הסכמי עבודה

התקבלתם לעבודה חדשה? מזל טוב! רגע לפני שאתם חותמים על הסכם העבודה מול המעסיק החדש שלכם – כדאי שתכירו את המשמעות של ההסכם ושתקראו כמה טיפים חשובים שיוכלו למנוע מכם להגיע בהמשך לבית הדין לעבודה.

נתחיל מהדבר הראשון והחשוב ביותר – הסכמי העבודה שניתן להוריד מאתרים שונים הם לא חוזי העבודה היחידים ואתם יכולים לנסח הסכם עבודה אחר או להוסיף לקיים, לערוך, למחוק סעיפים וכו'. בכל מקרה, גם הסכם שהמעסיק שלכם מבקש לחתום, תוכלו לשנות אם יש משהו שמפריע לכם.

מה זה הסכם עבודה?

הסכם עבודה הוא חוזה אשר מטרתו העיקרית היא להסדיר את הזכויות והחובות שלכם מול המעסיק שלכם ולהגן על שני הצדדים מפני מחלוקות עתידיות. לכן, יש משמעות אדירה לניסוח נכון של הסכם עבודה וכן בטרם החתימה לא מומלץ לחתום על ההסכם הראשון שהמעסיק נותן לכם מבלי לבדוק את המשמעות של כל הסעיפים.

מה הסכם עבודה כולל?

כאמור, הסכם עבודה צריך לאפיין ולהגדיר את תנאי העבודה הספציפיים של העבודה ושל העובד, לכן יש מספר סוגים של חוזי עבודה. יש מספר פרמטרים משותפים לכל החוזים וזה לדוגמא הפרטים של כל אחד מהצדדים שיחתמו עליו – שם העובד, החברה, מספרי זהות וכיו"ב. כמו כן, הסכמי עבודה צריכים לכלול הגדרות תפקיד, מה הם המשימות של העובד ומה הולך להיות היקף העבודה? האם הולכת להיות מוטלת על העובד אחריות נוספת? אם כן מה היא? הגדרת שכר ואופן התשלום, שעות נוספות וכן זכויות סוציאליות שמגיעות לכם מכוח החוק.

סוגי הסכמי עבודה

כעיקרון יש שלושה סוגים של הסכמי עבודה שמוכרים בבית משפט. כל אחד מהסוגים בעל יתרונות וחסרונות משלו – בין אם מבחינת המעסיק או העובד. בכל מקרה, לא משנה איזה הסכם עבודה אתם תחתמו עליו, בסופו של דבר ככל שהוא יהיה מפורט וברור יותר כך יקטן הסיכוי לחוסר הבנות בעתיד ותוכלו לחסוך מאבקים משפטיים מיותרים. להלן שלושת סוגי הסכמים הנפוצים בישראל:

  • הסכם לתקופה בלתי מוגבלת – מדובר באחד החוזים היותר נפוצים ורוב העובדים בישראל מעוסקים תחת הסכם עבודה זה. מדובר בהסכם שמעגן את כל הזכויות ותנאי ההעסקה של העובד אך הוא לא תקופת יעד לפקיעתו. סיום הסכם זה יהיה על ידי התפטרות או פיטורים. לפעמים החוזה יכול להתחדש עם סעיפים חדשים או סוגיות שמשתנות מדי שנה כמו תפקיד, שכר, תנאים, רכב וכו'.
  • הסכם לתקופה מוגבלת – הסכם אשר מוגבל בזמן, יחד עם זאת חשוב לציין כי במידה ומדובר בתפקיד שלא מוגבל זמן אך החוזה מתחדש אחת לשנה אז מדובר בחוזה לתקופה בלתי מוגבלת. לרוב הסכמי עבודה לתקופה מוגבלת מאפיינים העסקה לתקופה מסוימת (לדוגמא בעונת הקיץ) או לצורך פרויקט מסוים ועוד. בסיום תקופה זו המעסיק לא צריך להציג בפני העובד עילה לפיטורים כיוון שמשך העסקתו מוגבל על פי הסכם. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי זה שמדובר בהסכם מוגבל בזמן זה לא מאפשר למעביד לפעול כרצונו ובניגוד לחוק. גם במקרים בהם מדובר בתקופה מוגבלת לשנה וחצי והעובד הגיע לסיום התקופה – המעסיק צריך לשלם לאותו עובד פיצויי פיטורים. הזכויות של עובד זמני הם בדיוק כמו של עובד רגיל.
  • הסכם למשימה מסוימת – מדובר בחוזה אשר מגדיר כי הוא יכול להעסיק את עובד למשימה מאוד ספציפית. לדוגמא – יועץ חיצוני בתחום מסוים שבא לעבוד בחברה לצורך תמיכה בפרויקט.

 

הפרת הסכמי עבודה

כמו במקרים עם הסכמים וחוזים אחרים, גם במקרה של הסכם עבודה ניתן להפר אותו. הפרת הסכמי עבודה יכולה להגיע משני הצדדים הן המעסיק והן העובד והיא תבוא לידי ביטוי במסגרת תביעה של הצד שנפגע מהפרת החוזה. לרוב הצד שנפגע יקבל קנס על הפרת החוזה, תלוי מאוד בחומרת המעשים ובהשלכות של הפרת החוזה (לדוגמה, הפרת הסכם סודיות יכולה להגיע לקנס של אלפי שקלים). הפרת הסכם עבודה מצד המעסיק יכולה לבוא לידי ביטוי על ידי הרעת תנאי עבודה, תשלום שכר שלא הוסכם, פיטורים ללא שימוע ועוד. או על ידי העובד במקרים כמו הימנעות מעמידה במשימות, הפרת הסכם סודיות, אי מתן הודעה מוקדמת על התפטרות ועוד.

חשוב לציין כי הזכות לפיצויים במקרה של הפרת הסכמי עבודה תהיה מותנת בהוכחה של הפרת ההסכם – כלומר, הצד הנפגע יהיה צריך להוכיח מה היקף הנזק וההשפעות הישירות של הפרת הסכם וכן את הקשר הסיבתי בין הפרת ההסכם לנזקים האמורים.

>>> הסכמי עבודה – דברים קטנים אבל משמעותיים שכדאי לעגן

  • נותנים לכם רכב חברה? מברוק! אבל חשוב מאוד שתשימו לב איזה סכום יורד לכם מהברוטו והאם קיימת איזה שהיא הגבלה על מספר הקילומטרים שאתם תעשו? האם אתם יכולים לנסוע על כביש שש? זה בדיוק המקום והזמן לעלות את הנושאים האלו.
  • אוכל – נושא האוכל הוא נושא מאוד חשוב, אחרי הכול "הצבא צועד על קיבתו" אבל משום מה הוא מתפספס בהרבה מקומות עבודה. מעסיקים רבים מספקים ארוחת צהריים או כרטיסי אוכל שונים כמו תן ביס. אך במידה והמשרה שלכם הולכת לחייב אתכם לעבוד עד השעות הקטנות של הלילה, כדאי לשקול לבקש שיינתן לכם עוד תקציב לארוחת ערב. כמו כן, אם מדובר בכרטיסי אוכל בדקו האם התקציב הוא יומי או חודשי? (הרבה אנשים מעדיפים חודשים, כי כך הם יכולים לצבור כסף בכרטיס ובימים שהם לא אוכלים לנצל יום למחרת לארוחות גדולות יותר).

 

הסכמי עבודה – חשיבות עורך דין

ייעוץ משפטי בטרם חתימת הסכם עבודה תוכל לחסוך לכם לא מעט עוגמת נפש והוצאות מיותרות בהמשך. עורך דין משמתמחה בדיני עבודה יוכל לבדוק את החוזה ולעורר בפניכם מודעות לגבי ההתנהלות הצפויה בתקופת ההעסקה שלכם וכן יוודא כי האינטרסים שלכם יהיו מוגנים לאורך כל התקופה. ייתכן ויציע לכם להוריד סעיפים מסוימים או להוסיף.

במידה וחתמתם על הסכם עבודה אך גילתם שהוא לא מתאים לכם ואתם כבר נמצאים במסגרת העבודה – מדובר בבעיה מורכבת ויש צורך בייעוץ משפטי של עורך דין שיוכל למצוא את הפרצות בהסכם שחתמתם עליו או בדרך שחתמתם עליו (לדוגמה, מעסיק שהלחיץ אתכם לחתום מהר ולא נתן לכם הזדמנות לקרוא את החוזה, יש מה לעשות בנדון!)

הסכמי עבודה – ליווי משפטי למעסיקים ולעובדים

בסופו של דבר האינטרנט של כולנו זה ליצור יחסים פוריים ובריאים בין המעסיק לעובד ואחת הדרכים העיקריות והבסיסיות שאפשר להגיע ליעד הזה הוא על ידי ניסוח הסכם עבודה מפורט וברור לכל הצדדים. הרי רוב "הפיצוצים" שנוצרים בין המעסיקים לעובדים לרוב מגיעים כתוצאה מאי הבנות שמקורן בחוזה, לדוגמה: מקרים בהם העובד רוצה להתפטר וחושב שהוא צריך לתת מספר X ימים הודעה מוקדמת כאשר בהסכם רשום בדיוק ההגדרה המדויקת להתרעה שהמעסיק דורש ממנו. מקרה זה יכול להוביל לחילוקי דעות ובהתאם לכך אף להפרת סעיף שיכולה להזיק בסיטואציה הזו למעסיק.

בכל מקרה רצוי שגם מעסיק וגם עובד ייעזרו בייעוץ משפטי לפני שהם מנסחים הסכמי עבודה ובטח שחותמים על אחד. משרדנו מתמחה בכל הנוגע לדיני עבודה וניסוח הסכמים בפרט, נשמח לעמוד לשירותכם. עורכי הדין המקצועיים שלנו יעניקו לכם שירותי גישור בין הצדדים וידאגו להגן על האינטרסים שלכם לאורך כל הדרך. לפרטים נוספים ללא התחייבות מצדכם, השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות