נסעתם בניגוד לתקנה 22 א'? זה מה שאתם צריכים לדעת

אין מי שלא עושה עבירות תנועה בין אם הוא יודע את זה ובין אם הוא לא יודע. אנחנו כמובן יודעים זאת באמצעות הסטטיסטיקה שמראה לנו את הנתונים. כל מי שבבעלותו רכב ככל הנראה יעבור על חוק תנועה אחד בחייו לפחות. אם אנחנו לוקחים בחשבון את הקשיים שהרחוב הישראלי מספק לנהג הישראלי אין כל ספק כי אכן מדובר על אתגר לא פשוט. מה שחשוב לדעת הוא שגם אם עברתם על מי מחוקי התנועה יש תמיד מה לעשות. אין כל ספק כי יש מדרג מסוים וכי יש מקרים חמורים יותר ופחות. אבל בסך הכל אנחנו יכולים בהחלט להעיד על כך שלא פעם יש דרכים לתעל את המצב ולשפר עמדות.

מה זו תקנה 22 א ומדוע היא כה חשובה

תקנה 22 א לתקנות התעבורה היא התקנה שקובעת בחוק שעל כל נהג בתחומי מדינת ישראל לציית לשלטים ולתמרורים המטווים את הדרך. על פניו זה פשוט אלא שלעיתים יש אי הבנות שלא בהכרח קורות באשמת הנהג. מה עושים במידה ויש שני תמרורים המורים על שני דברים שונים? מה קורה כאשר האמור על השלט לא תואם את המצב בכביש? כל אלו מקרים אותם החוק המורה על שמירה וציות לחורי התנועה לא פותר, זה המקום שלנו להבין מה הזכויות שלנו.

במדינה דמוקרטית לכל אחד יש זכויות שוות

במדינה דמוקרטית לכל האזרחים יש זכויות שוות בפני החוק. בין היתר הזכויות הן לערער על פסק דין או על דוח תנועה של שוטר בניסיון לברר האם באמת נעשתה עבירה המצדיקה את העונש האמור. לא רק זה אלא ישנם מקרים רבים בהם למעשה לאזרח הפשוט מוותר לערער על דין שניתן שלא בצדק לטעמו:

  1. במידה והוא חש כי קיבל דוח תנועה על פי אכיפה בררנית: לא פעם אנחנו יכולים לראות מקומות בהם רבים מפרים את האמור בשלט וזה הנוהג במקום. לעיתים יש מי שמקבל דוח עוד כל הרכבים האחרים בשורה לא קיבלו. לזה קוראים אכיפה בררנית והדבר אסור על פי חוק. כלומר, במידה ושוטר נתן לאחד ולא נתן לאחרים הדוח במקרים רבים מתבטל.
  2. במידה והאמור על השלט לא מדויק: לא תמיד מה שכתוב על השלט משקף את המצב בפועל. אולי מדובר על שלט שמורה על חניית נכים במקום בו אי אפשר להבין מה היא בדיוק החניה האמורה, אולי זה שלט המורה על חוקי התנועה באותו המקום ועוד. כל אלו יכולים להיות סימנים לכך שמגיע לכם לערער ובצדק על דברי השוטר או לפחות להמיר את הדו"ח לאזהרה.

במידה ולא באמת ביצעתם עבירה והיה מי ששגה בשיקול הדעת: הרבה פעמים גם השוטרים ומי שאמון על החוק פשוט שוגה בשיקול הדעת. כך שגם אם האמור הוא שעברתם על עברת תנועה על פי תקנה 22א יכול להיות שזה לא המקרה ויש את המקום לערער על כך.

נתפסתם על אי ציות לתמרור תקנה 22 א? אל תשכחו לתעד

קיימים מקרים בהם ניתן דוח או פסק דין שלא בצדק על עבירת תנועה לפי תקנה 22 לתקנות התעבורה. אבל כדי לעזור לכם אנחנו צריכים תיעוד. הרבה פעמים תוך כדי אירוע קשה לקחת החלטות נבונות והרבה פעמים האלמנטים הללו מתפספסים. ההמלצה שלנו היא פשוט לא לוותר על תיעוד גם ברגעים מאוד קשים. אנחנו יודעים שלעיתים המצב מרגיז מאוד אבל המאמץ שווה את זה ומאפשר לברר עבורכם את המקרה באופן מלא תוך בחינה של כל האפשרויות שעומדות לפניכם למיצוי הזכויות שלכם על פי חוק.

לשיתוף המאמר:

נגישות