מעבר לכך כל אדם מחפש תפקיד ומקום עבודה שמעבר לעניין השכר החודשי הוא ייהנה להגיע בכל יום למקום העבודה, ייהנה מהעשייה ומכל המעטפת המתרחשת בעסק. ישראלים רבים מוצאים את עצמם לאחר תקופת עבודה מסוימת עם תחושת שייכות לעסק והם מתייחסים למטלות היום יומיות ולהישגים כאילו מדובר בעסק פרטי שלהם. רוב ההנהלות של החברות מעריכות זאת מאד ולכן הן מגבירות בדרכים שונות את הנאמנות של העובדים על ידי קידום בתפקידים, בונוסים, שכר גבוה ועוד וכך לעובדים יש מוטיבציה גבוהה לאורך כל הדרך. כאשר הכול מתנהל על פי החוק, לעובד אין דאגות אך אם הדברים משתבשים בדרך הוא זקוק לעצה מקצועית של עורך דין דיני עבודה שיסייע לו להתמודד עם המצב שנוצר. 

אחד המצבים הלא נעימים במקומות העבודה הוא כאשר קוראים לעובד לשיחה עם המנהל שכוללת גם שימוע לפני פיטורים . יש הרבה מאד סיבות לרצון לפטר עובד מסוים, כמו צמצום במצבת העובדים לאור מצב כלכלי קשה בעסק, תפקוד לקוי של העובד, יחסים לא טובים בין העובד למנהל ועוד. בכל מקרה מטרת השימוע היא להבהיר את המצב הנוכחי, לעדכן את העובד שקו החשיבה הוא לפטר אותו ולאפשר לו במעמד זה להביע את עמדתו על ההשגות של המעביד. יש מקרים שבהם חוסר התפקוד של העובד נובע מבעיות אישיות מסוימות, קושי בריאותי או כל סיבה אחרת ויש מקרים שבהם העובד מצטער על דברים שהתרחשו והוא מבקש הזדמנות נוספת כדי לשפר את ההתנהלות שלו.

סיוע של עורך דין בעניין הפיטורין 

בעקבות שיחת השימוע יש מקרים שבהם המנהל מחליט לתת לעובד הזדמנות שנייה ולבחון את התפקוד שלו בחודש הקרוב או בתקופה ארוכה יותר ורק לאחר מכן תתקבל ההחלטה אם לפטר אותו או לא. יש גם מקרים אחרים שבהם המנהל יחליט לפטר את העובד לאלתר ולכן יהיה צורך בהתייעצות עם עורך דין. 

תחשיבי שכר לעובד שפוטר 

במציאות העכשווית יש מעבידים שחשבי השכר שלהם יבצעו את כל התחשיבים הנדרשים על פי הוראות החוק וכך העובד המפוטר יקבל את כל הזכויות המגיעות לו. לעומת זאת יש גם מקרים שבהם המעביד לא יבצע את התחשיבים באופן הראוי, כמו לדוגמה הוא לא ישלם עבור ימי הודעה מוקדמת, ימי הבראה ופדיון ימי חופש שיש לשלם עבורם בעת ביצוע גמר חשבון. לכן העובד יפנה אל עורך דין דיני עבודה כדי לקבל ייעוץ מקצועי כיצד לנהוג במקרה זה. 

תביעה משפטית נגד המעביד הקודם 

עורך דין דיני עבודה בוחן את המקרה באופן מעמיק ובהתאם לנתונים הכספיים הוא פונה בדרישה כספית למעביד הקודם כדי שישלם את הכספים על פי החישוב הפיננסי הנכון. אם מעביד זה בוחר לא לשלם, הצעד הבא הוא הגשת תביעה לבית המשפט לדיני עבודה. 

לשיתוף המאמר:

נגישות