מיסים, מענקים ודמי אבטלה

תקופת הקורונה שינתה את עולם התעסוקה: רבים הוצאו לחל"ת או איבדו את עבודתם, עסקים נסגרו ואלה שעוד פועלים מתמודדים עם אתגרים וקשיים רבים בשל הסגרים והמגבלות השונות והרגלי הצריכה. יתכן שלפתע תמצאו את עצמכם מחוסרי עבודה או עם עסק לא ריווחי כפי שהיה לפני שהמגפה העולמית החלה. חשוב לדעת: מי שמקבל מענקים או דמי אבטלה צריך להבין שיש השפעות מיסוי על הכספים שמקבלים, כדי להימנע מ"הפתעות" בלתי צפויות בעתיד. 

כמה מס ישלמו עצמאים בעבור המענקים?

עבור עצמאים המענקים מהווים גלגל הצלה לפחות בכל הנושא של תזרים מזומנים וקיימות פעימות שונות לקבל מענקים חודשיים, כך שיש לבדוק זכאות בכל אחת מהפעימות ובהקשר של כל אחד מהמענקים. חשוב לדעת שהמענק לעצמאים נחשב כהכנסה לכל דבר לעניין פקודת מס הכנסה, כלומר יהיה לשלם על המענקים מס, אך המענק לא מחויב בביטוח לאומי ולא במע"מ.
כמו כן, מבחינת זכאות למענקים יש לקחת בחשבון שמענק לא יועבר לעצמאים שהיו להם הפרות שונות בתחום ניהול ספרי החשבונות של העסק לפי פקודת מס הכנסה.


בעקבות אי התאמה לתנאים יתכן מצב שמס הכנסה יבקש חזרה את כספי המענקים ויש לבדוק מתי ובאילו תנאים מתבצע ההחזר. חשוב כמובן לוודא שאין חובות למס הכנסה ובמידה ויש להסדיר אותן כראוי. כמו כן, יש לבדוק מהי המשמעות של מס על "המענק הנוסף" שמוענק במסגרת התוכנית הכלכלית הנקראת "מבלימה לצמיחה" אשר מחושב גם לפי סוג העוסק – פטור או מורשה, הפגיעה במחזור, עסק חדש מול עסק ותיק. חשוב להתעדכן באתר רשות המיסים או להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לנהל נכון את נושא הגשת המענקים ותשלום המיסים ולהתעדכן במה שמדווח באתר הרשות. 

אילו מיסים משלמים מי שמקבלים דמי אבטלה?

דמי אבטלה ליום מחושבים לפי הגיל וההכנסות ב-6 החודשים האחרונים המלאים שקדמו להתייצבות ראשונה בשירות התעסוקה. סכום דמי האבטלה לחודש מחושב לפי סכום דמי האבטלה ליום כפול מספר הימים שבהם התייצבתם בלשכת שירות התעסוקה באותו חודש. בתקופת הקורונה, הוגדלו דמי האבטלה למי שלא מלאו 28 שנים ויש עמו ילד עבור ימי האבטלה בתקופה שבין ה-1 לאוגוסט 20 ועד 30 ליוני שנת 2021. כלומר, בתקופה זו דמי האבטלה מחושים כמו מובטל שמלאו לו 28 שנים.


יש לקחת בחשבון שמדמי אבטלה מנוכה מס הכנסה במקור לפי סעיפים 164 ו-234 לפקודת מס הכנסה והתקנות לפיה. אך אם יש לכם אישור על הנחה או פטור ממס הכנסה, או לחילופין השגות על השומה שנקבעה, יש להגישן לביטוח לאומי או למס הכנסה על מנת לקבל החזר מס. בנוסף, מדמי אבטלה מנוכים דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.


כדאי מאוד לבדוק אם אתם זכאים לקבל החזר ממס הכנסה במידה ויצאתם לחל"ת וקבלתם דמי אבטלה, לצורך כך, יש לערוך תיאום מס והסיבה לכך היא שמס הכנסה מבצע חישוב מס שנתי לפי משכורת שנתית ולא חודשית ולכן, אם עבדתם רק חלק מהשנה וביתר ההכנסה ירדה כי דמי אבטלה נמוכים מהמשכורת וההבדל נובע מהשינויים במדרגת המס ולכן, יתכן שתהיו זכאים להחזר מס.


בחישוב לצורך זכאות להחזר מס משקללים מגוון פרמטרים שיכולים להשפיע על החזר מס כמו קצבאות, תגמולים כמו על שירות מילואים או דמי לידה. יש להגיש דוח מסודר ולרוב מקבלים את ההחזר תוך 90 יום ממועד הגשת הדו"ח, אבל יתכנו עיכובים ומס הכנסה משלם ריבית במקרים בהם הסכום לא הועבר בזמן. כדאי לפנות לאיש מקצוע על מנת לקבל עזרה והכוונה מקצועית בכל הנוגע לזכאות ולחישוב החזר מס ותהליך ההגשה. 

לשיתוף המאמר:

נגישות