סוגי עבירות פליליות

עבירות פליליות הוא מונח שמתייחס לקשת רחבה של עבירות אשר מבוצעות על ידי ונגד אדם, ארגון או גוף שעשויות להביא לידי פגיעה פיזית בגוף, בנפש וכן ברכוש. אילו סוגי עבירות פליליות יש? מה היא חומרתן ומה הענישה בגינן?

כאמור עבירה פלילית היא מונח מאוד רחב שנוגע לתחומים רבים ומגוונים, כאשר בבסיס היא מפירה זכויות בסיסיות של הציבור כמו הזכות לשלמות הגוף, הזכות לביטחון, הזכות לפרטיות ועוד. ניתן למצוא בין סוגי עבירות פליליות, עבירות כמו עבירות מין, סחיטה באיומים, סחר בסמים, עבירות מיסים, הונאה, רצח, אלימות ותקיפה, סרסרות, עבירות זיוף, הונאה, עבירות מיסים, הימורים לא חוקיים, הסתה לגזענות, עבירות רכוש ועוד.

על פי המשפט הפלילי, עבירה פלילית היא למעשה התנהגות פסולה שאסורה בתוך החברה. מסיבה זו בדיוק במקרים אלו המדינה (=מחלקת תביעות ומשטרה) היא התובעת והנאשמים בגין סוגי עבירות פליליות יועמדו לדין פלילי. המערכת המשפטית תחליט אם העבירה שבוצעה על ידי הנאשם אכן תואמת את הגדרות החוק לסדר דין פלילי ותוכל להרשיע אותו בהתאם לחוק או לחילופין, תמצא שהתנהגותו של הנאשם כלל לא תואמת התנהגות פלילית ובכך תזכה את הנאשם. כמו כן, כדאי לדעת שמערכת המשפט בישראל לוקחת בחשבון מקרים בהם האנשים שביצעו את העבירה אינם כשירים מבחינה פיזית (חולים), חולים מנטלית, קטינים, אזי יישקלו דרכי ענישה ושיקום אחרות.

עבירות פליליות – עונשים מסגרת הענישה

הענישה בגין עבירות פליליות משתנה מאוד בהתאם לסוג ונסיבות ביצוע העבירה. המדינה מתייחסת בחומרה רבה לעבירות פליליות ולכן העונשים יכולים להתבטא במאסרים, מאסר עולם, מעצרי בית, אזהרות, מאסר על תנאי, קנסות ועוד. על מנת שהמדינה תוכל להטיל עונש על העבריין יש צורך להוכיח שהעבירה אכן בוצעה על ידי אותו אדם. במקרים בהם הנאשם יודה בביצוע העבירה תוך כדי ההליך המשפטי, תישקל האפשרות אם להגיע להסדר טיעון. כמו כן, במקרים מסוימים (תלוי מאוד בסוג העבירה הפלילית שבוצעה) אם הנאשם יודה עוד בשלב החקירה המוקדמת, יהיה ניתן לסגור את התיק ללא כתב אישום.

היות ורשימת סוגי העבירות הפליליות ארוכה מאוד, לא נוכל לפרט את העונש בעבור כל אחת מכן. ריכזנו לכם כמה עבירות שלפיהן ניתן לקבל מושג לגבי העונשים שקבועים בחוק:

 • תקיפה בנסיבות מחמירות: יש שני מצבים בם עבירה פלילית תיחשב כתקיפה בנסיבות מחמירות: במידה והעבירה בוצעה על ידי יותר מאדם אחד, לפחות שני אנשים שחברו יחד לצורך ביצוע העבירה וכן שהיו נוכחים בשעת ביצוע העבירה. כמו כן, במידה והקורבן שהותקף הוא קרוב משפחה כמו לדוגמה, בן זוג, הורים, אחים, ילדים וכו'. הענישה במקרה זה עובד על עיקרון הכפלת עונש. לדוגמה, אם בגין תקיפה "רגילה" העונש עומד על מאסר של שנתיים, אז במקרה זה העונש הצפוי יהיה 4 שנות מאסר.
 • אונס: בית המשפט מתייחס לעבירות מין בחומרה רבה ולכן העונשים הקבועים עומדים על 16-20 שנות מאסר. כל מעשה כזה הוא חמור כמובן. אבל אנחנו צריכים לקחת בחשבון משתנים נוספים. למשל, האם העבירה התרחשה מספר פעמים? האם היו שותפים נוספים למעשה?  בדרך כלל אירועים בהם התרחש אונס מביאים איתם ביצוע עבירות נוספות. כמו איומים למשל וכן הלאה. בגזר הדין תהיה התייחסות לכל אחת מהעבירות ובסופו של דבר, העונש יכלול מתן מענה הולם לכל אחת מהעבירות המפורטות בכתב האישום.
 • החזקת סמים (לא לצריכה עצמית) – הכמות המקסימלית שמגדירה שימוש עצמי היא כל משפחת הקנאביס עד 15 גרם וקוקאין עד 0.3 גרם. כל כמות שהיא מעבר לכמות שצוינה לעיל נחשבת אוטומטית לעבירת סמים בגין סחר, הכנה, הפצה, ייבוא וייצוא. הענישה במקרים אלו היא חמורה מאוד ויכולה להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל. גם כאן, אנחנו צריכים להבין האם מדובר על מי שהעסיק סוחרים אחרים תחתיו, מי שנתן סמים לקטינים וכן הלאה.
 • איומים – כאשר אדם מאיים במטרה להפחיד אדם אחר או להכעיס אותו. אם מדובר בעבירה בה נעשה איום מילולי בלבד אזי הענישה עליה תהיה 3 שנות מאסר בפועל. במידה ומדובר בעבירה שבוצעה בה סחיטה באיומים אז הענישה תהיה 9 שנות מאסר בפועל. גם במקרה הזה אנחנו צריכים להבין האם המקרה התרחש על רקע אירועים נוספים? מה הייתה מטרת האיומים וכן הלאה. כל עוד אפשר להוכיח נזק בהיקף רחב מאשר רק תחושה של אי נעימות ברורה לנוכח התהגות מאיימת, העונש אותו ייגזרו השופטים בסוף, יהיה משמעותי יותר.
 • תקיפת שוטר כל סוג של הפעלת כוח על שוטר במישרין או בעקיפין נחשבת לתקיפת שוטר. כאשר אזרח תוקף שוטר בעת מילוי תפקידו הוא מסתכן בתקופת מאסר שנעה בין חודש לשלוש שנים, בהתאם לחומרת ביצוע העבירה. אגב, במקרים מסוימים אפשר לטעון כי השוטר הוא זה שהוביל להתלקחות האירועים וכן הלאה. כך שעלינו לקחת את כל המשתנים בתמונה כדי להבין מה נכון לעשות.
 • עבירות מחשב – עבירות מחשב נוגעות לתחומים רבים שלרוב נוגעות להפרת פרטיות של משתמשים וגניבת נתונים. במקרים אלו החוק קובע מאסר שנע בין 3-5 שנים, בהתאם לחומרת העבירה. כמו כן, כדאי לדעת שיש מקרים בהם העבריין צפוי לקבל 10 שנות מאסר.
 • גניבה – עבירות אלו הן תורה שלמה מהסיבה הפשוטה שיש מקרים וסוגים רבים של גניבות וכן הנסיבות לביצוע העבירות מגונות, לכן הענישה בגין עבירות אלו היא רחבה למדי ונעה בין שלוש לעשר שנות מאסר. כאמור, גם כאן אנחנו רוצים להבין האם נעשו עבירות נוספות וכן הלאה.

חטא, פשע ועוון, סוגים שונים של עבירות פליליות

בחוק העונשין מסווגים סוגי עונשים שונים, הנגזרים אל מול עבירות שונות. כלומר, החוק לכתחילה קובע באילו מקרים השופטים רשאים לתת עונש קל יחסית ובאילו מקרים אין הם רשאים לעשות זאת. הסיבה לסיווג הזה נעוצה ברעיון הבסיסי כי יש מקרים בהם שופטים לא יכולים לגזור עונש קל מדי על עבירה חמורה. לצורך ההמחשה, קטין ביצע מעשה מגונה בקטין אחר. אמנם, יכולות להיות כל מיני סיבות להקל על העונש של מבצע העבירה. החל מכך שנתייחס לגילו הצעיר יחסית, עובר דרך מצבו המשפחתי וכדומה. אבל, החוק קובע כי במקרים חמורים כמו ביצוע מעשה מגונה, אשר נכנס תחת הקטגוריה של עבירות מין, אותן נמצא תחת סעיף 'פשע' ( בהמשך כמובן נסביר מה זה אומר) אין מקום לתת עונש קל יותר כמו הייתה זו עבירה הממוקמת בקטגורית 'חטא', המתייחסת למקרים פשוטים יותר. אחרי שהבנו את ההיגיון, נסביר בדיוק איך מחלקים את הסיווג המשפטי לעבירות שונות.

בהגדרה המשפטית, מה זה חטא

חטא נחשב לדרגה הכי נמוכה של עבירות. כלומר, בקטגוריה הזו אנחנו מתייחסים לאירועים הנחשבים בדין הפלילי פשוטים יותר. נמצא כאן למשל טעויות בדיווח למס הכנסה או מעבר הולך רגל באור אדום ברמזור. העונש המקסימלי במקרים כאלו הוא עד שלושה חודשי מאסר וקנס הנחשב קטן באופן יחסי.

ההגדרה המשפטית לעוון

עוון הוא דרגת הביניים. מדובר בדרך כלל על אירועים חמורים אמנם, אבל כאלו אשר ניתן לדרוש עליהם עד שלוש שנות מאסר וקנס בגובה הקבוע בחוק, בהתאם לנסיבות כמובן. עוון יכול להיות גניבה, איומים, הטרדה מינית ועוד.

ההגדרה המשפטית לפשע

כאן אנחנו מדברים על הדרגה החמורה ביותר מבחינה משפטית. פה מופיעים הפשעים החמורים ביותר, כמו רצח, אונס, סחר בבני אדם או סמים ועוד. במקרים כאלו העונש יכול להגיע אפילו עד מאסר עולם במקרים מסוימים.

עלינו לזכור כי בכל אחת מהקטגוריות הללו השופטים יכולים להכריז על 'נסיבות מחמירות'. כלומר, על נסיבות אשר הופכות את המעשה חמור יותר ולכן, העונש עליהם יהיה גבוה באופן יחסי. לצורך העניין, מקרה של הטרדה מינית של עובדת נחשב בדרך כלל חמור יותר מאשר הטרדה מינית של חברה לספסל הלימודים. לא משום שהמעשה עצמו שונה,אלא משום שהנסיבות הופכות את ההתנהגות של מבצע העבירה לכאלו אשר יש להן השלכות רחבות יותר. לצורך העניין, בדוגמא אותה הבאנו, אותה עובדת עלולה להתפטר, מה שישפיע באופן ישיר על השכר שלה ויפגע בה גם במישור הכלכלי ולא רק במישור האישי.

בדין הפלילי התובעת היא המדינה ולא נפגע העבירה

ההנחה היא כי במקרה בו אדם ביצע עבירה פלילית הוא לא רק פגע באדם אחר, אלא הוא פגע במדינה עצמה, כאשר עבר על החוק. לכן, במדינת ישראל כמו במרבית מדינות העולם, התובעת באירועים מהסוג הזה היא המדינה ולא נפגע העבירה. לצורך ההמחשה, במקרה בו קבוצה של נערים פגעו מינית בנערה אחרת, התובעת בבית המשפט לא תהיה הנערה, כי אם מדינת ישראל. לכן, מדינת ישראל מציעה את שירותיה לאזרחים. התביעה מתנהלת על ידי הפרקליטות, היחידה הממשלתית העוסקת בתביעה בדין פלילי. הפרקליטות מטפלת בעבירות הנחשבות חמורות, כאלו הנמצאות תחת קטגורית 'פשע'. מדינת ישראל מפעילה עוד יחידה לתביעה בדין הפלילי, היא התביעה המשטרתית. בדרך כלל התביעה המשטרתית מנהלת אירועים בהם יש הפרה של הסדר הציבורי וכאשר האישום הוא בדבר עבירות הנחשבות קלות יחסית. למשל, אם אדם חנה במקום אסור, מי שתובעת מהנאשם לשלם דוח תנועה, היא התביעה המשטרתית.

האם בית המשפט יכול להקל על גזר הדין

קביעה של גזר דין היא תוצאה של מתן מבט על כל הנתונים העולים מתוך המשפט וקבלת החלטה כתוצאה מהתבוננות בנתונים. בין היתר, בית המשפט מסתכל על הנתונים הבאים:

 • מאפיינים הנוגעים לחייו האישיים של הנאשם: הרשעות קודמות, מצב משפחתי, גיל וכיוצא באלו.
 • מספר העבירות הרשומות בכתב האישום: כאמור, בחיים אין שחור ולבן. בדרך כלל ביצוע עבירה אחת מוביל לעבירות נוספות. יש מקרים בהם גזר הדין נקבע בהתייחס לכל העבירות הרשומות בפסק הדין.
 • התוצאה של מעשי הנאשם:לצורך העניין, אם אישה נהגה בחוסר זהירות והתנגשה באי תנועה, היא אמנם עברה על החוק. אבל העונש בדרך כלל יהיה קל יותר מבמקרה בו תוצאות המעשים הללו הביאו למותו של הולך רגל.
 • התנהלות הנאשם לאורך בירור הדין הפלילי: כולנו מכירים מקרים בהם גזר בית המשפט על קיצור מאסר בתמורה להתנהגות טובה. זו דוגמא אחת מיני רבות להקלות בגזר הדין אותן ניתן לקבל כל עוד הנאשם משתף פעולה עם מערכת אכיפת החוק ומביע חרטה על מעשיו.

תפקידו של עורך דין המייצג את הנאשם זה לנסות ולשקף את הסיפור מנקודת מבטו של הנאשם. כלומר, המטרה היא להציג בפני בית המשפט תמונה מורכבת ולהבין האם יש מקום, לאור מאפייני התיק הספציפי, להקל על גזר הדין בסופו של דבר.

עבירות פליליות – חשיבות ייצוג משפטי

אדם שמועמד לדין פלילי יהיה צפוי לקבל עונשים כבדים שכוללים מאסרים לזמן רב. הרציונל שעומד מאחורי ההחמרה בענישה הוא קטיעת רצף חייו של אותו עבריין על מנת למנוע ממנו לנהל חיי משפחה, להתפרנס כמו כולם, לנוע בחופשיות ולמעשה, לשלוט בחירותו הבסיסית. בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, עבירות פליליות אינן נוגעות רק לעבריינים עם עבר פלילי עשיר – ישנם גם מקרים בהם אנשים "נורמטיביים" לחלוטין הופללו על ידי התביעה וריצו מאסרים לשווא. כולנו מכירים סיטואציות כאלה שהתרחשו והגיעו לתקשורת כמו עמוס ברנס, רומן זדורוב ומשפט דרייפוס המפורסם. מקרים אלו מוכיחים שכל אחד יכול להיקלע לסיטואציה הזו רק בגלל שהוא היה בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון.

לאור המצוין לעיל, יש חשיבות רבה לייצוג משפטי על ידי עורך דין שמומחה בדין פלילי ויוכל לסייע לכם בעזרת ניסיונו העשיר והיכרותו עם החוקים והגורמים המעורבים. כמו כן, בית המשפט נוטה להתחשב בנסיבות מקלות שיש לנאשם כמו לדוגמה אם יש רקע כלכלי קשה, תיק פלילי נקי ועוד. עורך דין מקצועי ידאג לאינטרסים האישיים שלכם לכל אורך הדרך וידע להציג אתכם באור חיובי ולהפחית את הנזק שנגרם. במקרים רבים הוא יוכל לסייע לכם לקבל הקלה בענישה ואף זיכוי מלא מאשמה.

>> כמה דברים שטוב לדעת

 • עו"ד מקצועי שעובד נכון ובצורה יצירתית יוכל להוציא אתכם עם נזק מינימאלי ככל האפשר.
 • אנו ממליצים לבדוק היטב את ניסיונו של העורך דין וכן את אחוזי ההצלחה שלו.
 • במקרים רבים אנשים שנקלעו לעבירות פליליות מרגישים "מנודים" ועוברים תהפוכות נפשיות. לכן, חשוב מאוד שעו"ד פלילי יגלה אמפתיה למצבך המורכב. הוא יוכל לחזק אותך בעת הצורך ולשמור לך האופטימיות לאורך כל התהליך.
 • חשוב שתסמכו על העורך דין שלכם ושתהיו שקופים אותו לגבי הכול.

זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום? כך אתם צריכים לפעול:

אם אתם חשודים וזומנתם לחקירה פלילית – צרו קשר בהקדם עם עורך דין פלילי. נאשמים רבים לא מודעים לזכויות שמגיעות להם ועו"ד יוכל לעזור לכם לשמור על עצמכם בכל רגע נתון במהלך החקירות והמשפט. כמו כן, אל תגידו דבר לחוקרים, אל תענו לשאלות "תמימות", אל תגיבו, אל תפתחו שיחות בדרך לשירותים גם עם מדובר באנשים שאתם מכירים ואף היו שותפים לעבירות שלכם. הבן אדם היחידי שאתם צריכים לדבר איתו בשלב זה הוא העו"ד שלכם שיעניק לכם תדרוך מלא.

משרדנו מתמחה בדיני פלילים. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם יעוץ וייצוג משפטי מקצועי על ידי עורכי הדין הטובים ביותר בישראל. לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

לשיתוף המאמר:

נגישות