עבירות פליליות הוא מונח שמתייחס לקשת רחבה של עבירות אשר מבוצעות על ידי ונגד אדם, ארגון או גוף שעשויות להביא לידי פגיעה פיזית בגוף, בנפש וכן ברכוש. איזה סוגי עבירות יש? מה היא חומרתן ומה הענישה בגינן?

כאמור עבירה פלילית היא מונח מאוד רחב שנוגע לתחומים רבים ומגוונים, כאשר בבסיס היא מפירה זכויות בסיסיות של הציבור כמו הזכות לשלמות הגוף, הזכות לביטחון, הזכות לפרטיות ועוד. ניתן למצא עבירות כמו עבירות מין, סחיטה באיומים, סחר בסמים, עבירות מיסים, הונאה, רצח, אלימות ותקיפה, סרסרות, עבירות זיוף, הונאה, עבירות מיסים, הימורים לא חוקיים, הסתה לגזענות, עבירות רכוש ועוד.

על פי המשפט הפלילי, עבירה פלילית היא למעשה התנהגות פסולה שאסורה בתוך החברה. מסיבה זו בדיוק במקרים אלו המדינה (=מחלקת תביעות ומשטרה) היא התובעת והנאשמים בגין עבירות אלו יועמדו לדין פלילי. המערכת המשפטית תחליט אם העבירה שבוצעה על ידי הנאשם אכן תואמת את הגדרות החוק לסדר דין פלילי ותוכל להרשיע אותו בהתאם לחוק או לחילופין, תמצא שהתנהגותו של הנאשם כלל לא תואמת התנהגות פלילית ובכך תזכה את הנאשם.  כמו כן, כדאי לדעת שמערכת המשפט בישראל לוקחת בחשבון מקרים בהם האנשים שביצעו את העבירה אינם כשירים מבחינה פיזית (חולים), חולים מנטלית, קטינים, אזי יישקלו דרכי ענישה ושיקום אחרות.

עבירות פליליות – עונשים מסגרת הענישה

הענישה בגין עבירות פליליות משתנה מאוד בהתאם לסוג ונסיבות ביצוע העבירה. המדינה מתייחסת בחומרה רבה לעבירות פליליות ולכן העונשים יכולים להתבטא במאסרים, מאסר עולם, מעצרי בית, אזהרות, מאסר על תנאי, קנסות ועוד. על מנת שהמדינה תוכל להטיל עונש על העבריין יש צורך להוכיח שהעבירה אכן בוצעה על ידי אותו אדם. במקרים בהם הנאשם יודה בביצוע העבירה תוך כדי ההליך המשפטי, תישקל האפשרות אם להגיע להסדר טיעון. כמו כן, במקרים מסוימים (תלוי מאוד בסוג העבירה שבוצעה) אם הנאשם יודה עוד בשלב החקירה המוקדמת, יהיה ניתן לסגור את התיק ללא כתב אישום.

היות ורשימת העבירות הפליליות ארוכה מאוד, לא נוכל לפרט את העונש בעבור כל אחת מכן. ריכזנו לכם כמה עבירות שלפיהן ניתן לקבל מושג לגבי העונשים שקבועים בחוק:

 

 

 

 

 

 

 

 

עבירות פליליות – חשיבות ייצוג משפטי

אדם שמועמד לדין פלילי יהיה צפוי לקבל עונשים כבדים שכוללים מאסרים לזמן רב. הרציונל שעומד מאחורי ההחמרה בענישה הוא קטיעת רצף חייו של אותו עבריין על מנת למנוע ממנו לנהל חיי משפחה, להתפרנס כמו כולם, לנוע בחופשיות ולמעשה, לשלוט בחירותו הבסיסית. בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, עבירות פליליות אינן נוגעות רק לעבריינים עם עבר פלילי עשיר – ישנם גם מקרים בהם אנשים "נורמטיביים" לחלוטין הופללו על ידי התביעה וריצו מאסרים לשווא. כולנו מכירים סיטואציות כאלה שהתרחשו והגיעו לתקשורת כמו עמוס ברנס, רומן זדורוב (שעוד מוטל בספק) ומשפט דרייפוס המפורסם. מקרים אלו מוכיחים שכל אחד יכול להיקלע לסיטואציה הזו רק בגלל שהוא היה בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון.

לאור המצוין לעיל, יש חשיבות רבה לייצוג משפטי על ידי עורך דין שמומחה בדין פלילי ויוכל לסייע לכם בעזרת ניסיונו העשיר והיכרותו עם החוקים והגורמים המעורבים. כמו כן, בית המשפט נוטה להתחשב בנסיבות מקלות שיש לנאשם כמו לדוגמה אם יש רקע כלכלי קשה, תיק פלילי נקי ועוד. עורך דין מקצועי ידאג לאינטרסים האישיים שלכם לכל כל הדרך וידע להציג אתכם באור חיובי ולהפחית את הנזק שנגרם. במקרים רבים הוא יוכל לסייע לכם לקבל הקלה בענישה ואף זיכוי מלא מאשמה.

>> כמה דברים שטוב לדעת

 

זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום? כך אתם צריכים לפעול:

אם אתם חשודים וזומנתם לחקירה פלילית – צרו קשר בהקדם עם עורך דין פלילי. נאשמים רבים לא מודעים לזכויות שמגיעות להם ועו"ד יוכל לעזור לכם לשמור על עצמכם בכל רגע נתון במהלך החקירות והמשפט. כמו כן, אל תגידו דבר לחוקרים, אל תענו לשאלות "תמימות", אל תגיבו, אל תפתחו שיחות בדרך לשירותים גם עם מדובר באנשים שאתם מכירים ואף היו שותפים לעבירות שלכם. הבן אדם היחידי שאתם צריכים לדבר איתו בשלב זה הוא העו"ד שלכם שיעניק לכם תדרוך מלא.

משרדנו מתמחה בדיני פלילים. נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם יעוץ וייצוג משפטי מקצועי על ידי עורכי הדין הטובים ביותר בישראל. לפרטים נוספים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.