איך להמיר דו"ח לאזהרה- המדריך המלא

עברתם את המהירות המופרזת? חניתם במקום אסור? קבלתם דו"ח תנועה – דהיינו, קנס כספי? ראשית, חשוב ללמוד מהסיטואציה ולהימנע להבא מחזרה על הפעולה ושנית, ניתן לנסות להמיר דו"ח תנועה לאזהרה (התראה).
מהם הקריטריונים להמרת דו"ח באזהרה? מהם המקרים החריגים בהם לא ניתן להמיר את הדו"ח ועם מי כדאי להתייעץ לפני הגשת הבקשה? כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מתי אפשר להגיש בקשה לביטול הקנס?


על פי משרד התחבורה, אזרח שקיבל דוח תנועה מסוג תשלום קנס יכול לשלם במזומן תוך 90 יום מהדוח את סכום הקנס או להגיש בקשה להישפט תוך 90 יום מהפקת הקנס או להגיש בקשה לביטול הודעת תשלום הקנס מהעילות הקבועות בחוק עד 30 יום מרגע הפקת הדו"ח. במידה ובחרתם להגיש בקשה לביטול הדו"ח והמרתו באזהרה, שימו לב שיש תהליך ביורוקרטי הנדרש מכם ועליכם לעמוד בהנחיות בדרך מדויקת על מנת להימנע מפסילת הבקשה.
עמדו בלוח הזמנים שהוקצה להגשת הבקשה עד 30 יום ממועד הפקת הדוח המקורי וקחו בחשבון שאם בחרתם לשלוח בדואר רשום, עליכם לקחת מקדם ביטחון של משך זמן המשלוח וההגעה ליעד המבוקש. לבקשה עליכם לצרף את צילום הדוח וצילום תעודת זהות וכן חתימה.
במידה ואתם שולחים בהקפידו על משלוח הבקשה בדואר, עליכם לבחור בדואר רשום בלבד כשיש למען אותה ל"מרכז פניות נהגים" ב- ת.ד. 120 פ"ת מיקוד 49100. עם זאת, ניתן להגיש פנייה מקוונת באתר ולחסוך זמן וכסף על המשלוח ברשום. אך הקפידו למלא את כל הפרטים בדו"ח וכן לצרף העתק של הדו"ח וצילום של רישיון הנהיגה. 

באילו נסיבות לא ניתן להמיר דו"ח לאזהרה?


אין סיבה להגיש המרת דו"ח באזהרה במקרים בהם מראש משרד התחבורה מציין שלא ניתן להמיר עבירות תעבורה כמוהם. ביניהן: חציית צומת ברמזור אדום, סטיות ועקיפות, הזמנות לדין ועבירות המסכנות חיים, שימוש בטלפון סלולרי, עבירת מטען, אי ציות לתמרור עצור, חציית שטח הפרדה, נהיגה ברכב לא תקין ונסיעה בניגוד לתקנה 22 א'. כלומר, ניתן לבצע המרה של עבירות ברירת משפט ורק אם הדו"ח ניתן לנהג ולא למשל, אם מדובר בדוח שניתן כשהנהג לא נוכח במקום.
עם זאת, בזמן אמת השוטר הוא שנותן את דעתו על העבירה שבוצעה והוא גם יכול להזמין למשפט, לתת קנס או לבחור באזהרה רשומה או בעל פה ולכן, הנוהל הנ"ל מתייחס אך ורק במקרה שכבר השוטר רשם דו"ח והקריטריונים מאפשרים לכם בסוגים אלה של עבירות לנסות לבצע המרה של הדו"ח באזהרה.
קריטריונים נוספים שמשחקים תפקיד בתהליך הם הותק של הנהג, רק נהגים בעלי ותק של 7 שנות נהיגה לפחות ובישראל יכולים להגיש הבקשה ועליהם לעמוד בקריטריונים נוספים: שלא נרשם להם דו"ח אזהרה בחמש השנים האחרונות ואין לכם הרשעה בחמש השנים האחרונות שקדמו לעבירה הנוכחות. חשוב לדעת שעצם זה שמגישים את הבקשה להמרה בעצם מודים בביצוע העבירה ופשוט מבקשים המרה חד פעמית של הדו"ח להתראה. לגובה הדו"ח יש השפעה על האפשרות להגיש בקשה להמרה, כשנכון לכתיבת שורות אלה, לא ניתן להגיש לעבירות מהירות שהקנס בגינה הוא 1500 ₪.
קיים סיכוי גבוה יותר שתקבלו התראה אם תפנו לעו"ד המתמחה בעבירות תנועה, שיוכל לסייע לכם ולהנחות אתכם בדרך מדויקת במילוי הדו"ח וכן הנחיות נוספות וניסוח מכתב מקדים משכנע המתאר את הסיטואציה שבמסגרתה התקבל הדו"ח, כולל הודאה בביצוע העבירה והבעת חרטה על הסיטואציה.
בכל מקרה, חשוב לא לשלם את הקנס עד לקבלת תשובה בנושא ואם הבקשה נדחית כמובן לשלם במסגרת הזמן על מנת להימנע מריבית. 

לשיתוף המאמר:

נגישות