בניגוד לדעה הרווחת, לא כל הליך גירושין צריך להיות "דרמטי" ולכלול דיונים משפטיים קשים, משמרות חד הוריות ותביעות הדדיות. למעשה, בשנים האחרונות הרבה בני זוג מצליחים להגיע לעמק השווה במגוון היבטים שנוגעים לנישואים שלהם על ידי הסכם גירושין מדויק ומפורט. במאמר זה נדון כיצד הסכם זה יוכל הטיב עם כל הצדדים.

אין ספק שההחלטה להתגרש פעמים רבות מלווה באי וודאות עבור בני הזוג בפן הרגשי והמשפטי, לכן הסכם גירושין היא אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם הליך מורכב זה. הסכם גירושין הוא אחד הסכמים המשמעותיים עבור אנשים והם למעשה צופים לעתיד והולכים לכלול את כל ההסכמות שבני הזוג יגיעו אליהן בנושאים החשובים: מזונות ילדים, משמורת ילדים, רכוש וכן הגירושים עצמם. כאשר הצדדים יהיו מיוצגים על ידי עורכי דין מקצועיים, הם יוכלו ליהנות מתנאי הסכם אופטימאליים שמותאמים לכולם באופן אישי ובהתאם לצרכים שחשובים להם.

מה כוללים הסכמי גירושין?

הסכמי גירושין כוללים ארבעה תחומים מרכזיים: הגירושין, משמורת ילדים, רכוש ומזונות האישה והילדים. בכל הנוגע לסעיפים שמדברים על הגירושין יהיו מסוכמות כל ההוראות אשר יגדירו כיצד להתמודד עם הליך הגירושין, כתובה ותוספת לכתובה – כלומר מה יהיה הסכום שהאישה תקבל או האם היא מוותרת עליהם. בכל הנוגע לעניין הילדים יש מספר סוגיות חשובות שיש לתת עליהן את הדעת במסגרת ההסכם:

 

כאמור, חשוב מאוד שהסכם הגירושין יהיה מפורט כמה שניתן אך יחד עם זאת לקחת בחשבון כי גם הסכם זה לא יכול להתייחס לכל תרחיש אפשרי בעתיד. יש לקחת בחשבון כי יהיו סיטואציות בהם הצדדים לא ירצו לתת מענה לתרחיש, לדוגמה במצבים בהם יש זוגיות חדשה לאחד הצדדים האם יהיה צורך בהגעה להסכמות בנושא של מקום המגורים, מה קורה במקרה שאחד הילדים חולים? ועוד מגוון נושאים שעורך דין מקצועי יוכל לסייע לכם להגיע להבנות ולגישור נכון.

דגשים חשובים בעריכת הסכמי גירושין

 

אישור הסכם גירושין

לאחר התהליך של עריכת ההסכם ובני הזוג הגיעו להסכמות בסיוע של עורך דין גירושין – להסכם עדיין אין תוקף משפטי למרות שהוא נחתם בנוכחות של עו"ד. בדומה להסכם ממון, כל עוד הסכם גירושין לא אושר על ידי בית משפט לענייני משפחה או לחילופין בית דין רבני הוא לא מתיר פירוק רשמי של קשרי נישואין. חשוב להדגיש כי בית הדין הרבני בישראל היא הסמכות היחידה לדון בכל ענייני הגירושין, לכן גם אם הסעיפים אושרו במסגרת בית משפט לענייני משפחה, יש צורך גם לעבור אישורים בבית דין רבני.

מהי עלות הסכמי גירושין?

בדומה לשירותים משפטיים רבים, גם כאן הדבר משתנה בהתאם לנסיבות של המקרה וכן במורכבות של ההסכם. לדוגמה – זוגות שאין להם רכוש וילדים משותפים ורוצים להתגרש לאחר תקופה קצרה של חיים משותפים אז יהיה זקוק בהסכם פשוט יחסית שיכולה להסתכם בכמה אלפי שקלים. לעומת זאת, במקרים בהם הזוג הקים משפחה וצבר רכוש משותף אז יהיה צורך בהסכם מורכב יותר שכולל הסדרי משמרות ומזונות. חשוב לזכור כי עלויות של הסכם גירושין יהיו נמוכות תמיד מניהול מאבק משפטי בערכאות.

איך נבחר עורך דין גירושין לעריכת הסכם הגירושין?

כאשר רוצים לערוך הסכם גירושין חשוב מאוד לא להתפשר ולהיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בדיני גירושין מנוסה עם ניסיון מוכח בתחום. בגלל שאחרי הכול מדובר בנושא מאוד רגיש ומורכב יש צורך להקפיד לאורך כל התהליך על תשומת לב לפרטים הקטנים ולדקויות שיכולות להשפיע רבות על מחלוקות בעתיד ועל הדרך בה יפעלו הצדדים.

כאמור, הסכם גירושין הוא חוזה משפטי לכל דבר והוא בעל השלכות מרחיקות לכת על החיים של בני הזוג וכן על ילדיהם והוא יוכל לחסוך בעתיד אי הבנות, מריבות והוצאות כלכליות על בתי משפט.

משרדנו מתמחה בכל הנוגע לדיני משפחה וגירושין, נשמח לעמוד לרשותכם. עורכי הדין המקצועיים שלנו ילוו אותכם לאורך כל התהליך תוך התאמת פתרונות באופן אישי, הקפדה על כל הפרטים הקטנים והגנה מלאה על האינטרסים שלכם.

בהליכי גירושין? אתם צריכים עורך דין! אל תתפשרו. מוזמנים להשאיר פרטים ונציגנו ידאגו לחזור אליכם בהקדם.